build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион „Гоце Делчев“ - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Boban View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Boban Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Стадион „Гоце Делчев“ - Прилеп
    Posted: 18-Apr-2012 at 14:37
Стадион Гоце Делчев - Прилеп

Сликите се превземени од www.europlan-online.de
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-May-2014 at 13:45
Нов изглед на фудбалскиот терен на градскиот стадион „Гоце Делчев“

Градскиот стадион „Гоце Делчев" во Прилеп доби нов тревник, а дел од трибините на постоечкиот стадион ќе бидат реконструирани и вкомпонирани во новиот проект.


Локалната власт најавува и поставување на рефлектори, со што ќе биде овозможено одигрување на натпревари во вечерниот термин. Новиот лик на стадионот ќе има капацитет од 15.000 места, а ќе биде реновиран според сите критериуми на УЕФА.

Градоначалникот Марјан Ристески посочи дека реконструкијата на Градскиот стадион ќе се реализира етапно, а освен финансиките средства од општината еден милион евра ќе пристигнат и како донација од УЕФА со посредство на ФФМ.

Првите натпревари на новиот терен се очекуваат да бидат одиграни со почетокот на летото. /крај/со/мф
http://makfax.com.mk/335243/nov_izgled_na_fudbalskiot__teren_na_gradskiot_stadion__goce_delchev_
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-May-2014 at 15:58
Originally posted by kultuzin

Нов изглед на фудбалскиот терен на градскиот стадион „Гоце Делчев“


http://www.prilep.gov.mk/news/mk/nov-izgled-na-fudbalskiot-teren-na-gradskiot-stadion-goce-delcev/
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-May-2014 at 19:50
тревата изгледа доста солидно
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-May-2014 at 20:01
Originally posted by gjoko

тревата изгледа доста солидно


Исто така доста солидно е неискосена
Back to Top
kengur View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jan-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kengur Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Oct-2015 at 23:04
Модернизација на „Гоце Делчев“: Прилеп ќе добие модерен стадион со 18.000 седишта
Автор: ekipa

Објавено: октомври 30, 2015 19:21
Модернизација на „Гоце Делчев“: Прилеп ќе добие модерен стадион со 18.000 седишта
Прилеп ќе добие модерен фудбалски стадион со капацитет од 18.000 седишта, на кој ќе можат да се играат меѓународни натпревари. Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, и претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски, денеска потпишаа договор за донација за реконструкција на градскиот стадион „Гоце Делчев“ во Прилеп, објави Фудбалската федерација на својот официјален сајт.

ilco prilep 2

Стадионот ќе има капацитет од 18.000 места, а ќе биде направен според сите стандарди на УЕФА за играње на меѓународни натпревари. Проектот ќе опфати хортикултурно уредување околу стадионот, изградба на паркинг простор, соодветни трибини, соблекувални како и осветлување за да може на него да се играат и ноќни натпревари. Покрај градскиот стадион „Гоце Делчев“, ќе се градат и други фудбалски терени во градот. Со овие инвестиции Прилеп ќе добие многу подобра спортска инфраструктура која во иднина ветува дека повторно ќе се раѓаат нови спортски таленти.

„Прилеп како еден од нашите најголеми спортски центри ја заслужува сета поддршка која ФФМ ја дава и се надеваме дека за љубителите на фудбалот во градот ова ќе биде мотив повеќе да ја дадат својата поддршка на фудбалот во сите негови аспекти“ – изјави претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски.
http://ekipa.mk/modernizatsija-na-gotse-delchev-prilep-ke-dobie-moderen-stadion-so-18-000-sedishta/
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Oct-2015 at 00:04
Исто како што Битола доби нов современ стадион и сала. Обичен предизборен популизам.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Jul-2016 at 11:25
На ред за реконструкција дојде и тревникот на „Гоце Делчев“ во Прилеп

Од денес на стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп, започна реконструкцијата на тревникот, проект на ФФМ со кој се продолжува модернизацијата на стадионите во Македонија. Откако нов тревник добија стадионите во Велес, Битола и Тетово, а во завршна фаза е и во Штип, за неколку месеци на нова трева ќе се игра и во Прилеп.Откако денес влезе механизацијата и започна отстранување на стариот тревник, стана јасно дека прилепчани на стартот од новата сезона, својот миленик Победа кој по неколкугодишна пауза се враќа во Првата лига, нема да го гледаат на својот стадион. Ако се земе предвид динамиката и времето потребно за реконструкција на претходните стадиони, тогаш сигурно е дека стадионот „Гоце Делчев“ нема да биде подготвен за одигрување натпревари барем до Нова година.Покрај реконструкцијата на теренот, предвидено е стадионот да добие и рефлектори, со што би имало можност за одигрување на ноќни натпревари.http://www.gol.mk/fudbal/na-red-za-rekonstrukcija-dojde-i-trevnikot-na-goce-delchev-vo-prilep
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Oct-2016 at 20:19
Ги лапнаа донациите, направија ниви од и така катастрофалните стадиони.

Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Oct-2016 at 22:38
Не се расне трева туку така, треба искуство, труд и време. Кај нас единствено требаше да стават дренажа, прскалки и да посадат готов бусен. За неколку месеци бусенот е спремен за употреба и ако се одржува квалитетно ќе трае повеќе од 5 години.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Patriot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Dec-2016 at 22:54
Предизборно...

Градот под “Марковите Kули” ќе се гордее со стадионот „Гоце Делчев“

Според проектот во кој ФФМ ќе инвестира еден милион евра, прилепскиот стадион ќе има капацитет од 18.000 места, а ќе биде направен според сите критериуми на УЕФА за играње дури и на меѓународни натпревари. Планирано е и хортикултурно уредување околу стадионот, како и изградба на паркинг простор. Исто така планирано е стадионот да добие нови трибини, нови соблекувални и осветлување за да може на него да се играат и ноќни натпревари.Back to Top
Patriot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Dec-2016 at 20:38
Едно прашање,јужната трибина,на што лежи?
Дали тоа е некое брдо,насип на кое лежи трибинава?


Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Dec-2016 at 22:00
Природна височинка е, еве стара слика на крајот се гледа додека сеуште не била завршена трибината
[/img]
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Dec-2016 at 11:55
Харалампие беше тежок криминалец, се наполни со пари. Ете го симна ВМРО-ДПМНЕ од власт во ФФМ, го ставија Илчо (нивен човек), но каде се резултатите? Само фарбање и фарбање и ветувања пред избори. Македонската лига сеуште е на дното без публика, македонската репрезентација е се полоша и полоша, стадионите сеуште се во катастрофална состојба.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Jun-2017 at 20:09
Победа обезбеди опстанок во прва лига, ама на стадионот како тутун да почнале да садат. Знае ли некој колку пари се имаат фрлено само за тој терен? Ги имате ли видено сликите од таму на што личи?
Иако не ги сакам баш ради нивните скандирања 63 да се врати, Прилеп и Битола ми се нај фудбалски градови, го покажаа тоа на почеток на сезоната а и во втора лига кога имаа по 5к на стадионите. Гарнитурава во ФФМ е ставена да ги избрка и оние малце што останаа да ја гледаат лигава мизерна со селење на екипи по помошни терени на федерацијата. Си го искористија моментот со Платини да го донесат Супер Купот во Скопје, тоа за нив е спас на нашиот фудбал и се што имаат направено во овие 4 - 5 години.
Коце, кур да бричиш!
-Кензо Танге (1913-2005)
Back to Top
Patriot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Jun-2017 at 21:16
^

Ова е теренот на стадионот во Прилеп!

http://www.sport.com.mk/?itemid=72CFCF5747E4F342835244E7DF3E379E

---

А па пред два дена презентирале некој нов проект

Изградба на стадион во Металец
https://www.youtube.com/watch?v=kOle2kWBiC0
Back to Top
Patriot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Jul-2017 at 15:53
Интензивно се работи на реконструкција на градскиот стадион во Прилеп
http://www.prilep.gov.mk/news/mk/intenzivno-se-raboti-na-rekonstrukcija-na-gradskiot-stadion-vo-prilep/


Edited by Patriot - 25-Jul-2017 at 15:59
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Nov-2017 at 17:09
Дали некој знае до каде е стигната реновацијата на стадионот во Прилеп?
Back to Top
Patriot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Nov-2017 at 17:31
Поставени се рефлектори предходниот месец,како и столбови за покривање на северната трибина,до каде се сега не знам,по медиумиве се пишуваше дека треба да се постават нови столчиња на трибините и нова тревна површина,од следнава година Победа би требало да игра на домашен терен...

---

„  Исто така во тек е поставување на челичната конструкција која ќе служи за покривање на северната, малата трибина. Ќе се реконструира и трибинскиот простор со целосно нови седишта, санација на придружните објекти, како соблекувални, канцеларии, санитарии и други.

Во состав на овој проект се планира и целосна изградба на подтрибинскиот простор од страната на ул. „Александар Македонски“.

Напролет се очекува да започне и комплетно уредување на јужната, големата,  трибина и на другиите делови од стадионот.  “

---
Мислам дека ни треба посебна тема за стадионов како и за Тетовскиот и Струмичкиот ?


Edited by Patriot - 28-Nov-2017 at 17:49
Back to Top
Patriot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Apr-2018 at 14:16
Taка функционира кај нас се...

Прилеп ќе бара нов изведувач за изградба на стадионот

Општина Прилеп го раскина тендерот вреден 28 милиони денари со градежната компанија „Нискоградба“ која работеше на реконструкција на стадионот „Гоце Делчев“.

https://10bez10.com/vesti/opshtina/8707-prilep-kje-bara-nov-izveduvach-za-izgradba-na-stadionot

https://www.youtube.com/watch?v=wms-uD_kA_Y


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.098 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.