build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гозо и Малта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-Oct-2017 at 08:26
Неколку фотографии од Флориана, гратче/населба што е споена со Ла Валета, главниот град на МалтаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 15-Oct-2017 at 08:28


Веќе сме во Ла ВалетаОваа зграда беше некое министерство, ако не се лажамПлоштадот покрај министерството

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Oct-2017 at 08:29
Зградата на парламентотПРОДОЛЖУВА...

Edited by Џоле - 15-Oct-2017 at 08:30
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 16-Oct-2017 at 08:52
Прекрасно...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Oct-2017 at 08:18


Благодарам

--------------------

За Ла Валета, освен архитектурата и жолтата боја, карактеристични се и тесните и стрмни улички.Поглед кон соседните населби (ова е сликано од врвот на ѕидините на Ла Валета)За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Oct-2017 at 08:21


Овие украси се поставени бидејќи тој ден гостуваше некоја висока државничка делегација од странска државаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Oct-2017 at 08:27
Го посетив и археолошкиот музеј. Влезницата чини 5 евра, има што да се види, опфатени се неолитот, бронзеното доба и феникискиот период. Музејот се наоѓа во една релативно неугледна зграда, тешко може да го најдете ако не се распрашате или ако немате мапа.

Посебно се горди на оваа фигуринка, стара околу 4-5000 години (Заспаната дама)Феникиско писмоФеникиски саркофаг

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Oct-2017 at 10:21
Малку оффтопик, но ме интересира како помина на Малта со влез во земјата и со тамошните жители кога кажа дека си од Македонија? Многу луѓе беа од моја околина и ми кажаа дека оние што работат таму имаат оставено исклучително лош впечаток кај локалното население. Точно ли е ова?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 17-Oct-2017 at 12:04
На аеродром неколку пати ме прашаа дали ќе се вратам во Македонија, онака, сериозно, божем сум дошол да им останам Мислам дека поголемиот дел од луѓето таму не знаат ни дека постои Македонија како држава, познавањето на географија им досега до Грција и Италија. Остатокот од источна Европа за нив е само едем куп држави што се извор на евтина работна сила. Инаку, има многу нашинци таму, работат сешто, има и од другите балкански држави, најмногу од Србија и Бугарија. А и мештаните не се нешто посебно, да бидам искрен, освен што имаат подобра сообраќајна култура, по менталитетот не се ништо поразлични од, на пример, Грците. Со еден збор - медитеранци.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 18-Oct-2017 at 17:54
Ла ВалетаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Oct-2017 at 17:55
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Oct-2017 at 17:56
Толку од главниот град на Малта, следуваат фотографии уште од две-три интересни местенца на островот Гозо.

ПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Oct-2017 at 09:12
Маршалфорн

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Oct-2017 at 09:13
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Oct-2017 at 07:56
Стара кула што се наоѓа помеѓу селата Ајнселем и ШевкијаВо далечината се гледа катедрала од блиското село/населбаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 26-Oct-2017 at 07:58
Шленди, населба/село на источниот дел на островот Гозо

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 26-Oct-2017 at 08:00


КРАЈСе надевам дека уживавте. Ако имате прашања, ви стојам на располагање. Поздрав.
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Oct-2017 at 10:02
Супер репортажа. А и добри бранови во последниот дел Cheers
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 04-Nov-2017 at 08:35
Originally posted by BOJAN

Малку оффтопик, но ме интересира како помина на Малта со влез во земјата и со тамошните жители кога кажа дека си од Македонија? Многу луѓе беа од моја околина и ми кажаа дека оние што работат таму имаат оставено исклучително лош впечаток кај локалното население. Точно ли е ова?


Не е точно генерално. Имам многу пријатели што се таму. Можеби не се нај дисциплинирани на работа, но ретко кој од нив се занимава со нелегални работи или да прават некои проблеми од типот тепачки, кражби, вознемирување на јавен ред. Претежно за тие работи се одговорни Србите.

@Џоле Ако си женет или имаш девојка направи се дека не си го прочитал прашањево

Како ти се допаѓа женскиот свет таму? Од пријатели имам сознанија дека локалните жени воопшто не се убави, но женски свет што доаѓа како туристи или да работат таму се

Генерално италијанска медитеранска архитектура. На око изгледа многу убаво. Се гледа дека внимаваат да го задржат шмекот на историјата.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 04-Nov-2017 at 14:07
Originally posted by Kid_A@Џоле Ако си женет или имаш девојка направи се дека не си го прочитал прашањево

Како ти се допаѓа женскиот свет таму? Од пријатели имам сознанија дека локалните жени воопшто не се убави, но женски свет што доаѓа како туристи или да работат таму се


Малтежан(к)ите не се ништо посебно, со одредени исклучоци. Ниски се и (претежно) дебели, освен тоа има некоја мода таму сите да се тетовирани, што мене не ми се допаѓа.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.070 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.