build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион „Младост“ - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Стадион „Младост“ - Струмица
    Posted: 17-Sep-2015 at 22:47
Eve nekoj najavi i za toa sto dosega e izgradeno od noviot sopstvenik na Belasica. Fakt e deka vo treta Liga imase poveke od 3000 iljadi gledaci pred nekoj den a utakmicata se igrase pod reflektori sto za nasi uslovi e raritet koj moze da se sluci samo na Filip Vtori Arenata.

ПИНДА: За половина година „кикбоксерот“ го врати сјајот на Беласица и стадионот

„Кога влегов во фудбалот сите мислеа дека имам некои задкулисни намери и дека како кикбоксер нема да успеам да го вратам фудбалот во Струмица. Но, еве дуелот „Беласица“ – „Академија Пандев“ го докажа спротивното. Повеќе од 3000 посетители го следеа овој натпревар во Третата лига, што само по себе зборува дека сме на вистинскиот пат“. Вака истакна претседателот на ФК „Беласица“, Славчо Васков Пинда, кој повеќе од шест месеци е прв човек на клубот и концесионер на стадионот „Младост“.

„Сметам дека сме на вистинскиот пат. Кога дојдов, „Беласица“ беше во агонија, стадионот несреден, но тврдам дека „Беласица“ сега го оди патот кон повисок ранг на натпревар, додека стадионот полека го враќа својот сјај. Еве сите сме сведоци дека стадионот го осветливме, теренот е со најсовремено наводнување, а полека го реновираме и трибинскиот простор. Очигледно е тоа. Кога сме кај екипата полека градиме една нова генерација која може да се носи за повисок ранг на фудбалско натпреварување, онака како што сака Струмица. Дојдоа звучни имиња, а полека градиме и нови младински школи, наспроти некои кои своевремено ги земаа децата од „Беласица“, користејќи ја анемичноста на тогашното раководство“ – истакна Пинда, кој после неколку месеци им реплицираше на сите „душегрижници“ за „Беласица“, кои го нападнаа лично него по превземањето на клубот.

„Мене лично ме болеше тоа што оние од кои требаше да добијам најголема поддршка, по повеќе медиуми ме напаѓаа дека неможам да менаџирам со стадионот „Младост“, ниту пак со ФК „Беласица“. Точно е дека влегов во овој бизнис заради моите угостителски објекти, кои се овде до стадионот, но одговорно тврдам дека им понудив на сите што сакат да управуваат со ФК „Беласица“, дека вратите се отворени за соработка. Јас сум спортист и секогаш застанувам на страната на спортот“ – вели Пинда.

Тој потенцираше дека „Беласица“ ќе се најде во повисок ранк на натпреварување, за што интензивно работи. Вели дека има стратегија, има визија, бидејќи е спортист и знае што треба. Паралелно најавува дополнителни инвестиции на стадионот „Младост“, се со цел Струмица да биде центарот на мак. фудбалот.

Извор: Струмицанет
http://24strumica.mk/7706/pinda/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1616
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Sep-2015 at 23:33
Kakvi invensticii planira Panda koga stadionot e stasan za rusenje. Se e ruinirano (mozebi so isklucok na malata tribina, koja e relativno nova), barem takov vpecatok se dobiva gledajki odnadvor. I ne samo vo Strumica, slikata e ista vo cela Makedonija, so isklucok na "Gradski". Se e toa zaboraveno, neodrzuvano, kako sto rekov, stasano za sredba so buldozerite. Odvreme navreme ke se zakrpi nekoja dupka i toa se broi za nekoja investicija. Zalno, no toa e realnosta.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Sep-2015 at 00:03
Ако не се лажам овде имаше една трибина во изградба, дали се работи за истата трибина знае некој?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Nov-2015 at 19:24
Se nadevam deka ova ke se ostvari. I ona sto najmnogu bi mi napravilo kejf e reprezentacijata da igra vo Strumica. Da postigne rezultati a na Skopjani ligi da im tecet Na linkot ima i graficka animacija. Iako meine iskreno toa sto e ponudeno e Minimum 2 pati so pogolem kapacitet od 12 iljadi.

(Фото) Стадионот „Младост“ во Струмица добива нов, ултрамодерен лик
Македонија ќе добие уште еден репрезентативен објект, откако денеска беше обелоденето дека стадионот „Младост“ во Струмица ќе добие нов изглед кој би требало да биде финиширан во следните пет години.

Најавите за „шминкање“ и дотерување на веќе постоечкиот стадион, кој е еден од најубавите кај нас, се обвистинија и дури се унапредија, откако денеска беше објавено дека стадионот „Младост“ во Струмица ќе добие нов, ултрамодерен лик и со тоа Македонија ќе добие уште еден репрезентативен објект наменет за играње натпревари од меѓународен карактер.

ФК Беласица и нејзиниот сопственик Славчо Васков Пинда, во соработка со Фудбалската федерација на Македонија и Општината Струмица најавија доградба на стадионот кој би бил еден од најмодерните во регионот, со дополнителни трибини за 12 илјади гледачи.

Според информациите, проектот е подготвен. Јужната трибина би требало да биде готова до 2017. година, кога нашата фудбалска репрезентација ќе ги одигра натпреварите од квалификациите за пласман на Светското првенство во Русија 2018. година против репрезентациите на Израел и Македонија, кои беа планирани да се одиграат во Струмица, додека остатокот од стадионот би требало да биде комплетиран до 2020. година.

Инвестицијата за доградба на Јужната трибина ќе изнесува околку 2,5 милиони евра, а во финансирањето ќе учествуваат, покрај сопственикот на клубот, и ФФМ и Општина Струмица.

Последен пат кога стадионот на „Младост“ имаше градежни активности беше во 2005. година, а свечено беше отворен лично од првиот човек на ФИФА Сеп Блатер, а нашата репрезентација за последен пат одигра пријателски натпревар на овој стадион во 2009. година кога Македонија ја совлада Канада.

Со изградбата на ова фудбалско здание и со оглед на (не)посетеноста на натпреварите на нашата репрезентација во Скопје, не се исклучува можноста Струмица да стане новиот дом на македонската фудбалска селекција.
http://sportclub.mk/index.php/foodball/9091-strumica-mladost-stadion-nov
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Nov-2015 at 19:51
Според рендерот, капацитетот би бил многу над од 12.000.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
AndronikDuka View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote AndronikDuka Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Nov-2015 at 22:31
Па нормално кога тоа е рендер за стадионот на RCD Espanyol. Македонијо, Македонијо ....


Edited by AndronikDuka - 20-Nov-2015 at 22:36
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Nov-2015 at 09:50
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Nov-2015 at 14:26
Рендер од веќе изградениот стадион на Еспањол.
75 милиони евра и 40 000 седишта.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1616
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Nov-2015 at 10:38
FK Belasica da ima 2,5 mulioni evra ke se bori za sampionskata titula vo mak. prvenstvo. Ova ke bide sminkanje na juznata tribina i nisto poveke. Strumickiot stadion, kako i site vo Makedonijs, propaga. Nema nikakvo odrzuvanje a se zanesuvaat deka stadionot gi ispolnuva megunarodnite standardi. Iskreno, osven "Gradski" se ostanato e za rusenje?!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Dec-2015 at 18:06
Eve render od edna tribinaDrugi sliki kaj niv na Facebook stranata

https://www.facebook.com/ФК-Беласица-525565537585531/
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Dec-2015 at 10:01
Нема шанси ова било кој фудбалски клуб во Македонија да го исфинансира од сопствен буџет.
Ќе пушти нешто општината а и ФФМ преку донации од УЕФА.Добро би било малце да се однесе репрезентацијата во друг помал град.

Edited by jyvation - 04-Dec-2015 at 10:01
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Jul-2017 at 22:09
Коце, кур да бричиш!
-Кензо Танге (1913-2005)
Back to Top
nikolovn30 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2017
Location: wd171ga
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikolovn30 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Aug-2017 at 14:18
Стадион Младост Струмицаhttp://kanalvis.com/?p=6585Edited by Џоле - 24-Aug-2017 at 17:28
Back to Top
nikolovn30 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2017
Location: wd171ga
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikolovn30 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Aug-2017 at 07:48
Младост Струмица
http://strumicanet.com/index.php/str-mobil/item/4778-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%93%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.html#!prettyPhoto

Стадионот во Струмица се спрема на големо скоро се готови новите две трибини позади головите заменети се сите столчиња на стадионот со нови заменети се рефлекторите плус е подобрено осветлувањето реновирани подтрибинските простории и следуват и понатамошни зафати со целосно средување на стадионот за да ги задоволи стандардите на УЕФА за одигрување на мегународни натпревари .Сакав да ставам повеке слики но не успеав бидејки сум нов на форумот незнам како

Edited by nikolovn30 - 25-Aug-2017 at 11:44
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Aug-2017 at 11:53
Браво браво,вакви трибини ни требаат на повеќе стадиониEdited by Patriot - 25-Aug-2017 at 11:59
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Aug-2017 at 12:00


Back to Top
nikolovn30 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2017
Location: wd171ga
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikolovn30 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Aug-2017 at 12:05
Така е повеќе стадиони во Македонија треба да добијат такви монтажни трибини да добијат некој пристоен изглед, се надевам дека фудбалскиот сојуз на Македонија ќе продолжи да инвестира во стадионите низ државата и нема да застане тука.

Edited by nikolovn30 - 25-Aug-2017 at 14:11
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Aug-2017 at 09:59
Колку е само лошо со овие монтажни трибини, па чим веќе го бетонирале тој дел па изгради иста такваа трибина од 3-4 реда ем ќе биде потрајно, ем ќе делува и поубаво и поголемо.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Sep-2017 at 14:07
Stadionot Mladost vo Strumica go renoviraa za eden mesec so dve novi tribin BRAVO!!!

http://sportmedia.mk/fudbal/reprezentacija/i-na-istok-i-na-zapad-kje-grmi-za-makedonija-vo-strumica-fotogalerija

Edited by Dzeksi - 05-Sep-2017 at 14:08
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Sep-2017 at 16:50


---Edited by Patriot - 05-Sep-2017 at 16:59
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.