build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Стар Аеродром
    Posted: 21-Jun-2019 at 19:04
Порта Аеродром,денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Jun-2019 at 12:28
Денешни

1.GA 08

2.Moding Construction3.Оваа е на крајот од ул.Пандил Шишков ама некако долго време ја влечкаат ни фасадата уште не е готова.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jun-2019 at 12:41
Неколку денешни од Порта Аеродром веќе го оформуваат 10-от кат

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Jun-2019 at 13:22
Од мојата денешна тура

1.Просторот спроти Порта Аеродром само е ограден,бараките се делумно разрушени но нема никаква механизација ни градежна активност.Патем доста дрва ќе има за сечење кога ќе почнуваат...2.Moding Construction

3.Офис Ком4.Конечно дојде ред да се асфалтираат краците меѓу новите згради на ул.Пандил Шишков5.Адора веќе завршиле со фасадата од задната страна

6.Голден Арт и они привршуваат со фасадатаBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Jun-2019 at 07:27
Од фбBack to Top
nabljuduvac View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-May-2019
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nabljuduvac Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-May-2019 at 21:23
Originally posted by stef4o

Неколку денешни

1.Се подготвува терен за ново градилиште на раскрсницата меѓу Фрањо Клуз и Руди Чајевац спроти Порта Аеродром до новата зграда на Дабар.Има три бараки кои веќе се демонтираат и за жал многу големи дрва кои ќе бидат исечени за изградба.Незнам од кого се откупени бараките можно е пак да е Дабар. Еве фотки во продолжение
Site 4 baraki se otkupeni od GOLDEN ART.

GOLDEN ART ima udel i vo parcelata pomegu zgradata na Elena Luka Home - Luxury Living (2 zgrada) i balonot do dvorot na Blaze Konevski na ul. Franjo Kluz. Na taa taze sozdadena parcela vo koja vleguvaat 3 baraki udel imaat i MARAI DOOEL i Porta Inzenering Group.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-May-2019 at 18:34
Неколку денешни

1.Се подготвува терен за ново градилиште на раскрсницата меѓу Фрањо Клуз и Руди Чајевац спроти Порта Аеродром до новата зграда на Дабар.Има три бараки кои веќе се демонтираат и за жал многу големи дрва кои ќе бидат исечени за изградба.Незнам од кого се откупени бараките можно е пак да е Дабар. Еве фотки во продолжение

2.Порта Аеродром,уште кат-два ќе ја достигнат висината

3.Адора веќе работат на фасадата,успеав да фатам еден дел без скелиња фасадата е иста како и на претходните згради

4.Офис Ком на ул.Пандил Шишков и они на еден дел веќе почнале со фасадата

5.Голден Арт 086.Оваа е на крајот од ул.Пандил Шишков ама некако не се брзаат кога и да поминам ситуацијата е горе-долу иста

Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Online
Posts: 807
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-May-2019 at 02:54
За паркинзите искрено не сум сигурен дали е доба долгорочна политика за општината да троши пари. Бидејќи тогаш инвеститорите засилено ќе продолжат да избегнуваат да вметнуваат соодветни гаражни решенија за стсановите кои ги градат. Можеби стратешки е подобро општините експлицитно да кажат дека нема да инвестираат во паркинг простор и дека тоа е должност на инвеситорите во рамки на нивните проекти. Нормално ако инвеститорите целат кон муштерии кои немаат коли и претпочитаат да користата пешачење, велосипед, јавен превоз или такси, тогаш е сосема во ред да не инвестираат во 1.6 паркинг место за секој стан во дадената станбена зграда.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 145
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-May-2019 at 10:02
Искрено мислам дека претерувате со квалитетот на градба, мене повеќе ме плаши тоа што општината не размислува да ги исчисти улиците од автомобили и да изгради нови паркинзи и нова гимназија во Аеродром.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-May-2019 at 08:53
Искрено, се плашам да ги замислам како ќе изгледаат и за десет години.
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 471
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-May-2019 at 00:53
На зградата лево најверојатно од ветер летнала таблата каде се саморекламира Голден Арт,еден куп климатизери,веќе ги има и првите забарикадирани балкони...зградата е на 2-3 години...претставете си како ќе изгледаат сите овие згради т.е скоро цела населба за едно 40-50 години колку бај да веј е просекот на старост на зградите градени во комунизмот и споредете го квалитетот на едните со другите.

Edited by kiriOK - 16-May-2019 at 01:02
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-May-2019 at 19:16
Aerodrom od den na den ima se poveke ziteli no za zal gimnazija ni na povidok. Patem i postoeckite osnovni skoli ne gi zadovoluvaat potrebite osobeno za ovoj del,zasega ima samo najavi za prosiruvanje na nekoi gradinki kako i za izgradba na nova gradinka vo Micurin(vo sklop na Blaze Koneski). Nema nisto i od izgradbata na nova gradska bolnica kaj Majcin Dom ama vazno zgradi niknuvaat za cas.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 471
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-May-2019 at 18:51
Originally posted by stef4o

Од подалеку

Кад тад ќе треба школово да се проширува, а тоа нормално ќе значи и снемување на игралиштето.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-May-2019 at 17:05
Леле, so 1990's.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-May-2019 at 10:47
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-May-2019 at 10:29
Од подалеку

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-May-2019 at 11:51
Во населбава зеленилото е мисловна именка но единствената парцела која може да се претвори во парк е парцелата D1 означена на ДУП-от која за жал е претворена во див паркинг.Фотките се од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-May-2019 at 18:15
Денешни,Порта АеродромBack to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Online
Posts: 807
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-May-2019 at 07:29
Ако градот, однсно општина аеродром навистина сака да ја поправи сликата за себе, тогаш треба за сите тие бараки, за чии парцели не се одобрени градежни дозволи за нови објекти по сегашниот ДУП, да се откупат од општината за да се пренаменат за парковско зеленило. А тие што живеат во нив да им се субвенционираат купување на станови во новите згради.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-May-2019 at 18:08
Originally posted by Graditelot

Мизерии кинеско-индиски, каде ли е ова поточно? Гледам само оваа оградава ми личи на оградата на бившиот конески вмро.


Lokacijata e na ul.Rudi Chaevac odnsono po novo Metodija Satorov Sarlo neposredno do crkvata Sv.Ilija.
Prostorov go pretrupaa so zgradi,na ovaa ulica vise nema mesto sega verojatno ke se orientiraat kon vnatresnosta kade ima uste baraki.
Za kvalitetot na zgradite neznam osven za Golden Art za koi mozam da kazam deka imaat solidna izvedba no sepak ne mi se dopagja izgledot na fasadite mnogu deluvaat monotono retko nekoj da ponudi pointeresen tip na fasada,a problem e i blizinata so drugite zgradi nema nikakov prostor za zelenilo a i da go ima slabo e iskoristeno.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.