build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Nov-2014 at 01:19
Свечено отворен новоизградениот објект на „Голден Арт“ во Аеродром

Со свечен коктел и огномет, вчера вечер беше отворен новиот станбено – деловен објект на градежната компанија „Голден Арт“ во скопската населба Стар Аеродром [»мапа]. На десет надземни нивоа и пет подземни полунивоа со бруто површина од 10.500 метри квадратни, распоредени се 117 станови, три деловни простори и подземен гаражен простор. Проектот претставува прва сопствена инвестиција на оваа компанија во македонскиот сектор на недвижности и истата беше целосно комплетирана во временски период од една година. Зданието ги исполни мерките за енергетска ефикасност и се здоби со високата класа „А“ за заштеда на топлинска енергија (под 25 kWh за загревање на метар квадратен на годишно ниво), со која станарите ќе плаќаат од 5 до 6 пати помали сметки за греење во споредба со постарите згради во Скопје.

Покрај овој реализиран проект, компанијата „Голден Арт“ со сопствени средства во моментов гради уште една станбена зграда во општина Аеродром. Од нејзиното формирање во 2005 година до денес, „Голден Арт“ била вклучена во изведбата на десетици објекти, лоцирани во Македонија и во земјите од соседството.

http://www.build.mk/?p=41186
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Nov-2014 at 01:24

Добар поглед нудат


goldenart.mk
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Nov-2014 at 02:02
А бараките од двете страни (или трите, ако ги сметаме и тие преку улица) нема ли истотака да прераснат во вакви згради? Слабо поглед сетне, но добро, локацијата е фина.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Nov-2014 at 03:33
Овде добар поглед веќе никој не нуди, нарочито не оваа зграда која и од напред ќе биде покриена со друга зграда, у дуп-от стои да се направи зграда у форма на П, да биде као некоја порта. Веќе ни од високите згради одма до оваа нема никаков поглед. Бев за да се срушат бараките, али се претера со габаритот на зградиве и нивната катност. Поише од п+6+п не требаше да се дозволи.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 22-Dec-2014 at 10:35
Голден Арт, Стар Аеродром

Имаме постирано фотки од зградава во повеќе наврати, ама досега мислам беа само од надвор.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Dec-2014 at 16:13
Интересен објект. Знае некој цена за квадрат како и дали се купува паркинг или е бесплатен?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 31-Mar-2015 at 17:27
Аеродром, двете згради на Голден Арт

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 31-Mar-2015 at 17:28
И оваа е од Аеродром, во близина на црквата Свети Илија.

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 31-Mar-2015 at 17:45
Овие не се згради туку ПАЛАНКИ-прилепска,кратовска,штипска.....
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-Apr-2015 at 15:56
Ред се редат згради...


23ka.wordpress.com
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-Apr-2015 at 17:03
Каде е ова? Аеродром!?
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 639
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-Apr-2015 at 17:57
Ги жалам тие што ќе купат стан од страна на другата зграда.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-Apr-2015 at 18:19
Да Сварог во Аеродром ,позади зградата на Голден Арт. Инаку Адора ги поседува веќе сите овие бараки и кај сите има план да гради ,а и пред зградата на Голден Арт ќе никне зграда на Адора, тие го имаат откупено земјиштето.
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 13-Apr-2015 at 21:37
Добро, а има нешто што Адора не поседува во Аеродром?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Apr-2015 at 23:43
Да,градоначалникот неможат да го купат за ниедни пари.Нема чоекот точка на топење
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 28-Apr-2015 at 17:17
Во АдорадромEdited by Џоле - 28-Apr-2015 at 17:18
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Apr-2015 at 20:02
Колку се грди и еднолични зградиве низ Аеродром то чудо едно. Па оние од комунизмот се ремек-дела во споредба со овие новиве.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4698
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 28-Apr-2015 at 20:07
Ах какви кокошарници. Ај средната класа сака стан „оти недвижнини ти е сигурна инвестиција“, ама луѓе кои имаат купишта пари и сепак купуваат стан во вакво место?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 29-Apr-2015 at 00:38
Originally posted by fichot

Колку се грди и еднолични зградиве низ Аеродром то чудо едно. Па оние од комунизмот се ремек-дела во споредба со овие новиве.
ова го сметам за особено иронично коа збориме за „комуњарско Скопје“ и жалосно е што плитките умови на денешницава не го сфаќаат тоа
насекаде се градат безлични кокошарници и мизерни деловни „дилајла“ лименки во огромни броеви, на најкобни локации, меѓу кои и самото централно подрачје, ама битно совеста на некои луѓе ќе биде чиста откако ќе се смени фасадата на секој објект во мал ринг, и секое најмало чисто ќоше ќе се пополни со масивен објект кој личи дека ќе се струполи врз околината, под исговор дека тоа е враќање кон некогашно европско барокно Скопје на кое му е нанесена голема неправда, и дека сега ќе биде уште поевропско...


...битно се гради...

Edited by zabegan - 29-Apr-2015 at 00:39
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 29-Apr-2015 at 02:58
Колку е интелегентен народот толку ќе се интелегентни и политичарите, а и квалитетот на државата. Тука нема голема филозофија. Се е во интелегенцијата и генетиката на еден народ. Врз тоа се темели квалитетот на едно општество и заедница.

Овие нови згради за 30-тина години ќе изгледаат исто како што изгледаат комунистичките згради денес.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.