build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион „Тетекс“ - Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Стадион „Тетекс“ - Тетово
    Posted: 17-Jun-2012 at 13:55
Стадионот во Тетово - Зима Big%20smile

Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Jun-2012 at 18:36
Ovoj stadion place za rekonstrukcija i postavuvanje reflektori. Desetina milioni evra bi trebalo da zavrsat rabota, so sto tetovskiot stadion bi se pretvoril vo najsimpaticen stadion za makedonski usluvi!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jun-2012 at 20:40
Previous Рефлекторите и столчињата што беа на градскиот стадион во Скопје требаше да се донесат и употребат за тетовскиот стадион, под реконструкција може да се подразбере надоградба на трибинава што е спортивна од покриената, и уредување на влезовите, и поставување на нов терен, стативи, и огради... и комотно ќе ги исполнеше условите за играње на европски натпревари
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Jun-2012 at 01:05
Originally posted by Dragan

Previous Рефлекторите и столчињата што беа на градскиот стадион во Скопје требаше да се донесат и употребат за тетовскиот стадион, под реконструкција може да се подразбере надоградба на трибинава што е спортивна од покриената, и уредување на влезовите, и поставување на нов терен, стативи, и огради... и комотно ќе ги исполнеше условите за играње на европски натпревари
Ako ne se lazam reflektorite od Gradski trebase da se postavat na bitolskiot stadion.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Jun-2012 at 01:17
Да на битолскиот, ама викам поубаво решение ќе беше да се донесеа во тетово, и да се направи модернизација на стадионов.
Back to Top
kara View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kara Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Jun-2012 at 10:02
Originally posted by Dragan

Previous Рефлекторите и столчињата што беа на градскиот стадион во Скопје требаше да се донесат и употребат за тетовскиот стадион, под реконструкција може да се подразбере надоградба на трибинава што е спортивна од покриената, и уредување на влезовите, и поставување на нов терен, стативи, и огради... и комотно ќе ги исполнеше условите за играње на европски натпревари
Потполно се согласувам.
Тетовскиот стадион плаче за мала реконструкција и би изгледал многу добро и плус би можел да добие право да на него се играат меѓународни натпревари за да не биде се на Филип2.

Патем и како што напомна би изгледал доста добро за наши услови со некои си 10-15000 седишта.

Од друга страна мислам дека е крајно време спортските работници треба да поработат повеќе од сега и да седнат на една маса и да направат некој план (државна стратегија) за евентуална реконструкција (со помош на општините или градовите, некаде и држават) на стадионите(салите) низ државата за да конечно спортистите добијат услови за работа.
@LEK$
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Jun-2012 at 10:41
Зошто би реконструирале стадион на кој владеат хулигани? Секој втор инцидент на фудбалски натпревар е таму.
Кога јас би бил прв човек на федерација би постапил вака: на кој стадион во државава не се случиле инциденти одреден период во прв план оштетувања на истиот тој ќе биде соодветно модернизиран. И нема лутење. Тука пред се екипите ќе имаат зошто да се трудат да си ги смират навивачите. Услов на него да игра екипа од прва лига пр.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Jun-2012 at 12:25
Originally posted by alexsend

Зошто би реконструирале стадион на кој владеат хулигани? Секој втор инцидент на фудбалски натпревар е таму.
Кога јас би бил прв човек на федерација би постапил вака: на кој стадион во државава не се случиле инциденти одреден период во прв план оштетувања на истиот тој ќе биде соодветно модернизиран. И нема лутење. Тука пред се екипите ќе имаат зошто да се трудат да си ги смират навивачите. Услов на него да игра екипа од прва лига пр.
A koga, pak, jas bi bil prv covek na federacijata bi postapil vaka: Bi iniciral sostanok so visoki funkcioneri na MVR na celo so ministerot/kata. Zaednicni bi napravile strategija za borba probil nasilstvoto na stadionite i toa bi go pretocile vo zakon ili pravilnik. Sekoj koj bi napravil i mal incident na stadion soodvetno ke bide kaznet za narusuvanje na javniot red i mir i spored deloto bi mu sleduvala i dopolnitelna kazna "Zabrana za vlez na bilo koj stadion vo Makedonija vo site cetiri ligi vo vremetraenje od... (zavisi od deloto)". Za vakov nacin razvienite evropski zemji go resija problemot so huliganite. Ne deka i tamu nema incidenti, no tie se svedeni na minimum.    
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Jun-2012 at 12:46
Се е ова убаво на форум напишано, ама при очи да не се правиме дека не гледаме, се знае у старт дека ваква дисциплинска мерка одма би паднала у вода. У Тетово или Битола, каде локалните шерифи се и воџи на навијачките групи кои прават бељи, полицијата ќе се реши да ги дистанцира од стадион и да иде на 5 минути пред утакмица во полиција да даде лична карта? Не зезајте.
Да, полесно е во Аеродром, Центар или општо Скопје, поголем град, не баш секој има врски у полиција, ама да направат инциденти Балисти или Мајмуни или Чкембари и да не треба 5-6 години некој од нив да не иде на утакмица... Од друга страна кај нас се на се у цела држава нема поише од 15 000 "хулигани", кои пак се единствени кои идат на утакмици (не е алиби дека ради нив не иде "нормалниот" гледач).
А за Тетово и реконструкцијата, нема логика од повеќе аспекти, ама ај и тука да бидеме реални, кој ќе сака Македонија таму да пречека некоја странска репрезентација? Еве играме со Австрија пример и играчите ќе имаат слободна вечер за шетање низ градот и што ќе видат? Или таму да се играат меѓународни клупски натпревари. А и тетовските тимови не се баш стабилни со играта, еднаш се горе, еднаш втора лига (освен Ренова, ама па тие немаат навивачи), така да јас лично не гледам причина за реновирање на овој стадион. Ако и после донацијата од столчиња не се реши никој да го офарба макар стадионот и да стават уште еден кров, ондак зашто па некој друг да се замара. Скопје, Битола и евентуално Штип треба да имаат фини репрезентативни стадиони, се друго да е во рамките на минималното. Затоа и поназад пишував како треба нов и модерен стадион во Битола во регион од 250 000 жители.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Jun-2012 at 13:24
N23,
jasno mi e kako stojat nestata so beljadziite, no edinstveno resenie za ovoj problem e tokmu toa sto go napisav vo mojot prethoden post. Realno, nerealno, toa e druga tema.
Za renoviranjeto na tetovskiot stadion pisuvam pred se poradi samiot stadion kako objekt. Steta e takov prekrasen objekt za makedonski uslovi da gnie a kako sto rekov so desetina milioni evra (10 milioni vo MK cesto se frlaat za gluposti) "Tetovecot" ke zalici na pristoen i simpaticen stadion.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 18-Jun-2012 at 13:33
Стадионите не се во сопствна клубовите, колку што знам. Некој спомна дека во Тетово секој втор натревар има инцидент и владеат хулигани добро така е, а зашто да не се догради модернизира тетовскиот поради овие работи па тоа може да се реши еднаш за секогаш чим е под државата една сериозна казна ако се случи тоа играње дома без публика заклучиги вратите постави единици за брзо распоредување, пак направат уште еднаш казни ги пола сезона.

Edited by Dragan - 18-Jun-2012 at 13:35
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Jun-2012 at 14:51
Затоа што во нашата земја не можеш да казниш такви престапници. Тие како што напомена N23 ќе се прошетаат само до станица и толку, ништо друго не им можат. Нели поврзани се. Затоа нема мотив за инвестирање.

Истото се случи и на првиот натпревар Работнички - МЗТ кој се играше во Борис. Ја искршија пола сала..."верни навијачи" кои немаат видик повеќе од 60 минути, кои не сваќаат дека во таа сала игра и ќе треба да ја бодрат репрезентацијата на Македонија. И што се случи? Од тој натпревар па натаму ги вадеа комплет сите седишта. Тоа не е решавање на проблем, тоа е избегнување. И вистинска слика како се спроведува и колку е моќен законот. Среќа ваквите инциденти се ретки тука.

Очигледно добар дел од навивчите немаат култура за навивање. Не го бодрат својот тим туку го плукаат и навредуваат спротивниот. Тоа е бедно. Тоа не е навивање.
Back to Top
kara View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kara Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Jun-2012 at 12:16
Не е решение дека хулиганите се врзани со полицијата и не треба ништо да правиме. Значи потполно се согласувам со -Denko- потребно е на највисоки инстанци да се седне и да се разговара и да се донесе ригорозен правилник кој ќе важи за сите деликвенти кои одат на спортски натпревари.
А тоа дека не треба во тетово да се реновира стадионот само затоа што не се постојани тетовските клубове не држи.
Прво објектите "да" не се на клубовите ама може да не направи(изнајде) некаков договор(решение) со локалната управа и да се модернизира стадионот
како што веќе рече -Denko- за некои со 10м евра би добиле објект кој би го користеле сите екипи од тетово и тетовскоо гостиварски регион.
Ова најмногу го зборам само затоа што мислам дека е неизводливо веќе кога ќе дојде летото Филип2 да биде пребукиран и сите домашни екипи да играат на него.... не дека пак тоа не е корисно за стадионот.
Јас сум и за тоа дека на МК и се потребни барем уште 2 Функционални стадиони за фудбал за меѓународни натпревари, веќе спона -N23-, на Битола и треба еден таков објект со некои си 10-15000 седишта и евентуално Штип би добил порепрезентативен објект од 10-12000.
Јас тука би го додал и охридскиот стадион кој би се доправил, и мислам дека овие три (Штип, Битола и Охрид) и плус тетовскиот и Филип2 се доволни поголеми фудбалски стадиони на кои би се играле и меѓународни натпревари(тука мислам најповеќе за клубски натпревари). За сите други градови и градчиња во овој момент освен поставување на рефлектори за друго и не би инвестирал лично.

Edited by kara - 19-Jun-2012 at 12:19
@LEK$
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Mar-2015 at 09:22
ФФМ ќе помогне во реконструкцијата на стадионот во Тетово

Општина Тетово и Фудбалската федерација на Македонија ќе работат заедно на најавената реконструкција на градскиот стадион во Тетово. Договорот за регулирање на меѓусебните обврски при изведување на работите веќе е потпишан, со кој се предвидува реконструкција на фудбалскиот терен и поставување на природна трева, како и поставување рефлектори за одигрување на ноќни натпревари. Градскиот стадион од Тетово, заедно со уште четири поголеми фудбалски игралишта во земјава, е внесен во проектот „Хет Трик 4“ на УЕФА. Идниот современ стадион би бил адекватен за одигрување на меѓународни натпревари, поради тоа што со најавениот санационен зафат ќе се задоволат строгите критериуми на УЕФА.


* извор: www.stadiontour.at

Од ФФМ ќе потрошат околу 800.000 евра за зафатот. Од друга страна, локалната самоуправа од Тетово треба да изгради покриена трибина со капацитет од минимум 5.000 столчиња и да го реконструира подтрибинскиот простор, каде треба да се изведат соблекувални и други пропратни простории. Фудбалската јавност ја чека реконструкцијата на градскиот стадион во Тетово речиси три децении.

http://www.build.mk/?p=43541
За сè има вторпат
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-May-2015 at 23:05
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-Jun-2015 at 16:21
има некои нови слики од стадионот во Тетово?
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Jun-2015 at 19:36
Originally posted by Harry Potter

има некои нови слики од стадионот во Тетово?

Еве најнова слика од еден друг форум

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Jul-2015 at 16:22


Иначе стадионот во Тетово..Edited by Cloverstack - 02-Dec-2017 at 21:23
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Jul-2015 at 13:34


Полека се средува стадионот во Тетово само да не го дадат на некој локален шериф, затоа што сите Тетовчани имаат дадено придонес за изградба на стадионот.


ora.mk

Edited by Cloverstack - 02-Dec-2017 at 21:23
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Aug-2015 at 13:37
Одлично! Ќе градиме стадион на кој утре навивачите и љубителите на спортот со сета удобност може да ја плукаат и навредуваат државата, а патем да кинат и палат знамиња на државата што им го гради стадионот. Мојата чудесна земја Македонија!


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.