build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12970
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 04-Jul-2019 at 17:49
Кога ги гледам фоткиве, имам впечаток дека социјализмот никогаш не завршил кај нас.
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 05-Jul-2019 at 08:13
На овие Голден Арт ова веќе им е шеста зрада во овој стил во населбава,од кои 4 се буквално идентични.Разбирам да беа идентични како дел од комплекс или барем да стануваше збор за квалитетен дизајн...ама ова е некое ново ниво на НЕурбанизам.Edited by kiriOK - 05-Jul-2019 at 08:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 11-Jul-2019 at 12:31
Низа денешни фотки

Најпрво малку од инфраструктурата поточно се прават пристапните краци меѓу зградите,некако многу долго стои раскопано а колите се паркираат по улици и тротоари се надевам набрзо ќе асфалтираатСега од зградите

1.Порта Аеродром веќе ја достигнува крајната висина,денес се бетонираше најгорната плоча на една од ламелите

2.Адора работат на фасадата

3.Модинг завршија со карабината

И покрај сите овие изградени згради сеуште има голем број бараки за рушење особено на ул.Коста Новаковиќ како и на уште неколку други места.Веројатно истите се веќе откупени и за некое време ќе бидат срушени.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 11-Jul-2019 at 13:21
Рендер од зградата на Модинг


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 18-Jul-2019 at 12:06
Денешни

1.Голден Арт привршуваат со фасадата2.Адора

3.Moding-бетонираа последна плоча

4.Порта Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 06-Aug-2019 at 15:27
Originally posted by stef4o

Од мојата денешна тура

1.Просторот спроти Порта Аеродром само е ограден,бараките се делумно разрушени но нема никаква механизација ни градежна активност.Патем доста дрва ќе има за сечење кога ќе почнуваат...На просторов сеуште нема никаква активност но во план е голема зграда во Г-форма со 11 ката налик на Порта Аеродром отспротива


Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 442
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 06-Aug-2019 at 15:59
А која е градежната компанија?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 06-Aug-2019 at 16:05

Немам инфо можно е да се истите од спротива но не сум сигурен цело лето стои оградено можеби наесен ќе почнат.Во секој случај ќе никне уште една масивна зграда и ќе се изгуби доста зеленило.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 442
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 06-Aug-2019 at 16:29
Originally posted by stef4o


Немам инфо можно е да се истите од спротива но не сум сигурен цело лето стои оградено можеби наесен ќе почнат.Во секој случај ќе никне уште една масивна зграда и ќе се изгуби доста зеленило.

Сите згради ќе си никнат што веќе се според ДУП, тоа е неминовно. Само се надевам дека општината освен зеленило, во иднина ќе размислува и за паркинг места. Стварно е несериозно во 2019 година да не се размислува за подземни паркинзи под паркови, а баш ова е доста возможно во Стар Аеродром.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 07-Aug-2019 at 10:39
Нов проект на Саник во населбава веројатно тука(означено со дебела црна) а инаку на влезот во населбава спроти Порта вчера не сум приметил добро нема да биде само една зграда од 11 ката во Г-форма туку ќе бидат две споени слично како Порта Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 09-Aug-2019 at 11:30
Од а1он.мк Вакво нешто ќе никне и од десната страна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 15-Aug-2019 at 18:18
Денешни

1.Порта Аеродром

2.Адора привршуваат дел од тарабите се тргнати а фасадата готова3.Голден Арт

4.Модинг5.Офис КомBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12970
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 15-Aug-2019 at 19:00
Кутичиња.
За сè има вторпат
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 15-Aug-2019 at 20:13
Така луѓето си сакаат. Навикнати на неокомунизмот во нов ајродром којшто е многу подобар него олдскул руски-комунизам во карпуш. А овие две се пак врвот на урбанизмот во севернамакедонија преплавена со отомански куќичиња.

Edited by Graditelot - 15-Aug-2019 at 20:23
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 442
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 16-Aug-2019 at 01:33
Во ред е. Еве овдека нека бидат кутивчиња, но проблемот е што нема никакво помдрднување во стилот... Барем нека мрднат малце од место. Да има напредок.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 16-Aug-2019 at 11:00
Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 16-Aug-2019 at 23:06
Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 17-Aug-2019 at 00:04
Не знам од кај ти е тој став со Тирана-Приштина модел пријателе. После Битола, Скопје ја држи најгрдата современа архитектура на Балканот. Помирете се, на дното сме.


п.с. а најнејасна работа на светот ми е како можи истиот овој народ пред 70-80-100 години да градел толку убави староградски куќи на пример, а денес рамстор да важи за ремек дело... не разбирам никако
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 17-Aug-2019 at 00:27
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...

Ај види низ форумите... далеку помодерни згради градат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 17-Aug-2019 at 01:36
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by kiriOK

Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...

Ај види низ форумите... далеку помодерни згради градат
Зборев за урбанистичкиот план, т.е згусната висока градба со лоши или непостоечки инфраструктурни решенија...а по архитектура веќе е јасно дека сме испод Приштина.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.