build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 15-Oct-2019 at 08:18
Originally posted by stef4o

Неколку денешни

6.Moding Construction

]Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 15-Oct-2019 at 08:48
Глеј го рендерот глеј ја зградата....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 24-Oct-2019 at 16:42
Еве уште рендери од зградава погоре...

modart.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 25-Oct-2019 at 13:34
Денешни

1.Порта Аеродром,привршуваат со местење ПВЦ столарија,еден дел од фасадата веќе е обложен со стиропор2.Адора,ги довршуваат последните финеси пред пуштањето на зградата

3.Модинг4.Офис Ком завршиле со источната фасада сега работат на останатите делови

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 01-Nov-2019 at 16:17
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 15-Nov-2019 at 17:12
Купишта ѓубре стојат расфрлани на ул. Фрањо Клуз во Аеродром (фото)
Хигиената во Скопје е болна тема за жителите и е постојано на мета на критики, а сликите од секојдневнието во целост ги оправдуваат поплаките. Доказ за ова е и состојбата на локација кај ул. Фрањо Клуз во Аеродром, каде како што може да се види на фотографиите објавени на социјалните мрежи, купишта расфрлано ѓубре стои на отворено, како што сведочат жителите, веќе со месеци.

Oва се слики од Фрањо Клуз во Аеродром кои веќе неколку месеци се наше секојдневние, се жали жителка на околните згради.

https://skopjeinfo.mk/kupishta-gjubre-stojat-rasfrlani-na-ul-franjo-kluz-vo-aerodrom-foto

---------------------------------------------------------------
Дали ова всушност претставува иселување на некои бараки и подготовки за отварање ново градилиште во населбава??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 15-Nov-2019 at 17:39


Многу веројатно.

од фејсбук:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 18-Nov-2019 at 14:08
Денешни,во принцип нема некои поголеми промени кај зградите во изградба

1.Модинг2.Офис Ком3.Оваа парцела на почетокот на Руди Чајевац ме чуди,незнам кој ја има добиено но зарем му се исплати скоро пола година да плаќа кирија на сопствениците на бараките без притоа да почне било каква градежна активност на парцелата??

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 18-Nov-2019 at 14:38
Поглед кон Порта Аеродром(извадок од видеото постирано во нишката Разно)

Back to Top
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 19-Nov-2019 at 12:48
За парцелата кај Руди Чајевац, таа е на ГА ја оградија само и паралелно почнаа да копаат и градат на Трета Македонска, штом ископаат ке се навратат на оваа парцела. А тоа дали им одговара - би рекол им одговара, дека сето ова ми изледа како да оваа парцела им е сигурна -дека веке речиси сее е и зградено во стар Аеродром и тоаа што не е ќе се руши, а парцелата на Трета Макенонска е спорна и ја почнаа таа. Накратко заградуваат парцела во стар аеродром, а почнуваат со градба на Трета Македонска.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 19-Nov-2019 at 13:58

Ти благодарам за појаснувањето.Ме зачуди состојбата бидејќи во принцип откако ќе ги испразнат бараките за месец дена најдоцна почнуваат со рушење и ископ.Инаку мислам дека на 3-та Македонска веќе завршија со ископ поточно веќе се одививаат бетонско-армирачки работи така да би можело до крајот на годинава да се префрлат и тука со механизација...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 24-Nov-2019 at 13:14
Адора-Аеродром Црква 3,објектот е веќе вселен еве фотки од нивниот веб сајт

https://adora.com.mk/proekti/aktuelni/aktuelen-objekt-aerodrom-crkva-3
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 24-Nov-2019 at 15:15
Непопуларно мислење:
Со новиве згради на крајот ќе има и посредени зелени површини отколку кршот што беше со бараките. Проблемот е со паркирањето (што може да се реши).
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 24-Nov-2019 at 15:26
Делумно се согласувам во ова, а би се согласил целосно ако сите оставаа зелен простор до зградите а не се трудеа максимално да ја искористат парцелата за простор и се лепеа до самите улици.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 760
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 25-Nov-2019 at 04:18
Originally posted by skopskodete

Непопуларно мислење:
Со новиве згради на крајот ќе има и посредени зелени површини отколку кршот што беше со бараките. Проблемот е со паркирањето (што може да се реши).


Борчиња со трева на плошт 7 со 10 не е некое зеленило, додека на овој простор претходно ова беше тотално отворен простор кој можеше да се искористи за вистински парк ДОЛКОЛКУ СЕ САКАШЕ.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 28-Nov-2019 at 14:54
Панорамски поглед од Порта Аеродром(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 29-Nov-2019 at 13:06
Еве уште фотки од погледот кој го нуди Порта Аеродром(од фб)

Поглед кон ул.Фрањо Клуз тука допрва треба да се отворааат нови градилишта едно на ГА и уште две на Порта Инженеринг паралелно до зградат на Елена Лука Хоум

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 760
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 03-Dec-2019 at 10:29
На оваа улица пред 10-15 години поминуваше по една кола на 10 минути...можеше комотно фудбал да играш на улицата...а ова е само почеток.

https://www.facebook.com/search/posts/?q=valentina%20mirkovic&epa=SERP_TAB
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 04-Dec-2019 at 17:27
Се спрема ново градилиште,според фоткиве од фб веројатно се работи за оваа локацијаИ ќе никне оваа зградаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 06-Dec-2019 at 13:33
Денешни

1.Порта Аеродром,некако бавно се одвиваат активностите сепак објектот е масивен а изгледа работат со малку луѓе на терен2.Офис Ком привршуваат со фасадата

3.Модинг4.Новото градилиште каде треба да никне нова деветкантница веќе е оградено и веќе бараките се речиси целосно демонтирани и наскоро ќе бидат срушени

За жал дел од станарите на зградата во позадина која е градена по стариот ДУП П+6 ќе остане во мрак по изградбата на новата која е П+8+ПкEdited by stef4o - 06-Dec-2019 at 13:35
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.402 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.