build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Гозо и Малта
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гозо и Малта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гозо и Малта
    Posted: Yesterday at 12:04
На аеродром неколку пати ме прашаа дали ќе се вратам во Македонија, онака, сериозно, божем сум дошол да им останам Мислам дека поголемиот дел од луѓето таму не знаат ни дека постои Македонија како држава, познавањето на географија им досега до Грција и Италија. Остатокот од источна Европа за нив е само едем куп држави што се извор на евтина работна сила. Инаку, има многу нашинци таму, работат сешто, има и од другите балкански држави, најмногу од Србија и Бугарија. А и мештаните не се нешто посебно, да бидам искрен, освен што имаат подобра сообраќајна култура, по менталитетот не се ништо поразлични од, на пример, Грците. Со еден збор - медитеранци.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3190
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 10:21
Малку оффтопик, но ме интересира како помина на Малта со влез во земјата и со тамошните жители кога кажа дека си од Македонија? Многу луѓе беа од моја околина и ми кажаа дека оние што работат таму имаат оставено исклучително лош впечаток кај локалното население. Точно ли е ова?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 08:27
Го посетив и археолошкиот музеј. Влезницата чини 5 евра, има што да се види, опфатени се неолитот, бронзеното доба и феникискиот период. Музејот се наоѓа во една релативно неугледна зграда, тешко може да го најдете ако не се распрашате или ако немате мапа.

Посебно се горди на оваа фигуринка, стара околу 4-5000 години (Заспаната дама)Феникиско писмоФеникиски саркофаг

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: Yesterday at 08:21


Овие украси се поставени бидејќи тој ден гостуваше некоја висока државничка делегација од странска државаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: Yesterday at 08:18


Благодарам

--------------------

За Ла Валета, освен архитектурата и жолтата боја, карактеристични се и тесните и стрмни улички.Поглед кон соседните населби (ова е сликано од врвот на ѕидините на Ла Валета)За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Oct-2017 at 08:52
Прекрасно...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Oct-2017 at 08:29
Зградата на парламентотПРОДОЛЖУВА...

Edited by Џоле - 15-Oct-2017 at 08:30
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Oct-2017 at 08:28


Веќе сме во Ла ВалетаОваа зграда беше некое министерство, ако не се лажамПлоштадот покрај министерството

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Oct-2017 at 08:26
Неколку фотографии од Флориана, гратче/населба што е споена со Ла Валета, главниот град на МалтаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Oct-2017 at 13:43
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Oct-2017 at 13:41
Благодариме

Островот Комино, каде има само хотелски комплексиИ две фотки од селото Кала

Сега сме повторно кај селото/населба Ајнселем

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3190
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Oct-2017 at 15:39
Друже, кај е Марија на фоткиве хахаха? Шала на страна, добро си се потрудил
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Oct-2017 at 11:23
Поглед кон Викторија и околните населби од тврдинатаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Oct-2017 at 11:21
Edited by Џоле - 12-Oct-2017 at 11:23
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Oct-2017 at 11:19
Во Викторија има тврдина со стара, барокна црква и уште неколку згради во кои се сместени судот и уште нешто. Одозгора се пружа убав поглед кон околината. Влезот во тврдината е бесплатен.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Oct-2017 at 13:38
Неколку фотки од Викторија

ПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Oct-2017 at 13:35
Паркот во гратчето Викторија

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Oct-2017 at 10:40
Уште малку од ДвејраЗградата најлево е црква. Пријатно бев изненаден од фактот што насекаде има јавни тоалети што се одржувани и чисти. Од друга страна, јавната чистота на моменти беше како кај нас, посебно во Валета и другите градови и села, додека во природата беше релативно чисто.

ПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Oct-2017 at 10:37
Ова е Двејра, популарно место поради една карпа што се урнала во март годинава, а ја викале „Азурен прозорец“ зашто имала таков облик (Azure Window). Има и мала плажа, карпеста. Исто така, поради карпите, островите на Малта се популарни меѓу нуркачите.

Повторно гледаме една стражарска кула/утврдување

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10865
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Oct-2017 at 10:33
Низ Ајнселем

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.