build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Подпокрив без плоча

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ToBlend View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Dec-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ToBlend Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Подпокрив без плоча
    Posted: 11-Dec-2017 at 20:13
Поздрав,

Имам куќа со два ката. Горниот кат нема плоча. Со ламперии е. Ако е можно некој од искуство да ме советува како би било подобро:

1. Да го отстранам целиот кров и да доградиме плоча.

2. Од внатре да го изолирам таванот со пресуван стиропор (3 цм) а одозгора да ставам каменувана волна од Кнауф. Дали изолацијата би го имала барем истиот ефект од поставувањето на плочата.

3. Ако има друга варијанта.

Однапред ви благодарам.   
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Dec-2017 at 21:12
како што веќе и сам си ги кажа варијантите ))

2 рата ти е далеку поисплатилива а мислам дека ке добиеш горе доле ист ефект ,,, плус на терволот да додадеш еден вид алуминиумска фолија врз тоа за да не бега топлината горе ке биде топ,, е сега дали врз волната или на кровот да го ставаш тоа или на гредите на покриво,, ке се информираш ,,затоа што не сум експерт,,, треба да се види каде е попаметно да се постави за да не се јави влага и кондензација .Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.