build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 04-May-2018 at 17:25
Жителите на Аеродром не веруваат во градоначалникот МаринНова сеча во општина Аеродром ги вознемири жителите, кои велат дека повеќе не веруваат во градоначалникот Марин. Поради изградба на нови објекти, во општината се уништува зеленилото, што е спротивно на ветувањата на новиот градоначалник Златко Марин, кој тврдеше дека Аеродром ќе има нова парк-шума, чист воздух и ќе стави крај на градежната мафија.
Направивме вистинска граѓанска програма, во неа нудиме конкретни решенија за борба против загадувањето, мерки за контролирање на градежниот и сообраќајниот метеж, ќе направиме ревизија на постојните ДУП-ови, ќе спроведеме гасификација до јавните објекти и топлификација до индивидуалните домувања, ќе овозможиме субвенции за еколошки огрев и ќе посадиме вистинска парк-шума“, ветуваше Марин пред изборите.
Наспроти сето ова, се случува сосема спротивното. Градежниот хаос продолжува, а граѓаните излегуваат на протести и бараат итно стопирање на градбите. Жителите тврдат дека Марин не е заинтересиран за ништо. Ветеното ревидирање на ДУП-овите остана само предизборно ветување. Граѓаните на општината се категорични дека Марин ги довршува проектите на својот претходник Коневски, а уништувањето на зеленилото и новите градби е еколошка катастрофа што тој ја поддржува.

„Ова е ужас, првин не може да се гради, па ќе се гради. Стариот градоначалник направи некои документи, овој ги доврши. Не го интересира ништо. Кога и да се јавиме на ‘Фејсбук’ да го прашаме што и како се случува, тој вели дека не го интересира и дека е приватен имот. Ова е ужас. Немам очекувања, сето ова е голема лага. Апсолутно не верувам во новиот градоначалник. Овој простор плачеше за паркче, за детско игралиште. Нека има и објект, ама овој е ужасно голем, се зборува дека ќе има 270 стана. Овој дел требаше да се уреди на сосема друг начин, но што е тоа е“, вели жител на општина Аеродром.
Би требало да ги стопира градбите, но јас не верувам во никого. Најголемата штета е што е пренатрупано со градби, нема воздух. Најпотребно е зеленило“, додава жителка на општината.
„Мислам дека треба да се стопираат сите градби, дека градоначалникот ќе ги стопира. Човекот е нов, не го познаваме доволно, но гласот го дадовме за него. Лично јас. Првпат на овие избори го дадов гласот за оваа партија. Јас мислам дека тоа што ни го ветил не би требало да го излаже. Наредниот пат нема молење“, вели друг граѓанин.
„Многу е густо населено. Не знам што мислат општинарите и зошто градат толку густо. Не верувам дека Марин ќе стави крај на оваа градежна експанзија“, вели граѓанин на оваа општина.
Првиот човек на Аеродром, Златко Марин, додека беше во опозиција, го обвинуваше ексградоначалникот Коневски дека ја игнорира волјата на граѓаните, а сега тоа и нему му го порачуваат жителите.

https://www.slobodenpecat.mk/naslovna/zhitelite-na-aerodrom-ne-veruvaat-vo-gradonachalnikot-marin-video/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 04-May-2018 at 17:45
Во врска со новото градилиште кај Тобако 2, ако може некој нека го постави видеото еве линк https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=_frzbHUR_8Y
Иначе просторот околу градилиштето е хаотичен,поставуваат некакви цевки незнам за што и е раскопано насекаде.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 04-May-2018 at 18:18
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 06-May-2018 at 14:06
Еве до каде се стигнати со рушењето на бараките и киосците,а се гледа во позадина на првата фотка дека е направен и ископ-превземено од фбBack to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 07-May-2018 at 22:20
Марич4о си тера со 100км/ч - одобрение за градба издадено на 01.03.2018
детали за парцела и инвеститор во сликите......(ноу комент)
Edited by Obedineta Makedonija - 07-May-2018 at 22:21
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13084
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 08-May-2018 at 22:26
Сеча на дрвја за нова зграда...

https://www.facebook.com/skopjesmogalarm/videos/1681745678529684/

Edited by Џоле - 08-May-2018 at 22:27
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7347
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 08-May-2018 at 23:02
многу паничите ко за објекти кои уште одамна се во урбанистички план
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 09-May-2018 at 07:11
Еве една фотка од градилиштето за новата висококатница на Адора-превземено од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 11-May-2018 at 12:48
Зградата на Дабар на ул.Пандил Шишков,денешна фотка

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 11-May-2018 at 18:28
Овие две сум ги заборавил

Ова е истата зграда од претходниот пост само од другата странаОва е новоотворено градилиште на истата улица до зградата на Офис Ком само незнам кој ја добил,не видов табла а инаку веќе е направен ископ

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 14-May-2018 at 13:41
Неколку денешни фотки од новоотворени градилишта на ул.Руди Чаевац(по ново Методија Шаторов Шарло)

1.Кај Тобако 2 на почетокот од улицата,прават ископ и преместуваат некакви инсталации,сеуште нема приказ за изгледот на новиот објект2.Ова е на Адора за новиот објект Адора Парк 3,почнато е со ископ и набивање на бетонски цевки

3.И ова последново е на Голден Арт поточно нивна осма по ред зграда во оваа населба каде веќе се почнати со плочите но сеуште под земја.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 16-May-2018 at 13:06
Превземено од фб-изгледот на населбава пред и потоаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 16-May-2018 at 13:09
Превземено од фб страната на Елена Лука Хоум

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 18-May-2018 at 08:35
3.И ова последново е на Голден Арт поточно нивна осма по ред зграда во оваа населба каде веќе се почнати со плочите но сеуште под земја.
Еве го рендерот-превземено од нивната фб страна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6416
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 18-May-2018 at 12:35
Неколку денешни фотки

1.Elena Luka Home2.Hanters Dooel3.Оваа е во истиот ред со претходната само не видов информативна табла4.Оваа е скоро завршена,се работи на деловниот просторBack to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 18-May-2018 at 12:44
Мислам дека доволно е со градење во тој дел.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 18-May-2018 at 16:52
Originally posted by my Macedonia

Мислам дека доволно е со градење во тој дел.


Ne, mislam deka moze da stisnat uste 5-6 zgradi tuka... Crazy
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 652
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 19-May-2018 at 11:20


Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 652
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 19-May-2018 at 11:25
И така...ова е најголемиот и еден од трите преостанати паркови во Стар Аеродром (заедно со паркот во Острово и тој во Мичурин,ако тоа воопшто е парк.


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2178
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 19-May-2018 at 11:41
Originally posted by my Macedonia

Мислам дека доволно е со градење во тој дел.

Оваа констатација ќе беше точна доколку ја напишеше пред 5 години. Сега може да се каже „Мислам дека не е доволно со рушење во тој дел“.

Едвај чекам да ја пополнат секоја дупка, Аеродром да колабрира во секоја смисла, а граѓаните да немаат ниту еден слободен простор. Можеби тогаш ќе им текне што направиле и ќе започне чистењето на ѓубрето.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.