build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Одморишта на патните правци

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Одморишта на патните правци
    Posted: 10-Aug-2008 at 12:55
Можеби не спаѓаат баш во инфраструктура но се сепак составен дел од патните правци така да дефинитивно припаѓаат тука. Македонија страшно лошо стои на овој план. На најпрометниот коридор има бензински пумпи кои може да се избројат на прсти. Ниедна од нив не нуди простор и содржини да прими поголем број луѓе кои транзитираат низ Македонија и да им земе дел од парите. Постои само еден мотел веднаш кај Куманово (му го заборавив името но до скоро го држеше Макпетрол, сега е изгледа на некој локалец). Мотел Македонија кај Велес конечно се реновира но незнам дали работите таму се готови. Тоа ќе биде веројатно единствената светла точка на целата траса од некои ~200км.

На другите правци не е воопшто подобро. Ако земеме дека Стража е можеби најпознатото одмориште во Македонија а се наоѓа во катастрофална состојба (доволна е прљавштината други работи и не треба да споменувам) тогаш ситуацијата е јасна...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Aug-2008 at 12:56
Македонските делници без инфраструктура за одмор или кафе паузи

Ова е првата слика за македонскиот туризам со која се соочуваат оние кои се во посета или транзитираат низ земјава. По влез во Македонија на преминот Табановце на кој велат дека годинава воопшто не чекаат ниту за влез, ниту за излез, првото место за одмор е блискиот паркинг со две кафеанчиња и продавница. Ова е првата станица и за печалбарското семејството Шаиновски кое враќајќи се во родното Лабуништа починка зема овде. Како гурбетчии по светот направија споредба со европските гранични премини.

 
- На Запад е поинаку бидејќи веднаш штом ќе поминеш граница имаш ресторани, одморалишта, бензински- вели Фарук Шаиновски.

Автопатот од Табановце кон Гевгелија е најфреквентниот пат во земјава – но долж овие двесте километри речиси и да нема тоалет или поатрактивно место за краток одмор, пијалак или оброк, а не пак автомеханичарска работилница. Како е во европските земји?

 
- Патот во Италија е многу добар. По 200-300 километри ќе почувствуваме замор, ќе застанеме на кафе, сокче и ќе продолжиме - вели Шеки Шаиновски.

На дополнителната инфраструктура околу македонските патиштата се жалат и камионџии:

 
- Нашите патишта во однос на германските се нула. Таму има кај да седнеш, да се одмориш, ако сакаш и да спиеш. Овде нема ни ве-це.

Иако Македонија е главно транзитна земја, многу од патниците кои минуваат велат дека ретко застануваат патем, ретко има каде да се одморат:

 
-  Можам да кажам дека има и нема, половично, во овој дел кон Србија постои, во оној кон Грција многу малку места постојат каде што може да се застане и да се испие кафе и да се одмори.

За европските земји транзит туризмот значи и прилив на средства во буџетот, кај нас пак како воопшто да не постои.http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=36526&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Aug-2008 at 12:56
Со мекици и јогурт на превојот Стража до солидна заработувачка

На мекица, сирење и јогурт стотици патници секојдневно застануваат на превојот Стража. Се наоѓа на половина пат од Скопје до Охрид и тоа е единствено место за одмор. Во екот на туристичката сезона тука дневно застануваат и до 1.000 возила. Да одморат од долгиот пат или да пробаат од вкусната храна. Патниците велат дека вакви места недостасуваат на нашите патишта:

 
- Одмораме тука бидејќи е на пола пат меѓу Скопје и Охрид или Струга.

Превојот Стража е на надморска височина од 1210 метри. Има три угостителски објекти, а со отворањето на бензинската пумпа на Лук Оил местото доби на динамичност. Сопствениците на локалите велат дека околу 30 семејства обезбедуваат егзистенција од тука. На сите превои во државава може да се отворат вакви места за починка, би се вработиле стотици луѓе и исто толку фамилии би се прехраниле вели сопственикот на локалот Европа. Тој веќе 20 години успешно работи тука.

 
- Кога е сезона. 40 дена се најсилните. Застануваат до 1500 луѓе во денот - вели Живко Николовски.

Но и покрај тоа што е единствено место за одмор сепак Стража не блеска со сета убавина. Луѓето кои застануваат тука се жалат на расфрланиот смет. Сопствениците велат дека се соочуваат со низа инфраструктурни проблеми. Струја имаат само дел од локалите, а вода обезбедуваат од резервоар. Апелираат државата да обезбеди минимум  инфраструктура како би можеле уште подобро да работат.http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=36523&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Aug-2008 at 13:16
Она кафанчето кај удово нуди пријатна сенка, ама кога ќе седнеш околу тебе има 1000 муви. За тоалет муабет да не праиме. Нешто импровизирано со чучавец , па некоја дупка према вардар, Пола вц виси у воздух према вардар, катастрофа!!!


Edited by lslcrew - 10-Aug-2008 at 13:17
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Aug-2008 at 09:57
Ohno

ЕДИНСТВЕНОТО МЕСТО ЗА ПОПАТЕН ОДМОР НА ПАТОТ МАВРОВО - ОХРИД ЗАТРУПАНО ВО СМЕТ И ИЗМЕТ
Стража си го чува ѓубрето
Стража смрди на измет и мочка, а за над 1.000 патници кои тука дневно застануваат нема ниту тоалет ниту канти за отпадоци

Стража, единственото место за попатен одмор на патот Маврово - Охрид, смрди на измет и мочка. Целосно е затрупано со ѓубре. Лименки, шишиња, ќесиња и хартии се расфрлани и на двете страни од патот. Најстрашно е за викендите кога бројот на патници кои запираат на ова место е речиси двојно поголем, а никој не го чисти ѓубрето што тие го фрлаат.
Над 1.000 патници кои дневно застануваат да одморат на Стража, нема каде да вршат нужда и да фрлат отпадоци. Во ниту еден од рестораните на паркиралиштето кај зимскиот пункт на ЈП "Македонија пат" нема тоалети и канти за ѓубре, а без употреблив санитарен јазол е и бензинската станица на "Лукоил". Таму има тоалети, но вработените не ги пуштаат патниците да влезат во нив, оти нема вода.
Единственото веце кое е во функција е кабина на "тојфор" поставена веднаш над рестораните. Но и кабината не е секогаш отклучена. Работи повремено, а кога е отворена се чекаат редици за да се влезе внатре.
"Немаме многу голем избор. Или ќе се стискаме до Охрид, или ќе се скриеме зад грмушките како што прават поголемиот број патници. На друго место нема каде да се застане. Срамно е да не можат да направат еден тоалет и да се постават контејнери, кога знаат дека толку многу луѓе, меѓу кои и странци, секојдневно ја минуваат оваа делница", ни рекоа едни скопјани кои преку Стража минуваа одејќи на викенд во Охрид.
Идриз Цека, генерален директор на ЈП "Македонија пат", вели дека иако зимскиот пункт е на јавното претпријатие, тие немаат никаква обврска да ја одржуваат хигиената на Стража.
"Ние само ги одржуваме патиштата. Чистењето и изградбата на санитарните јазли е во надлежност на општините Маврово, Ростуше и Зајас, кои граничат токму на оваа точка", вели Цека.
Од општините Маврово, Ростуше и Зајас објаснуваат дека освен бензинската пумпа на "Лукоил", останатите објекти се од привремен карактер и не плаќаат никакви комуналии, па затоа комуналните претпријатија не се надлежни да го одржуваат овој дел од патот.
Руфат Хусаини, градоначалник на Зајас, вели дека е во тек подготовка на урбанистичкиот план за Стража со кој на местото на сегашните објекти ќе биде предвидена градба на угостителски објект со други придружни содржини.
"Имаме обезбедено и пари од холандската организација СНВ која финансира проекти за туризам. Се надевам дека многу наскоро ќе го решиме овој проблем и Стража ќе ги добие сите потребни услови за кратка починка на патниците кои таму запираат", вели Хусаини.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=156107&idg=8&idb=2458&rubrika=Makedonija
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Aug-2008 at 13:54


Во продолжение

ВЕСТ АЛАРМИРА: СТРАЖА Е ЛЕГЛО НА ЗАРАЗИ, А СИТЕ СЕ ПРАВАТ НЕНАДЛЕЖНИ
Министри, и вие јадете лајна!
Сите државни органи, инспекции и ресорни министри до кои се обративме вчера, затвораат очи пред ужасниот факт дека на Стража покрај тоните ѓубре, измет и смрдеа од мочка се продава храна, а нема ниту вода, ниту санитарен јазол. Дали треба некој да у

Патниците кои попатно одмораат на Стража, таму јадат мекици, кифли и пити од рестораните кои се залепени до ѓубрето и во кои се шири смрдеа од измет и мочка. Околу сите ресторанчиња кои се наоѓаат на единственото место за одмор на патот Маврово-Охрид, не само што се создадени депонии од ѓубре, туку и во кујните каде што се подготвува храната смрди на измет и мочка. Бидејќи во рестораните нема тоалети, а на Стража нема ниту еден санитарен јазол, патниците вршат нужда и фрлаат ѓубре зад рестораните.
Овие ресторани и покрај тоа што не ги исполнуваат основните хигиенски и санитарни услови за добивање дозвола за работа, на големо на патниците им продаваат пирошки, мекици, кифли и пити. Иако е голема веројатноста оние кои јадат во овие ресторани да добијат труење од храната, надлежните никаде ги нема да ги санкционираат и да ги затворат.
Санитарната инспекција, Дирекцијата за храна и министерствата за здравство и за екологија им дозволуваат на овие ресторани нормално да работат.
Уште пофрапантен е фактот дека покрај леглото на зараза на Стража само изминатиов месец барем десетина пати на пат за Охрид поминале безмалку сите министри, вклучувајќи го и премиерот. А, никој ниту ја забележал, ниту пак се ангажирал да се расчисти депонијата.
Ниту ЈП "Македонија пат" ниту општините Маврово, Ростуше и Зајас не сакаат овде да чистат и велат дека не биле надлежни за тоа.
Од Санитарната инспекција вчера ни рекоа дека од 1 јануари 2005 година тие не се надлежни да вршат контроли дали рестораните ги исполнуваат потребните санитарни и хигиенски услови, туку тоа е обврска на Дирекцијата за храна.
"Ние реагираме само ако има случај на труење од храна. Тогаш, откако Министерството за здравство ќе направи записник, ние излегуваме на терен да испитаме која е причината за труењето", вели Вера Менкова од Санитарната инспекција.
Во Дирекцијата за храна пак не гледаат никаков проблем во условите во кои работат рестораните на Стража. Дирекцијата се уште нема директор, а во соопштението што ни го прати преку кабинетот на министерот за здравство Бујар Османи, вели дека рестораните редовно се контролирани и имаат дозвола за работа.
"Објектите лоцирани на Стража, кои што се во надлежност за Дирекцијата за храна, редовно се контролирани од Инспекторите за храна. Истите се евидентирани во Дирекцијата за храна и за нивното работење е издадено одобрение. По налог на инспекторите за храна во објектите е воведена струја и вода, а за угостителските објекти наложено е да се инсталираат подвижни санитарни јазли. Во неколку наврати, санитарните јазли се дислоцирани од локалната управа, но повторно се поставени. Постои објективен проблем со хигиената во околината на Стража, но тоа не се должи на нехигиенското работење на угостителските и трговските објекти, туку се должи на големата фреквенција" велат од Дирекцијата за храна и од кабинетот на министерот Османи.
Зошто дозволуваат Стража постојано да биде затрупана со ѓубре и да смрди на мочка и измет побаравме и во Министерството за екологија. Од таму ни рекоа дека министерот Неџати Јакупи бил на службен пат, па затоа прашањето писмено да им го испратиме и најскоро што може ќе добиеме одговор. Но, до затворањето на весникот одговор не добивме.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=156168&idg=8&idb=2459&rubrika=Makedonija
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Sep-2008 at 18:34

Отворен нов мотел во Велес

Нов мотел вчеравечер беше отворен во Велес. Мотелот „Монтенегро ривиера“, сопственост на Зоран Тодоровски, има девет дво и трокреветни соби и два апартмана, со 22 легла, ресторан за 100 гости, летна тераса и конференциска сала и опфаќа корисна површина од 450 квадратни метри. Мотелот се наоѓа на влезот во градот, непосредно до автопатот Скопје - Гевгелија, кај клучката кај Башино Село и е наменет за одмор и на транзитните туристи.http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=EF03714819F5884AA83B69887D2A2BBB
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Sep-2008 at 19:05
Еден исчекор е направен, но тоа е само почеток! На две работи се чудам, најпрво зошто земјава не ги поддржува овие стопанственици, бидејќи тие се битни и за безбедноста на патиштата. Процентот на сообраќајни несреќи се зголемува доколку луѓето немаат каде да се одморат по пат. Посебно ризична група се турците од Германија кои одат во Турција преку лето и туристите од средноевропските земји кои минуваат по Коридорот 10. За критика се и стопанствениците бидејќи не дошле на идеја да отворат бензински пумпи, мотели и одморалишта по патиштата. Големи пари стојат во ваквата идеја.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Oct-2008 at 03:32
Слушнав нешто дека МакОил ќе правеле некој хотел со ресторан на нивната бензинска онаа кај велес. Кај и да е ќе почне да се гради.


Сликава ја сликав летоска онака узпат ми беше, па ете денеска се најде.


Edited by lslcrew - 11-Oct-2008 at 03:34
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Oct-2008 at 22:33


lsl мотелот и ресторанот за кои зборуваш ги имаш на сликата, тоа е бивши Мотел Македонија кој Макоил го купи и ја изгради бензинскава пумпа покрај него. Имам постирано за ова има и слики од лани ова време само ти промакнало.

еве неколку слики и од денеска ама контра сонце Ohno

1

2

3

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Oct-2008 at 15:05
Статијава може да се квалификува во повеќе нишки но мислам дека најсоодветно место е овдека

Велешкото Езеро мека за транзитни туристи


Велешкото езеро Младост и ова лето беше мека за туристите. За прв пат после десетина па и повеќе години, со изградбата на хотелот Романтик, реновирањето на мотелот на некогашниот агрокомбинат Лозар и уредувањето на дел од плажите, покрај големиот број на домашни туристи на бреговите на ова езеро се одмараа и поголем број странски гости. Патувајќи кон соседна Грција, транзитните туристи не го одминуваа ни Велешкото Езеро изградено во далечната 1963 година и кое е единствено пријатно катче за одмор по автопатот од Куманово до Гевгелија. И додека транзитните туристи отседнуваа во новоизградениот хотел Романтик, кој за добрата услуга и квалитетна храна и годинава, како и лани, освои златен медал на меѓународниот саем за туризам во Нови Сад, Србија, велешани, скопјани и туристи од други градови на Македонија престојуваа во другите угостителски објекти и на бреговите од езерото под прекрасната борова шума. Според некои анализи, ова лето Велешкото Езеро го посетиле неколку илјади домашни и странски туристи.

Ако пристапниот пат од езерото до автопатот Скопје-Велес, кај клучката кај Новачани, беше целосно асфалтиран и ако беше поврзан со пат со автопатот Велес-Скопје, бројот на туристите, според хотелиерите, ќе беше значително поголем. Ветувањата на општината Велес дека целосно ќе го уреди просторот за кампирање, ќе донесе вода и ќе изгради санитарни објекти и ова лето не се оствари. Токму поради тоа и бројот на камперите беше мал.

Со ангажирањето на Министерството за транспорт и врски за продажба на државно земјиште на кое ќе бидат изградени шест хотели, десетина мотели и поголем број помали угостителски објекти и спортски терени се верува дека езерото Младост ќе прерасне во вистински туристички центар.
Пуштањето во работа на Академијата на Прокредит банка е само еден чекор напред за привлекувањето на поголем број инвеститори за изградба на угостителски објекти на бреговите на езерото. Во општината Велес, а посебно во Министерството за транспорт и врски веруваат дека покрај хотелот Романтик, на бреговите на езерото Младост во најскоро време ќе никнат уште десетина нови угостителски објекти, кои ќе го привлечат вниманието на домашните и на странските туристи.http://www.vecer.com.mk/?ItemID=03BA701E4D48574BB2B2FF320DDB42E3
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Nov-2008 at 12:40
Стража - нашето најпознато одмориште. Во иста катастрофална состојба како што ја памтам последниот пат кога бев...

1.


2.


3.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Mar-2009 at 13:11
Еве го уште еднаш мотелот кај бензинската на Макоил јужно од Велес
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-May-2009 at 10:00
Она едно кафанче покрај Е-75 во близина на селото Удово пред Гевгелија приметив дека е реновирано комплетно. Мислам дека било срушено старото па сега е подигнато ново со истите димензии и не е веќе обична импровизирана трафика.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Jul-2009 at 03:19
Еве она што го зборев во предходниот пост во врска со реновирањето на ресторанот "113-ка".

01.


02.


03.


04.


05.


06.


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Aug-2009 at 17:52
Бензинска пумпа на патот Скопје-Велес (на Макоил):

Бензинската пумпа Петрол Копмани на автопатот Скопје-ТетовоБензинска пумпа во стушко...ЊУ СТРУГА!

Edited by Andrej_LJ - 09-Aug-2009 at 17:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Aug-2009 at 17:55
Последнава ми е фаворитка  Crazy
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Aug-2009 at 17:56
@Andrej

Си ги утнал. Првата е на Макоил кој го има земено целиот комплекс на бивши Мотел Македонија.

Втората е Петрол Компани пред Тетово. 7 Браќа е многу погломазен објект веднаш после патарината кај Скопје.


Edited by pbanks - 09-Aug-2009 at 17:56
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Aug-2009 at 17:57
Во право си! Таа кај Велес стварно не бев сигурен затоа што ретко го минувам тој пат. А за Петрол Компани, можев барем сликата да ја видам има табла... 7 браќа како да беше разнесена во војната ама незнам дали ја обновија.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Aug-2009 at 17:58
Originally posted by pbanks

Првата е на Макоил кој го има земено целиот комплекс на бивши Мотел Македонија.

Функционира ли комплексот или само пумпата?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.