build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гозо и Малта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гозо и Малта
    Posted: 07-Oct-2017 at 15:10
Повели @Џоле
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Oct-2017 at 16:21
Ти благодарам, Даци, навистина ме фрустрира тоа што не можам веќе долго време да отворам нови теми на форумов.
___________________

Накратко, мојот престој беше претежно на островот Гозо (еден од островите на архипелагот), а еден ден посветив и на шетање низ Ла Валета, престолнината на Малта.

Првиот впечаток од Малта, од авион:Аеродромот во МалтаПокрај аеродромотПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Oct-2017 at 13:08
Островот Гозо. Патувањето со ферибот трае околу дваесетина минути. Интересно е тоа што не плаќате карта одејќи натаму туку на враќање (4,65 евра), зашто и онака нема каде да одите откако ќе се истоварите на ГозоОва е пристаништето од страна на Малта

Повторно ГозоОстровчето Комини што се наоѓа помеѓу Малта и Гозо, ретко населено, главно има хотелски коимплексиВакви одбранбени кули се среќаваат по стратешките точки на сите острови, служеле за извидување на непријателски бродови и слично

Превозот на патници, возила и стоки меѓу островите се врши со овие фериботи

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Oct-2017 at 13:16
Мгар, пристаништето на Гозо. Малтешкиот јазик спаѓа во групата на семитски јазици и е мошне сличен на арапскиот, со таа разлика што користат латинична азбука. Англиски знаат речиси сите, неофицијално тоа е втор јазик на островите.Јавниот превоз главно се врши со овие автобуси. Се купува неделна карта за 21 евро што важи на сите острови (не важи за ферибот). Секоја линија има автобус на отприлика 40 минути, зафркнато е што доколку возачите проценат дека веќе нема место во автобусот имаат право да не ви застанат, што може да доведе до непријатни ситуации и чекање. Исто така, ако чекате автобус на постојка морате да му мавнете со рака на возачот, инаку нема да ви застане.Први впечатоци од Мгар (на Гозо има десетици села/населби што се меѓусебно поврзани со пат по кој возат автобусите од јавниот превоз, како главна станица е гратчето Викторија што се наоѓа централно на островот)За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Oct-2017 at 13:19


Цркви и катедрали има насекаде, наводно разбрав дека Малтежаните се многу религиозни луѓе (католици). На сликата долу можете да видите како изгледа една автобуска постојка, со табла со распоред на автобусите што поминуваат. Се разбира, имаат и постојки со натстрешници.

И кај нив ги сакаат кружните тековиПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Oct-2017 at 06:59
одлична репортажа Џоле, едвај чекам да го видам продолжението.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Oct-2017 at 08:36

Фала.
___________

Интересен податок за зградите/куќите на Малта е тоа што најголем дел од нив се градат во некој нивен традиционален стил, со блокови/тули од жолт варовник. Овој градежен материјал е подложен на брзо абење поради временски влијанија, па некои куќи/згради по само десетици години од изградбата се здобиваат со одредена „патина“ и личат како да се стотици години стари. Во градовите/селата/населбите преовладува жолтата боја на зданијата.

Ова е веќе Ајнсилем (малтешките топоними се тешки за транскрипција, можеби не е точно напишано тука)За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Oct-2017 at 08:38
Катедралата во Ајнсилем. За време на мојот престој забележав дека многу катедрали беа во процес на реконструкција.За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Oct-2017 at 10:31
Околу катедралатаИако на прва едноличноста (сличноста) на зградите се чини интересна, по некое време ви здосадува тоа зашто буквално сите се претопуваат една во друга, сите личат исто и понекогаш е тешко за ориентирање. Но ми се допаѓа компактноста, униформираноста на фасадите, се гледа дека се придржуваат до одредени правила при градењето нови згради/куќи. Ова е повеќе изразено на Гозо, додека на Малта видов и помодерни зданија, како и кичести градби.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Oct-2017 at 10:33
Низ Ајнселем

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Oct-2017 at 10:37
Ова е Двејра, популарно место поради една карпа што се урнала во март годинава, а ја викале „Азурен прозорец“ зашто имала таков облик (Azure Window). Има и мала плажа, карпеста. Исто така, поради карпите, островите на Малта се популарни меѓу нуркачите.

Повторно гледаме една стражарска кула/утврдување

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Oct-2017 at 10:40
Уште малку од ДвејраЗградата најлево е црква. Пријатно бев изненаден од фактот што насекаде има јавни тоалети што се одржувани и чисти. Од друга страна, јавната чистота на моменти беше како кај нас, посебно во Валета и другите градови и села, додека во природата беше релативно чисто.

ПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Oct-2017 at 13:35
Паркот во гратчето Викторија

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Oct-2017 at 13:38
Неколку фотки од Викторија

ПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Oct-2017 at 11:19
Во Викторија има тврдина со стара, барокна црква и уште неколку згради во кои се сместени судот и уште нешто. Одозгора се пружа убав поглед кон околината. Влезот во тврдината е бесплатен.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Oct-2017 at 11:21
Edited by Џоле - 12-Oct-2017 at 11:23
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Oct-2017 at 11:23
Поглед кон Викторија и околните населби од тврдинатаЗа сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Oct-2017 at 15:39
Друже, кај е Марија на фоткиве хахаха? Шала на страна, добро си се потрудил
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Oct-2017 at 13:41
Благодариме

Островот Комино, каде има само хотелски комплексиИ две фотки од селото Кала

Сега сме повторно кај селото/населба Ајнселем

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Oct-2017 at 13:43
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.