build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гозо и Малта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Nov-2017 at 23:38
Previous Јас имам слушнато како финотип дека Малтажаните воглавно не се убави како народ поради што во минатото многу се размножувале преку инцес ..... колку е ова вистина не сум сигурен ...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 897
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Nov-2017 at 19:32
Прилично вистина,пред се поради нивното делумно тунижанско потекло.
Малтежаните зборат на јазик кој е микс од тунижански и италијански,по потекло и како народ се настанати и како микс од горенаведените.
За разлика од тунижанците во Тунис кои станале муслимани,овие се католици.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 14-Nov-2017 at 10:14
Originally posted by Џоле

Зградата на парламентот
Штотуку дознав дека оваа зграда е дело на познатиот архитект Ренцо Пијано и е изградена 2015 година, па си велам, да ја споделам таа информација. Навистина импресивна зграда и ненаметлива во исто време, совршено се вклопува во околната архитектура на Ла Валета.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Sep-2019 at 10:34
По две години, повторно ја посетив Малта и престојував една недела, но овој пат бев сместен на главниот остров, во гратчето Сен Пол (San Pawl il-Baħar на малтешки или St. Paul's Bay на англиски), 16 км северозападно од Валета.

локација на мапата (претежно покрај брегот, тука е означена веројатно целата општина)Сен Пол е дом на бројна македонска емиграција во моментов, луѓе кои дошле да работат и да живеат на Малта. Тука има и многу Срби, Бугари и други балкански народи.

Поглед од моето сместување:И две street level фотки:За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Sep-2019 at 10:40
Една од најпознатите и најдобрите плажи - Мелиха:

ПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Sep-2019 at 10:21
Гратчето Сен Пол (всушност, испаѓа дека е најголемиот град на Малта со своите околу 25.000 жители кои летно време прераснуваат на околу 60.000 поради туристите).Едно убаво шеталиште што се протега 5-6 км вдолж брегот и води до аквариумотЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Sep-2019 at 10:24


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Sep-2019 at 10:26
ПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 30-Sep-2019 at 07:55
Џоле, секогаш ми е задоволство да ги разгледам твоите фоторепортажи. А наскоро очекувам и во живо да ми раскажеш за патешествието на Малта
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 01-Oct-2019 at 18:01
Благодарам, Влатко. Голден Беј (Golden Bay), доста извикана плажа, но јас не видов ништо посебно во неа. Помала е од плажата Мелиха, слушнав дека преку летото се правеле журки навечер. Инаку, на секоја плажа имаше по четири различни канти за сортирање на отпадот (метал, пластика, хартија и мешан отпад). Тие четири канти беа поставени на секои десетина-петнаесет метри и навистина луѓето внимаваа при фрлање на своето ѓубре.Времето беше променливо и облачно (но секогаш топло, со температура меѓу 28 и 34 степени), па некои од фотките се катастрофални, ама нема врска.

ПРОДОЛЖУВА...
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Oct-2019 at 10:48
Прекрасно Џоле, ептен ми се допаѓа овој медитерански стил, премногу потсеќа на јужна Италија Cheers Дали имаш информација што е тој објектот во форма на замок со данско знаме на него?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Oct-2019 at 11:13
Originally posted by ironm

Прекрасно Џоле, ептен ми се допаѓа овој медитерански стил, премногу потсеќа на јужна Италија Cheers Дали имаш информација што е тој објектот во форма на замок со данско знаме на него?


Не е данското знаме.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sovereign_Military_Order_of_Malta
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Oct-2019 at 16:13
Хммм занимливо, фала за инфото не го знаев ова. Дека е развеано знамето не забележав дека крстот е всушност насредина.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-Oct-2019 at 18:20
Originally posted by ironm

Дали имаш информација што е тој објектот во форма на замок со данско знаме на него?


Малта е преполна со вакви утврдувања/тврдини/стражарски кули, поставени на стратешки места. Претпоставувам дека порано се користеле да се забележи доаѓање на непријателски бродови. Буквално по целиот остров се расфрлани вакви утврдувања.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Oct-2019 at 09:02
Слима (Sliema), гратче што е сместено спроти Ла Валета (ги дели залив). Тука го посетив трговскиот центар The Point, ама некако не бев одушевен многу од него (понудата беше горе-долу речиси иста како кај нас, со мали исклучоци).

трговскиот центар The Point

околу трговскиот

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 05-Oct-2019 at 09:14
Во близина на трговскиот центар има еден мост со видиковец од каде се гледа остатокот од Слима, но и Ла Валета отспротива.Ла ВалетаСлиемаЕ па, толку беше засега:

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.