build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5595
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 18-May-2018 at 08:35
3.И ова последново е на Голден Арт поточно нивна осма по ред зграда во оваа населба каде веќе се почнати со плочите но сеуште под земја.
Еве го рендерот-превземено од нивната фб страна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5595
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 18-May-2018 at 12:35
Неколку денешни фотки

1.Elena Luka Home2.Hanters Dooel3.Оваа е во истиот ред со претходната само не видов информативна табла4.Оваа е скоро завршена,се работи на деловниот просторBack to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 18-May-2018 at 12:44
Мислам дека доволно е со градење во тој дел.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 18-May-2018 at 16:52
Originally posted by my Macedonia

Мислам дека доволно е со градење во тој дел.


Ne, mislam deka moze da stisnat uste 5-6 zgradi tuka... Crazy
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 19-May-2018 at 11:20


Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 19-May-2018 at 11:25
И така...ова е најголемиот и еден од трите преостанати паркови во Стар Аеродром (заедно со паркот во Острово и тој во Мичурин,ако тоа воопшто е парк.


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2070
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 19-May-2018 at 11:41
Originally posted by my Macedonia

Мислам дека доволно е со градење во тој дел.

Оваа констатација ќе беше точна доколку ја напишеше пред 5 години. Сега може да се каже „Мислам дека не е доволно со рушење во тој дел“.

Едвај чекам да ја пополнат секоја дупка, Аеродром да колабрира во секоја смисла, а граѓаните да немаат ниту еден слободен простор. Можеби тогаш ќе им текне што направиле и ќе започне чистењето на ѓубрето.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 20-May-2018 at 18:48
Тука ја прошируваат улицата,мотото им е "зелено да не остане".
Дрворедите што се гледаат долж улицата ќе бидат збришани...мада реално е потреба за да се ублажи сообраќајниот колапс кој веќе се случува.

Edited by kiriOK - 20-May-2018 at 18:50
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5595
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 22-May-2018 at 12:29
Неколку денешни

1.Зградата на Голден Арт на ул.Пандил Шишков,пред нејзе од пред некој месец е отворено ново градилиште,но сеуште нема информации околу инвеститор и изглед на објектот,а лево на сликата се гледа уште едно ново градилиште каде инвеститор и изведувач е Модинг-Тетово.2.Оваа е исто на ГА спроти црквата Св.Илија и би требало кон крајот на мај да биде пуштена3.На Руди Чаевац спроти новоотвореното градилиште на Адора ГА се почнати со нов станбен објект и денес бетонираа плоча4.И ова е кај Тобако 2,тука работите одат поспоро поради преместување на некаква канализациона мрежа или што и да е,а инаку се врши и ископ.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2070
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 22-May-2018 at 20:06
Сериозно некој купува станови во ќумезиве?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 23-May-2018 at 07:57
Баш сакав да кажам колку само изгледаат како кутии.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 23-May-2018 at 09:01
Originally posted by Staro Skopje

Сериозно некој купува станови во ќумезиве?


Мислам дека цените им се поприлично намалени,некаде од типот на 35-40,000 евра за 60 квадрати...што ги прави атрактивни за парови кои влегуваат во кредити и луѓе од внатрешноста кои продаваат куќи и ниви за да дојдат да живеат во Скопје,па макар тоа било сардински живот.

Edited by kiriOK - 23-May-2018 at 09:03
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 23-May-2018 at 10:53
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Staro Skopje

Сериозно некој купува станови во ќумезиве?


Мислам дека цените им се поприлично намалени,некаде од типот на 35-40,000 евра за 60 квадрати...што ги прави атрактивни за парови кои влегуваат во кредити и луѓе од внатрешноста кои продаваат куќи и ниви за да дојдат да живеат во Скопје,па макар тоа било сардински живот.


Другар за кај збориш ти??? За Радовиш???
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 25-May-2018 at 20:26
Во право си,сега баш гледав цени генерално на нова градба во Аеродром и се се врти одприлика вака

Како е можно да се држат вакви цени во град како Скопје,во населба каква што стана веќе за жал Аеродром,во згради како овие

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 25-May-2018 at 20:28


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2070
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 25-May-2018 at 20:39
Уште 100 згради да изградат, секој празен простор да го исполнат, да нема ни паркинг, ни воздух, ни приватност, ништо. Ни сонце да им нема во становите. Да колабира секоја сќумезена населба.
Секој според желбите, секому според заслугите. Се надевам дека тогаш ќе почнат да ги рушат гомценценцава.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5595
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 25-May-2018 at 21:29
Mnogu vreme potrosija so ovie betonskive cevki. Inaku da prasam zosto ovie masini se koristat samo pri izgradba na nekoi zgradi,bidejki sum pominuval cesto pored gradilista koga bile vo slicna faza kako ovaa na gornata fotka a ne sum gi zabelezal??
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 25-May-2018 at 23:47
Со тие машини се прават бетонски шипови кој може да послужат како темели кај некој згради ,но најчесто кај нас се користат за обезбедување на околината од ископот, односно се прават бетонски шипови пред да почне ископот за да се заштитат објекти или инфраструктура во непосредна близина.
Ретко ги забележуваш бидејќи кај нас не се следат многу многу правилата па се зависи од општината дали ќе прогледа низ прсти или ќе се работи по стандарди. (ова е мое мислење)
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5595
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 26-May-2018 at 06:59

Ti blagodaram za objasnuvanjeto.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5595
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 30-May-2018 at 15:52
Еве неколку денешни

1.Елена Лука Хоум веќе добива финална боја на фасадата слична(иста) со онаа од претходните две згради(сонцето ми посмета па не се доловува баш многу каква е бојата)2.Ова е зградата на Дабар,ја достигна потребната висина и делува прилично масивно

3.Зградата на Офис Ком,од поодамна завршена но деловниот простор сеуште се издава4.И ова е кај Тобако 2,денес беше прилично раздвижено,односно имаше доста кипери за товарање.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.218 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.