build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбани средини и Комиблокови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 960
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбани средини и Комиблокови
    Posted: 29-Nov-2017 at 02:20

ако 50% од светската популација живее на 200км од обала [4.1] a 50% од нив живее во град [2] прашање е како истата ќе преживее при евентуален еколошки, биолошки, природен, економски или политички крах и дали и понатака градовите ќе тераат хајраиз, можеби ако со лесно се ориентираат кон самоодржлив пејсажен урбанизам уште сега [3] во спротивно кашатализмов ќе прејде инстант во анархизам, но не идеалистички него апокалиптички, за што сведоштво се и мадбрик облакодерите во Јемен [4] кои и покрај сета уникатност и убавина како архаични не се поштедени ни од човекот нит од природата ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Shibam#Overviewна ова поле сите континенти се во трка, но изгледа Африка предничи за сега

[1] http://www.urban-hub.com/cities/urban-africa-stands-tall/

http://www.upworthy.com/11-awe-inspiring-african-cities-that-are-changing-the-face-of-urban-living-in-the-future

[1] https://news.ayekoo.com/1.8589516

http://www.mei.edu/content/article/egypt%E2%80%99s-need-low-income-housing


Edited by Zelenikovo - 29-Nov-2017 at 02:40
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 960
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Nov-2017 at 20:30

гетоизирањето во урбани џунгли има логична основа [1] иако дискутабилни се неколку ставки како синдромот на болни згради [2] гето бојс тајфи [3 ] а после т.е. заради нив и кодекс алиментариус агенди [4][5] кои само вака низ масовно гетоизирање ќе им појдат од рака на глобалистите, што пак потенцијално многу полесно би довело до некоja идна утописко-еугеничарска цивилизација ..

колку и ова да звучи субјективно како параноично сценарио, факт е дека во костец планетарните ресурси, нивната распределба и обновливост, на сето ова уште сега може да се гледа вака, а според рецептот на советските боксови [1] ако е утеха, сеуште нема по сите страни само комиблокови, но оној момент кога светската економија ќе почне да закржлавува, многумина ќе бидат приморани заради миграциони бранови доброволно да се гетоизираат, сигурно дури и во бивши деловни згради ил центри, кој и да е слободен простор [1][2] иако многумина сега што се гетоизирани спас ќе почнат да бараат надвор од бетонската џунгла сред некоја самоодржлива опција ...

во секој случај за сега се' си функционира фантастично ем привлечно, на страна денешните гетоа, и на исток и на запад .. посекако има и екстремно убави комиа, налик кондоа, но камо секаде ваквите блокои да функционираа како кондоминуими ...

http://www.worldatlas.com/articles/the-largest-residential-buildings-in-the-world.html

и сите си се ОК, но кинезите се без конкуренција

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1158365
Edited by Zelenikovo - 29-Nov-2017 at 20:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.594 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.