build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 05-Feb-2019 at 19:46
Од мојата денешна тура...

1.Порта Аеродром

2.DABAR3.Офис Ком

4.Moding Construction5.Адора

Edited by stef4o - 05-Feb-2019 at 19:47
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 06-Feb-2019 at 15:07
Дали некој знае дали ќе се гради во делот на Воената Академија?
Се шират гласини дека ќе се градат 6 (шест) згради за домување и затворен базен.
Како може да се провери оваа информација?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 06-Feb-2019 at 19:17
Од фб

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 07-Feb-2019 at 11:40
Мислам дека во иднина не е тешко некој да се намерачи и да о запоседне и училишниот двор на Блаже Конески,овој дел со игралишетво сигурно ќе биде грабнат,а игралиштето ќе биде минимизирано.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1504
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 07-Feb-2019 at 14:10
Има тука место за уште 119 згради. Само не знам што ќе прават кога ќе ги стигне кармата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 07-Feb-2019 at 15:15
Видете го ДУП-от и ќе видете дека нема врска ова што го зборувате. Во случај ако на некој му текне да направи нов ДУП и да се направат уште 100 нови згради сигурен сум дека ќе има протести.
Плус, треба да знаете и каков е ГУП-от на Скопје и ќе сфатите дека нема врска ова што го пишувате, ама ич.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 08-Feb-2019 at 09:01
Originally posted by skopskodete

Видете го ДУП-от и ќе видете дека нема врска ова што го зборувате. Во случај ако на некој му текне да направи нов ДУП и да се направат уште 100 нови згради сигурен сум дека ќе има протести.
Плус, треба да знаете и каков е ГУП-от на Скопје и ќе сфатите дека нема врска ова што го пишувате, ама ич.


Само тебе не ти е јасно дека човек дома не усисава толку често колку што у Скопје се менуваат дупови и урбанистички планови...они устав променија,пуздер го направија ти за дуп ми збориш.

А за протести се реални смамо ако започне да се гради на местото на паркот во Мичурин,ова другово нема капацитет да мотивира доволно луѓе за протест.
Евентуално и дел од станарите према Нов Аеродром во врска со градење многу блиску до нивните згради...
Ова се другово башка се новодоселени,ги заболе нив што до нивната зграда која е изградена со уништување на просторот ќе никне друга таква зграда.
Edited by kiriOK - 08-Feb-2019 at 09:03
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 08-Feb-2019 at 20:05
Originally posted by kiriOK

Originally posted by skopskodete

Видете го ДУП-от и ќе видете дека нема врска ова што го зборувате. Во случај ако на некој му текне да направи нов ДУП и да се направат уште 100 нови згради сигурен сум дека ќе има протести.
Плус, треба да знаете и каков е ГУП-от на Скопје и ќе сфатите дека нема врска ова што го пишувате, ама ич.


Само тебе не ти е јасно дека човек дома не усисава толку често колку што у Скопје се менуваат дупови и урбанистички планови...они устав променија,пуздер го направија ти за дуп ми збориш.

А за протести се реални смамо ако започне да се гради на местото на паркот во Мичурин,ова другово нема капацитет да мотивира доволно луѓе за протест.
Евентуално и дел од станарите према Нов Аеродром во врска со градење многу блиску до нивните згради...
Ова се другово башка се новодоселени,ги заболе нив што до нивната зграда која е изградена со уништување на просторот ќе никне друга таква зграда.
Нема шанси да никне зграда во паркот во Мичурин. Веќе Општина Аеродром бара решение тој парк да се реконструира. ДУП-ови и не се менуваат така често, освен во специјални случаи.
Во Острово, Мичурин и Стар Аеродром има уште околу 15-20 места за згради на кои се' уште не почнало да се гради така што нема шанси да се узурпира простор повеќе од она што се планира во овој дел од Општина Аеродром.
Не заборавај колкав неурбанизиран дел има Аеродром кај средното Димитар Влахов (целиот тој реон кај пругите). Тој дел допрва ќе се решава и сигурно таму ќе има места за нови станбени згради кои би требало да никнат во наредните 15-20 години откако ќе бидат изградени сите планирани згради во Стар Аеродром, Мичурин и Острово.

Edited by skopskodete - 08-Feb-2019 at 20:06
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 10-Feb-2019 at 18:40
И покрај тоа што зградите имаат подземни паркинзи на две нивоа со доволен број паркинг места сепак ситуацијата со паркирањето сеуште не е решена.Возила паркирани насекаде по тротоари,тревници...

Еве неколку фотки од ѕидот на сообраќајниот срам

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 12-Feb-2019 at 17:55
Не сите станови имаат обезбедени паркинг места...бар ја што знам одпримери со згради на Адора.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 12-Feb-2019 at 19:35

Колку што знам обврзани се да имаат предвиден паркинг простор е сега колку остануваат доследни на тоа незнам.Обично паркинг местото не е вклучено во цената на станот и со тоа автоматски има коли по тротоари и тревници.Има и случаи каде паркинг системите се толку нефункционални или постојат само на хартија(особено со новоизградените згради во Дебар Маало и кај гимназија Корчагин).Исто така метеж создаваат и бројните кафулиња и ресторани кои се отвораат во деловниот дел бидејчи секој сака до врата да дојде со автомобилот но истите немаат обезбедено паркинг за своите гости.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 13-Feb-2019 at 20:01
Не сум поминал речиси една недела,има некое новоотворено градилиште??(од фб)

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 13-Feb-2019 at 20:40
Во однос на немањето места за паркирање надлежните треба да размислат да се направат некои улици еднонасочни и да има паралелно паркирање на колку што е можно повеќе места.

Edited by skopskodete - 13-Feb-2019 at 20:41
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 15-Feb-2019 at 06:57
Никаков простор за социјални активности,никаков поглед (балканове мислам дека во Скопје започнуваат да имаат само намена ако некој сака да испуши цигара,не знам зошто уопште се прават балкони,или можеби како замена на шпајз бидејќи новите станови немаат шпајз или лоѓа),никакво зеленило,никакви содржини,никаква организација и ред,катастрофални урбанистички и сообраќајни решенија,прашина,бучава,масовна концентрација на огромни маси на луѓе од разно разни краишта в тесен радиус,депопулација на внатрешноста...цела голема населба од монотони еднотипни нискоквалитетни збиени повеќеспратници со бетон и коли наоколу...со еден збор ГЕТО.Edited by kiriOK - 15-Feb-2019 at 07:09
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 15-Feb-2019 at 19:28
Ми беше успат па направив неколку фотки

1.Порта Аеродром,се бетонираше плочата на петтиот катСостојбата со тротоарот поред градилиштето2.Офис Ком на ул.Пандил Шишков работат на последната плоча со што ќе ја достигнат максималната катност,патем бараките кои се гледаат на втората фотка лево се исто така во нивна сопственост и веројатно по завршување на овој ќе отпочнат со уште еден објект

3.Спроти нив зградата на Moding Construction4.Dabar завршија со фасадата на објектот на ул.Фрањо Клуз5.Голден Арт на ул.Руди Чаевац6.Наспроти нив Адора Црква 3

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 27-Feb-2019 at 13:40
Еве серија денешни фотки

1.Порта Аеродром веќе почнува да доминира во просторот,а стигнати се до половина

2.Dabar привршуваат со објектот најверојатно наскоро ќе биде ставен во функција3.Elena Luka Home работат на средување на партерот,патем приземјето ќе стане Ramstor Mall

4.Moding Construction

5.Офис Ком на ул.Пандил Шишков6.Голден Арт

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 27-Feb-2019 at 16:13
Ај уште една нова зграда,неможам баш по рендеров да утврдам за кои бараки се работи но сметам дека е тука негдеBack to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 28-Feb-2019 at 12:22
Воените кули од позади скоро ќе полнат 50 годишен јубилеј откако се изградени...ретко квалитетни станови во смисла на квалитет...од изолација до распоред.Фасадите после 50 години тотална занемареност имаат само тука таму по некоја гребнатина и падната плочка.

Сакам да ги видам овие сега што се градат во каква состојба ќе бидат за 50 години...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 08-Mar-2019 at 19:14
По повод отоврањето на Ramstore Mall во приземјето(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 11-Mar-2019 at 19:47
Од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.