build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Gradia Home - Општина Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Gradia Home - Општина Аеродром
    Posted: 16-Apr-2016 at 19:43
На теренот засега нема градежни работи, зашто мислам дека го чистеле и ја уривале зградата. Инаку, овие згради ќе се градат тука:

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Apr-2016 at 01:58
што им значи тоа „неатрактивност“ и им се молам да ја објаснат атрактивноста на кокошарников што ќе се гради на релативно единственото место во стар Аеродром што останало атркативнос
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-May-2017 at 19:22
Ima li nekoj info do kade e izgradbata na zgradive?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-May-2017 at 20:05


Карабините се изградени, можно е деновиве да се работи на ѕидовите и фасадите. Незгодни се за сликање.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-May-2017 at 20:26
Fala za infoto. Ke vidam nekoj den ako mozam da napravam nekoja fotka.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Jul-2017 at 09:55
Еве неколку денешни. Навистина се незгодни за сликање.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Jul-2017 at 10:42
Не изгледаат лошо.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Jan-2018 at 12:45
Еве ги како испаднале зградиве на местото на старата општинска зграда(превземено од фб)Патем на нишкава може да се придодаде името Gradia Home,има и видео за зградиве на следниов линк

https://www.youtube.com/watch?v=04QIZfTu03w

Edited by stef4o - 09-Jan-2018 at 17:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Jan-2018 at 18:20
Ми се допаѓа нијансираноста на боите, па дури и изгледот, ако ништо друго зашто отстапува од вообичаените некреативни станбени згради на повеќето градежни компании.Edited by Џоле - 10-Jan-2018 at 11:44
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Jan-2018 at 10:42
Комплексов е изграден на местото на старата општинска зграда.Во продолжение следат неколку фотки превземени од фб преку кои може да се увиди тековната изградба на зградите.Ова е состојба од 09.01.2018


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3419
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Jan-2018 at 10:59
Има ли некој комплекс во Скопје што не е „ексклузивен“?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Jan-2018 at 11:36
Previous
 
Одлично прашање, ако е ексклузивен, зошто тогаш се продаваат станови од таков станбен комплекс ?
 
Во развиените земји, под "ексклузивни станови" се подразбира станови наменети за одредена група на луѓе, додека кај нас единствени "ексклузивци" се општинските советници и градоначалниците кои си заработуваат по некое станче во замена за промената на ДУП-от и издавање на градежната дозвола.
 
А порано барем беа малку поскромни, се задоволуваа со асфалтиран пат до нивните викендици на село, речиси воопшто не издаваа градежни дозволи за објекти кои ќе му го блокираат патот на ветрот, па сега продаваат приказни за мали деца од типот "греењето на дрва ја загадува околината", "старите автомобили ја загадуваат околината", "бесплатен јавен превоз за време на загадувањето", "повисоки цени на техничките прегледи и регистрирањата на возилата", или сега најновата приказна за мали деца "еколошки налепници за возилата".


Edited by Dexter26 - 10-Jan-2018 at 11:39
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Jan-2018 at 11:46
kompleksov iako ne e kuznae sto, mnogu e simpaticen, osobeno izborot na boi.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Jan-2018 at 11:46
Originally posted by BOJAN

Има ли некој комплекс во Скопје што не е „ексклузивен“?


Во ушите на неукиот или недоволно информираниот купувач секогаш подобро звучат зборовите „ексклузивен“, „лукзусен“ итн. Исто така, забележлив е трендот да се именуваат сите нови комплекси со англиски називи, зашто така звучат повеќе „свецки“.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Feb-2018 at 20:29
Денес поминував оттука:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Apr-2018 at 15:55
Еве каков систем на паркирање има во комплексов

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Jul-2018 at 08:38
Мислам дека проектов може да се означи како завршен,еве неколку фотки од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1527
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Sep-2018 at 15:03
Еве и едно видео за комплексов од YouTube

Back to Top
MarkoD View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 25-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote MarkoD Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Dec-2018 at 11:33
Ima li nekoj info za kvalitetot na gradbava?
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.516 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.