build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 12-Jul-2018 at 15:36
GA 07(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 15-Jul-2018 at 15:46
Сепак е неизбежно сечење дрва за проширување на ул.Коста Новаковиќ(фотките се од фб)

А ова е од градежните активности кај новата зграда на Офис КомBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 17-Jul-2018 at 16:02
GA 08(од нивната фб страна)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 19-Jul-2018 at 12:10
Неколку денешни

Кај Тобако 2ГА 07(првата фотка е моја втората е од фб)

Наспроти нив веќе од поодамна е ископан огромен кратер за изградба на нова зграда но имаат некој проблем со подземни води а и доста време потрошиле во набивање на шипови кои може да се забележат на фотката

Се работи за двокрилна зградаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 28-Jul-2018 at 11:27
GA 08(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 11-Aug-2018 at 16:37
Јака им душа на оние кои живеат во овој дел,особено во вечерните часови е опасно и за возила и за пешаци бидејќи речиси и да нема тротоар на кој не е изваден капак од некоја шахта особено поред градилиштата.Руди Чаевац пред 2 години ја реновираа а сега пак лом ќе ја направат,тротоарот поред новото градилиште кај Тобако 2 е целосно уништен.А по се изгледа ваквата состојба ќе потрае бидејќи сеуште има бараки за рушење.

На раскрсницата кај ОУ Блаже Конески(од фб)

Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 12-Aug-2018 at 01:22
Originally posted by stef4o

Руди Чаевац пред 2 години ја реновираа а сега пак лом ќе ја направат,тротоарот поред новото градилиште кај Тобако 2 е целосно уништен.А по се изгледа ваквата состојба ќе потрае бидејќи сеуште има бараки за рушење.


2 години!!! Па тоа е одлично. Во Настел зградите близу Перла Бјанка ресторанот, ставија тротоар и за 2 недели го уништија за време на конструкцијата на зградите. Па, по една година го поправија, кога се направија зградите.

На Коста Новаковиќ пред 3 и нешто години ставија некој тротоар, сега е во лоша состојба и изгледа ќе прават нов со кружниот тек.

Така што овие појави се стандардни кај нас. Камо некој да имаше план.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 14-Aug-2018 at 08:45
Поставен е асфлат на кружниот тек кај поликлиниката(фоткава е од фб кон крајот на минатиот месец)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 17-Aug-2018 at 12:30
Еве рендери за новата зграда кај Тобако 2,делува масивноBack to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 17-Aug-2018 at 17:17
Најјакото е дека на сите рендери, фршти зеленило
Back to Top
Riste View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Riste Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 17-Aug-2018 at 17:32
katastrofa
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 639
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 17-Aug-2018 at 18:51
Уште една кутија,жално за локацијата...
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 19-Aug-2018 at 09:03
Ako se sporedi so ostanatite pedesetina novoizgradeni zgradi vo reonot ovaa deluva najsimpaticno,barem na renderot.
Gabaritot e toa sto preci.

Edited by anonimen - 19-Aug-2018 at 09:11
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 19-Aug-2018 at 09:53
Габаритот е многу голем,поготово им го затвора видикот на станарите од зградата на Дабар.Инаку делува посимпатично од останатите кутии што ги изнаправија изминативе години,но ќе видиме колку ќе останат доследни на рендерите.Еве каква е формата(од фб)

Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 20-Aug-2018 at 03:25
Во најмала рака задниот простор на зградата наместо паркинг можеле да напарава игралиште со зеленило а паркингот да го направат подземен.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 20-Aug-2018 at 12:27
Еве неколку фотки од мојата денешна тура низ населбава.

1.Кај зградата на Дабар на ул.Фрањо Клуз се работи на фасадата едната страна веќе е готова сега се работи на делот кон улицата.Патем до зградава има уште бараки за рушење само незнам кој ги има откупено и кога ќе почне.

2.Ова е информативната табла кај новото градилиште на Офис Ком на ул.Пандил Шишков каде сеуште се работи на подземните нивоа па и нема многу што да се слика.

3.На ул.Руди Чаевац Адора веќе се излезени над земја и познавајќи го нивното темпо очекува брзо да ја извишат карабината.

4.Спроти нив Голден Арт ја привршува карабината на нивниот осми по ред објект во населбава5.Оваа е на крајот од ул.Пандил Шишков но се гради прилично бавно6.Објектот на Голден Арт на истата улица

7.Кај Тобако 2.Сеуште се работи на подземните плочи

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 20-Aug-2018 at 15:26
Се прашувам како ќе го издржат сообраќајот сите овие улички откако ќе се наполнат зградите...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 20-Aug-2018 at 16:15


Никако нема да издржат, посебно наутро и попладне, кога сите ќе одат и ќе се враќаат од работа. Прегусто е изграден тој дел, требаше да се растовари малку, сега нека му ја мислат тамошните жители.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 20-Aug-2018 at 17:55
Зградата кај Тобако 2 ќе беше одлична доколку позади неа немаше 2 коцки на Адора/Голден Арт.

Од една страна убаво е што се градат нови згради и се зголемува бројот на жители, а со тоа и содржините, но сепак зградиве се пренатрупани и кога-тогаш ќе колабира сообраќајот таму. Во Аеродром, мислам дека треба само да се изградат уште неколку згради на полјаната кај РЦ Ново Лисиче, а потоа плански да се гради во Ќерамидница, кај новиот мост. Пожелно би било ниски згради (4 ката), за да не го засенат новиот комплекс на местото на саемот.

И треба да се подразмисли за демографијата. Кој ќе живее во зградиве? Со добар план, може да се подобри наталитетот во Скопје, да се привлечат мал број луѓе од внатрешноста, да се вратат голем број емигранти, но и да се привлечат имигранти (Филипини, Украина, Венецуела...). Доколку се сериозни со инвестициите на Гугл и Фејсбук, може да се доселат млади и образовани луѓе од странство. На среден рок, Скопскиот регион би можел да достигне 700.000 жители.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 20-Aug-2018 at 18:29
Okolu ~35 novogradbi izbrojav vo toj reon, pomnozeno so 250 do 300 ziteli vo objekt = 8750 do 10500 novi ziteli so 3000 novi vozila.Prilicno golema koncentracija na mal prostor.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.