build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Елена Лука Твинс / Elena Luka Twins - Карпош
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Елена Лука Твинс / Elena Luka Twins - Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Елена Лука Твинс / Elena Luka Twins - Карпош
    Posted: 04-Jan-2018 at 23:49
Елена Лука Твинс / Elena Luka Twins

Комплексов од две згради веќе почнал со изградба (фотографииве се од 23 декември 2017):Има и повелбаЕве каде отприлика се наоѓа:извор: https://www.facebook.com/pg/elenalukahome/photos/?tab=album&album_id=2042444829323193

П. С.

Не е лошо некој да отвори нова тема со наслов „Елена Лука Твинс / Elena Luka Twins“ за да можеме да го следиме проектов одвоено. Јас не можам да отворам и веќе губам нерви со форумов.

Edited by Џоле - 04-Jan-2018 at 23:49
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Jan-2018 at 08:31
Еве рендери и фотки од поставување на камен-темелникот на новиот станбено-деловен комплекс во Карпош близу City Mall и Skopje City Garden.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Jan-2018 at 09:51
Ти благодарам Стеф4о што ја отвори нишкава, мислам дека ќе биде интересно да го следиме овој проект засебно. Морам да признам дека според изгледот, зградата на Елена Лука во Аеродром ми се допаѓа, ако ништо друго, барем не изгледа на здодевна коцка, се гледа дека архитектите кокетираат со старите (класичните) стилови.

Мало потсетување:Се надевам дека и овој комплекс ќе испадне интересен, а не уште едно естетско промашување.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3418
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Jan-2018 at 10:20
Јас се надевам дека Уставниот суд ќе го поништи ДУП-от за овие згради и за онаа на Дабар од спротива. Повторно се осудуваат да влезат во она што е планирано како зеленило крај кејот на Вардар.

Не знам каква ќе биде архитектурата, ниту пак ме интересира. Она што го знам е дека овој простор почна да се развива како површина за рекреација и зеленило. Тука ја имаме вештачката карпа за искачување, тениски терени, се предвидуваа и други спортски објекти, а уште од пред земјотресот стои урбанистичкиот предлог за озеленување на целиот кеј на Вардар.

Мене не ми е јасно што бараат згради на овој појас.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Jan-2018 at 11:07
Моментално се градат две згради, а кај и да е, ќе почнат уште неколку, така што на тие приказни за продолжување на Градски парк и озеленување може да им турите пепел. Повеќе од јасно е дека профитот е главен мотив, а уште од сега можам да замислам како ќе гласат рекламите за становите што ќе се продаваат тука - на само сто метри од Сити Мол и на пет минути од Градски парк, лукзусни станови во ултра-мега-гига-екстра луксузниот комплекс „Ти реков ми рече“ со цена од само катаљон евра за квадрат.
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Jan-2018 at 11:37
Не го знам целосниот ДУП, но подобро е да има вакви комбинирани населби со неколку згради, зеленило и останати содржини, отколку бетонски џунгли како квартот на Сити мол. И подобро 2 убави згради отколку спортски објект (читај сала) што ќе прави само сообраќаен хаос.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Jan-2018 at 12:17
nema ustaven nisto da ponisti, sve e odnapred smisleno scenario kao eve demek nie sakame ali ustaven si e nezavisen i nejke. znam od sigurni izvori
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3418
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Jan-2018 at 14:40
Offtopic, ама јас сакам да видам динамит на еден објект и да се крене во воздух. Еве, нека останат луѓе без покрив над глава, милиони евра нека се изгубат, нека реагираат експерти, АМА таквиот динамит да биде заснован на факти за криминално работење.

Јас СО ГОДИНИ го чекам ова. Една зграда нека е, за потоа да има пример за другите.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Jan-2018 at 15:15
imase be, taa na fijat. samo sto togas imase i politika umeshano
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3418
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Jan-2018 at 16:50
Originally posted by xnx

imase be, taa na fijat. samo sto togas imase i politika umeshano


Не, тоа беше инспирирано од политика. Јас велам краен продукт од едно криминално работење наспроти континуирана граѓанска реакција против урбаната мафија да биде рушење на еден таков објект. Знаете, она систем на принуда како алатка на државата да важи и за оние што вршат урбанистички злочин.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Jan-2018 at 17:56
Што стана со чудовиштето на Настел во Тафталиџе?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Jan-2018 at 18:12
Se gradi,bez nikakov problem. Patem postavete krance na niskava.

Edited by stef4o - 05-Jan-2018 at 22:17
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Jan-2018 at 20:08
Мислам дека не е страшно ако се направат згради покрај самиот булевар. Нешто као тампон помеѓу сообр. (кој треба да се зголеми со изградба на мостот-овите) и евентуалниот парк.
Најинтересно ќе биде кога станарите на оваа зграда ќе се бунтуваат против изградбата на мостот.   
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Feb-2018 at 13:12
Од нивната фејсбук страна

Back to Top
Bugi View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bugi Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Feb-2018 at 18:53
Дали некој има информација за цената на становите?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Feb-2018 at 20:06


Најдобро е да се јавиш на телефонскиот број што е прикажан погоре, така ќе дознаеш директно од нив.
За сè има вторпат
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Feb-2018 at 13:16
Originally posted by BOJAN

Originally posted by xnx

imase be, taa na fijat. samo sto togas imase i politika umeshano


Не, тоа беше инспирирано од политика. Јас велам краен продукт од едно криминално работење наспроти континуирана граѓанска реакција против урбаната мафија да биде рушење на еден таков објект. Знаете, она систем на принуда како алатка на државата да важи и за оние што вршат урбанистички злочин.


Рушење на зграда не инспирирано од политички мотиви во Македонија ниту имало ниту ќе има за жал.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Mar-2018 at 11:36
Еве една денешна-излегле над земја

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11816
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Apr-2018 at 18:27
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-May-2018 at 07:23
Фотките се од почетокот на мај -превземени од фејсбукBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.218 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.