build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гозо и Малта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Oct-2017 at 13:08
Островот Гозо. Патувањето со ферибот трае околу дваесетина минути. Интересно е тоа што не плаќате карта одејќи натаму туку на враќање (4,65 евра), зашто и онака нема каде да одите откако ќе се истоварите на ГозоОва е пристаништето од страна на Малта

Повторно ГозоОстровчето Комини што се наоѓа помеѓу Малта и Гозо, ретко населено, главно има хотелски коимплексиВакви одбранбени кули се среќаваат по стратешките точки на сите острови, служеле за извидување на непријателски бродови и слично

Превозот на патници, возила и стоки меѓу островите се врши со овие фериботи

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 07-Oct-2017 at 16:21
Ти благодарам, Даци, навистина ме фрустрира тоа што не можам веќе долго време да отворам нови теми на форумов.
___________________

Накратко, мојот престој беше претежно на островот Гозо (еден од островите на архипелагот), а еден ден посветив и на шетање низ Ла Валета, престолнината на Малта.

Првиот впечаток од Малта, од авион:Аеродромот во МалтаПокрај аеродромотПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 07-Oct-2017 at 15:10
Повели @Џоле
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.