build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 237
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 25-Sep-2019 at 13:33
Крстосницата меѓу Руди Чајавец и Фрањо Клуз постои можност и да се затвори за возила и да стане пешачки коридор, кога веќе нема да остане простор за некакво друго сообраќајно решение на тој јазол како кружен тек или сл. по изградбата на двете крила од Порта Аеродром. Секако, за ова треба прво да се комплетира сообраќајната мрежа во тој четврт, да се довршат тие неколку улички, да се прошири Фрањо Клуз и да се поврзе со 3-та Македонска ударна бригада. Така да, уште полагам трошка надеж дека може нешто да се спаси во однос на сообраќајниот хаос. Голем проблем сепак ќе остане паркирањето.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 549
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 25-Sep-2019 at 14:46
Видете го ДУП-от, а и ГУП-от и таму се гледа дека од „Јане Сандански“ до „Трета Македонска Бригада“ ќе има булевар, а потоа тој булевар ќе продолжи кон Кисела Вода, покрај „Раде Кончар“, а раскрсницата Руди Чајавец -- Фрањо Клуз ќе биде затворена и нема да постои. На ваков начин нема да се создава сообраќаен хаос таму, и автомобилите од Стар Аеродром ќе се насочуваат главно во три насоки: „Јане Сандански“, „Трета Македонска Бригада“ и „Васко Карангелески“.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 25-Sep-2019 at 15:37
Сето тоа делува супер во плановите но дали некому ќе му текне да го реализира тоа и кога?Населбата сеуште се гради и така ќе биде уште најмалку 5-10 години но паралелно треба да се решаваат и инфраструктурните прашања.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 26-Sep-2019 at 12:17
Денешни фотки

1.Порта Аеродром,сеуште работат на местење прозори и ѕидарија но на еден дел се поставува скеле за фасадаЗа толку голема зграда влезот во подземните гаражи ми делува мал и тесен,штета што не е направено од една страна да биде влез а од друга излез вака ќе се создаваат големи гужви...2.Голден Арт 08,вчера и официјално ја ставија во функција денес нешто уште средуваа околу партерот

3.Офис Ком завршиле со источната фасада,незнам зошто избираат вакви досадни бои------------------------------------------------------

Овој простор помеѓу новоизградените згради веќе долго време стои запуштен со кал,прашина купишта земја не би било лошо да го средат во некаков парк или паркинг...Edited by stef4o - 26-Sep-2019 at 12:21
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 27-Sep-2019 at 15:03
Партерното и хортикултурното уредување пред новата зграда на Адора на ул.Руди Чаевац(од фб)
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 27-Sep-2019 at 15:13
Изгледаат како зградите за социјално загрозени лица во Германија освен што становите се упола помали а зградите дупло повисоки.
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 29-Sep-2019 at 10:21
Originally posted by Graditelot

Изгледаат како зградите за социјално загрозени лица во Германија освен што становите се упола помали а зградите дупло повисоки.

Немој така за "ЕЛИТНИТЕ" згради на Адора во Аеродром...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 01-Oct-2019 at 13:33
Порта Аеродром(од фб)


Edited by stef4o - 01-Oct-2019 at 13:34
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 12-Oct-2019 at 15:16
Неколку денешни од возење.....

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 15-Oct-2019 at 08:18
Originally posted by stef4o

Неколку денешни

6.Moding Construction

]Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 15-Oct-2019 at 08:48
Глеј го рендерот глеј ја зградата....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 24-Oct-2019 at 16:42
Еве уште рендери од зградава погоре...

modart.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 25-Oct-2019 at 13:34
Денешни

1.Порта Аеродром,привршуваат со местење ПВЦ столарија,еден дел од фасадата веќе е обложен со стиропор2.Адора,ги довршуваат последните финеси пред пуштањето на зградата

3.Модинг4.Офис Ком завршиле со источната фасада сега работат на останатите делови

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 01-Nov-2019 at 16:17
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 15-Nov-2019 at 17:12
Купишта ѓубре стојат расфрлани на ул. Фрањо Клуз во Аеродром (фото)
Хигиената во Скопје е болна тема за жителите и е постојано на мета на критики, а сликите од секојдневнието во целост ги оправдуваат поплаките. Доказ за ова е и состојбата на локација кај ул. Фрањо Клуз во Аеродром, каде како што може да се види на фотографиите објавени на социјалните мрежи, купишта расфрлано ѓубре стои на отворено, како што сведочат жителите, веќе со месеци.

Oва се слики од Фрањо Клуз во Аеродром кои веќе неколку месеци се наше секојдневние, се жали жителка на околните згради.

https://skopjeinfo.mk/kupishta-gjubre-stojat-rasfrlani-na-ul-franjo-kluz-vo-aerodrom-foto

---------------------------------------------------------------
Дали ова всушност претставува иселување на некои бараки и подготовки за отварање ново градилиште во населбава??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13353
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 15-Nov-2019 at 17:39


Многу веројатно.

од фејсбук:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 18-Nov-2019 at 14:08
Денешни,во принцип нема некои поголеми промени кај зградите во изградба

1.Модинг2.Офис Ком3.Оваа парцела на почетокот на Руди Чајевац ме чуди,незнам кој ја има добиено но зарем му се исплати скоро пола година да плаќа кирија на сопствениците на бараките без притоа да почне било каква градежна активност на парцелата??

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 18-Nov-2019 at 14:38
Поглед кон Порта Аеродром(извадок од видеото постирано во нишката Разно)

Back to Top
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 19-Nov-2019 at 12:48
За парцелата кај Руди Чајевац, таа е на ГА ја оградија само и паралелно почнаа да копаат и градат на Трета Македонска, штом ископаат ке се навратат на оваа парцела. А тоа дали им одговара - би рекол им одговара, дека сето ова ми изледа како да оваа парцела им е сигурна -дека веке речиси сее е и зградено во стар Аеродром и тоаа што не е ќе се руши, а парцелата на Трета Макенонска е спорна и ја почнаа таа. Накратко заградуваат парцела во стар аеродром, а почнуваат со градба на Трета Македонска.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8312
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 19-Nov-2019 at 13:58

Ти благодарам за појаснувањето.Ме зачуди состојбата бидејќи во принцип откако ќе ги испразнат бараките за месец дена најдоцна почнуваат со рушење и ископ.Инаку мислам дека на 3-та Македонска веќе завршија со ископ поточно веќе се одививаат бетонско-армирачки работи така да би можело до крајот на годинава да се префрлат и тука со механизација...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.