build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 25-Apr-2019 at 18:27
Денес од подалеку

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 02-May-2019 at 18:33
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 03-May-2019 at 17:51
Неколку денешни

1.Порта Аеродром

2.Голден Арт3.Moding Construction

4.Офис Ком

5.АдораBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12953
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 03-May-2019 at 22:49
Ужас. Станбени кутичиња со нула естетска вредност.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 05-May-2019 at 12:10
Паркингот во општина Аеродром нема да се гради

Градоначалникот Златко Марин и претседателката на Советот Ивана Цветковска, по барање на станарите на трите воени кули од улицата „Методија Шаторов-Шарло“, вчеравечер одржаа средба во Стар Аеродром.

На средбата градоначалникот им даде уверување на граѓаните дека паркингот зацртан во ДУП-от на нивната локација нема да се гради, туку ќе се задржи постојното зеленило. Уште повеќе, тој им вети дека покрај тоа зеленило, ќе се изгради и нов парк во непосредна близина на овие кули.
Што се однесува до прашањето околу паркирањето во оваа населба, градоначалникот им одговори дека заедно со Град Скопје и Сообраќајната полиција ќе се разгледа можноста за воведување резидентно зонско паркирање и евентуално еднонасочен сообраќај, со што би се избегнал метежот.

На средбата, исто така, стана збор и за други тековни комунални прашања. Тој, исто така, најави дека во близина на нивните згради по барање на граѓаните наскоро ќе се изгради и парк за миленичиња, како и две детски градинки, едната во рамките на ООУ „Блаже Конески“, а другата во рамките на „Црвенкапа“.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/паркингот-во-општина-аеродром-нема-да/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 05-May-2019 at 13:09
Резидентно зонско паркирање?
А забораваат дека во поголемиот број згради на приземје има канцеларии, продавници итн.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 05-May-2019 at 13:23
Da se napravi sistem od ednosmerni ulicki mozebi e ok ama parkiranjeto neznam kako ke go resat.Patem malce mi e cudno vo posledno vreme ne se otvoraat novi gradilista niz naselbava nitu pak ima nekakva najava za novi objekti a patem ima uste dosta baraki za rusenje.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 05-May-2019 at 18:03
Може да се реши и проблемот со паркирање. Ако се направат едносмерни улици ќе има простор за паралелно паркирање, а кај воените кули паркингот може да се направи да биде монтажен. Вака, ќе има вишок паркинг места во Стар Аеродром и за тие кои одат по различни потреби во оваа населба, а не живеат, и секако, со казни ако жителите не си ги паркираат автомобилите на сопствените паркинг места (подземни гаражи во самите згради или обележани паркинг места надвор).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 07-May-2019 at 13:29
Од фб

Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 07-May-2019 at 16:03
Мизерии кинеско-индиски, каде ли е ова поточно? Гледам само оваа оградава ми личи на оградата на бившиот конески вмро.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12953
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 07-May-2019 at 17:27
Зад Тобако 1 ми се чини. Тука се изградија 20-30 згради во радиус од 1 км.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 07-May-2019 at 18:08
Originally posted by Graditelot

Мизерии кинеско-индиски, каде ли е ова поточно? Гледам само оваа оградава ми личи на оградата на бившиот конески вмро.


Lokacijata e na ul.Rudi Chaevac odnsono po novo Metodija Satorov Sarlo neposredno do crkvata Sv.Ilija.
Prostorov go pretrupaa so zgradi,na ovaa ulica vise nema mesto sega verojatno ke se orientiraat kon vnatresnosta kade ima uste baraki.
Za kvalitetot na zgradite neznam osven za Golden Art za koi mozam da kazam deka imaat solidna izvedba no sepak ne mi se dopagja izgledot na fasadite mnogu deluvaat monotono retko nekoj da ponudi pointeresen tip na fasada,a problem e i blizinata so drugite zgradi nema nikakov prostor za zelenilo a i da go ima slabo e iskoristeno.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 08-May-2019 at 07:29
Ако градот, однсно општина аеродром навистина сака да ја поправи сликата за себе, тогаш треба за сите тие бараки, за чии парцели не се одобрени градежни дозволи за нови објекти по сегашниот ДУП, да се откупат од општината за да се пренаменат за парковско зеленило. А тие што живеат во нив да им се субвенционираат купување на станови во новите згради.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 09-May-2019 at 18:15
Денешни,Порта АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 11-May-2019 at 11:51
Во населбава зеленилото е мисловна именка но единствената парцела која може да се претвори во парк е парцелата D1 означена на ДУП-от која за жал е претворена во див паркинг.Фотките се од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 12-May-2019 at 10:29
Од подалеку

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 12-May-2019 at 10:47
Од фбBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12953
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 12-May-2019 at 17:05
Леле, so 1990's.
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 12-May-2019 at 18:51
Originally posted by stef4o

Од подалеку

Кад тад ќе треба школово да се проширува, а тоа нормално ќе значи и снемување на игралиштето.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 12-May-2019 at 19:16
Aerodrom od den na den ima se poveke ziteli no za zal gimnazija ni na povidok. Patem i postoeckite osnovni skoli ne gi zadovoluvaat potrebite osobeno za ovoj del,zasega ima samo najavi za prosiruvanje na nekoi gradinki kako i za izgradba na nova gradinka vo Micurin(vo sklop na Blaze Koneski). Nema nisto i od izgradbata na nova gradska bolnica kaj Majcin Dom ama vazno zgradi niknuvaat za cas.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.