build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 09-Aug-2019 at 11:30
Од а1он.мк Вакво нешто ќе никне и од десната страна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 15-Aug-2019 at 18:18
Денешни

1.Порта Аеродром

2.Адора привршуваат дел од тарабите се тргнати а фасадата готова3.Голден Арт

4.Модинг5.Офис КомBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13353
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 15-Aug-2019 at 19:00
Кутичиња.
За сè има вторпат
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 15-Aug-2019 at 20:13
Така луѓето си сакаат. Навикнати на неокомунизмот во нов ајродром којшто е многу подобар него олдскул руски-комунизам во карпуш. А овие две се пак врвот на урбанизмот во севернамакедонија преплавена со отомански куќичиња.

Edited by Graditelot - 15-Aug-2019 at 20:23
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 549
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 16-Aug-2019 at 01:33
Во ред е. Еве овдека нека бидат кутивчиња, но проблемот е што нема никакво помдрднување во стилот... Барем нека мрднат малце од место. Да има напредок.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 237
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 16-Aug-2019 at 11:00
Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 714
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 16-Aug-2019 at 23:06
Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 17-Aug-2019 at 00:04
Не знам од кај ти е тој став со Тирана-Приштина модел пријателе. После Битола, Скопје ја држи најгрдата современа архитектура на Балканот. Помирете се, на дното сме.


п.с. а најнејасна работа на светот ми е како можи истиот овој народ пред 70-80-100 години да градел толку убави староградски куќи на пример, а денес рамстор да важи за ремек дело... не разбирам никако
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 17-Aug-2019 at 00:27
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...

Ај види низ форумите... далеку помодерни згради градат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 714
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 17-Aug-2019 at 01:36
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by kiriOK

Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...

Ај види низ форумите... далеку помодерни згради градат
Зборев за урбанистичкиот план, т.е згусната висока градба со лоши или непостоечки инфраструктурни решенија...а по архитектура веќе е јасно дека сме испод Приштина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 04-Sep-2019 at 12:20
Денешни

1.Порта Аеродром

2.Офис Ком

3.Модинг

4.Адора

Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 04-Sep-2019 at 13:04
Originally posted by stef4o

Денешни


4.Адора

хехехе елитен,ЕЛИТЕН еј.....како би ги срушил до цигла па да земат стварно да градат нешто елитно,чобани гнасни.

Edited by Enzo - 04-Sep-2019 at 13:04
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 04-Sep-2019 at 18:03
Уште две денешни од подалеку од Порта АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 05-Sep-2019 at 16:14
Наскоро две нови станбени згради во населбава(Porta Residence 1 i 2)Инвеститори се истите од Порта Аеродром.Локацијата е на ул.Фрањо Клуз,спроти ОУ Блаже Конески(од фб)

Edited by stef4o - 05-Sep-2019 at 16:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 07-Sep-2019 at 11:04
Денешни-Порта Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 11-Sep-2019 at 12:28
Неколку денешни

1.Golden Art и Адора веќе привршуваат со објектите па би можело да се очекува да почнат на некое друго место низ населбата ако имаат закупено бараки...2.Дел од краците на ул.Пандил Шишков се асфалтираат,кај дел сеуште е раскопано3.На ул.Коста Новаковиќ изградена пред неколку години мислам ја немаме евидентирано4.На ул.Пандил Шишков

5.Офис Ком завршиле со еден дел од фасадата,денес ги вадеа скелињата,нема многу допирни точки со бојата од рендерот6.Moding ConstructionBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 11-Sep-2019 at 16:20
GA 08(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 24-Sep-2019 at 14:41
АЕРОДРОМ ЦРКВА 3“
Локација: Методија Шаторов Шарло бр. 26, Аеродром, Скопје
Продадени сите станови
Модерни паркиралишна на 2 подземни нивоа и партер

Модерниот станбен објект „Аеродром Црква 3“ на ул. Методија Шаторов Шарло бр. 26, општина Аеродром Скопје, името го доби поради непосредната близина на православната црква Свети Илија. Објектот е дел од комплексот со осум згради кои Адора инженеринг ги подигна во периодот од 2013 до 2019 година во срцето на општина Аеродром, во близина на булеварот Јане Сандански и меѓународната автобуска и железничка станица во Скопје. Во близина на објектот се и поликлиниката Јане Сандански, детски градинки, училишта, универзитети, банки, трговски центри и други институции. „Аеродром Црква 3“ е на атрактивна локација, на само дест минути одење пеш од строгиот центар и главниот плоштад во македонската метропола. Зградата на десет ката, со два влеза, има 174 продадени, висококвалитетни станови со квадратура од 23 m² до 72 m². Објектот е со вкупна изградена површина од 10. 600 m² и располага со повеќе од 150 сопствени паркиралишта, на партер и на две подземни нивоа.
Гарантирана стабилност и врвен квалитет по најнови стандарди
Во „Аеродром Црква 3“ се вградени 8.188 m³ m³ бетон и 908 тони железо, што со темелната плоча од 110 cm e гаранција за неговата врвна геомеханичка и сеизмичка стабилност. Објектот има енергетски сертификат А-класа со показател од 19,33 kWh/m²a, речиси за 6 мерни единици над горната пропишана граница, што е потврда за неговата економичност со неколкукратно намалени трошоци за греење и ладење и за заштита од еко загадување. За подобрување на звучната изолација, Адора инженеринг специјално за овој објект креираше нов состав на сендвич ѕид меѓу два соседни стана и стан и ходник. Проверката од страна на лабораторијата Амбикон на Факултетот за природни и технички науки, при универзитетот Гоце Делчев, Штип покажаа вредност на воздушната изолација од R`=54,1 (dB) и вредност на нормализирано ниво на ударен звучен притисок од L’n = 56,5 – 57,5 (dB) за ударна звучна изолација. Добиените вредносни параметри ги задоволуваат и највисоките европски стандарди за звучна изолација во станбени објекти.

Во секој влез на објектот има по два модерни, висококвалитетни лифтови, кои овозможуваат брз, безбеден и удобен проток на луѓе до домовите. Во ентериерот на објектот, коридорите и заедничките простории се обложени со гранит и ќерамика, што создава пријатен амбиент во кој се движат станарите од влезот до домот. Домовите имаат модерен дизајн, со максимално, функционално искористен станбен простор, по мерка на купувачите, со изобилство природна светлина.
Внатрешниот комфор во „Аеродром Црква 3“ надвор е дополнет со пријатно уредена околина, убаво оградена, со хортикултурно оплеменет парк за одмор, со над 80 дрвја и повеќе зеленило од пропишаното.
Станбениот обејкт „Аеродром Црква 3“ е во завршна фаза на реализација и тој ќе биде предаден на станарите во 2019 година.www.adora.mk

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 714
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 24-Sep-2019 at 21:43
Ова се бар 400 нови жители...интересното веќе започнува имајќи во предвид дека 80% од зградите што се предвидуваа за изградба во Аеродром се изградија,асега сме во процес на продажба на станови и вселување...
За едно 5 години од сега ќе започне тестот за инфраструктурата и воопшто целата околина...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 25-Sep-2019 at 07:04
Тешко дека ќе издржи,уличките останаа тесни и можеби некаков систем на едносмерни би помогнал донекаде во хаосот.Секое утро се создаваат големи гужви на крстосницата меѓу Руди Чајевац и Фрањо Клуз а проблем е што од оваа страна е влезот за во подземните гаражи на Порта Аеродром па тоа ќе создава дополнителна гужва.Другите улици мислам дека не се толку преоптоварени,во внатрешноста поголем проблем е паркирањето бидејќи не секој добива паркинг место во зградата и со тоа колите остануваат по тротоари и улици.Лошо е и тоа што во многу локали на приземје од зградите се отворија разни маркети,ресторани,градинки кои само создаваат дополнителна гужва.
Инаку да,се изградија поголем дел од зградите,но може да се забележат уште доста бараки на ул.Пандил Шишков и Коста Новаковиќ кои сеуште не се срушени.Патем уште една огромна зграда треба да никне на Руди Чајевац веднаш спроти Порта Аеродром...

Edited by stef4o - 25-Sep-2019 at 07:05
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.