build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 43444546>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12419
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #881 Posted: 30-Jul-2021 at 17:34
@ Kokino

Постовите се избришани затоа што ова не е форум чија функција е размена на информации и совети како да се реализираат зафати од категоријата на урбано дивјаштво.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12419
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #882 Posted: 30-Jul-2021 at 22:18
@ Kokino

- Прашањето може да е културно поставено.
- Преседан за тоа што сакаш да го направиш може да има.
- Дури може да има и легална процедура.

Ништо од ова не го менува фактот дека пренамената што си ја намислил е чисто урбано дивјаштво. Форумов дефинитивно нема да биде „техничка поддршка“ на такви појави, туку напротив, пожелно е да придонесе колку-толку да се дестимулираат.


Добредојден си доколку сакаш да се вклучиш во дискусија на некоја друга тема (вториот профил ти е баниран, а првиот профил ти е ре-активиран).


Edited by Cloverstack - 30-Jul-2021 at 22:19
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #883 Posted: 31-Jul-2021 at 10:12
Јас незнам зашто општина воопшто би дозволила такво нешто? Во ДУП се зацртани одреден број Х паркинг места, планот од гзрадата е за толку проектиран, врз основа на тие бројки е издадена градежна дозвола. И сега некој паметен сака да чува стари глупости и зелка во нормална населба во сред град и му текнало дека ќе го намали бројот на места на Х-1, а ќе паркира пред зграда. Зашто воопшто би било ова доволиво и за пари?? И тоа пази, ако си во центар можда и ќе те наградат со субвенционирано паркинг место на зонско паркирање, да можеш уште полесно и побрзо да ја просељачиш зградата.

Сум имал сличен проблем во комшии, и голем дел од соседите застанаа на страна на дивјакот зашто "негово било место и што сакал ќе си праел", поима немаа за намена на место и функциоја според ДУП, според проект, според катастар. Некое средновековно толкување и солидарност со прекршителот.

Edited by user8642 - 31-Jul-2021 at 10:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #884 Posted: 01-Aug-2021 at 07:04


https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #885 Posted: 01-Aug-2021 at 10:07
Денешни

1.GA 092.Porta Residence 1 и 23.Клико Градба,работат на фасадирање,горе на зградата стои натпис Мараи4.Саник-Hestia Reisdence5.Дабар,завршиле со јужната и западната страна од фасадата

6.Бауер,почнати се со ископ


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #886 Posted: 13-Aug-2021 at 08:42
Една од зградите на Офис Ком,чинам меѓу првите кои почнаа да се градат во населбата негде 2014-таhttps://www.facebook.com/groups/1018208674926359

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #887 Posted: 18-Aug-2021 at 11:00
Денешни

1.Порта Резиденс 1 и 22.Дабар

3.Хесита Резиденс-Саник

4.Веста-Саник5.Модинг6.ГА 09Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 803
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #888 Posted: 19-Aug-2021 at 07:54
Сите згради ќе се греат на инвертери?
Back to Top
doncho View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 47
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #889 Posted: 19-Aug-2021 at 10:21
Originally posted by kiriOK

Сите згради ќе се греат на инвертери?


Да не те чуди. Срамота е на таа пара клима да тураат. Никој не мисли утре дали ќе има струја во државава и која цена ќе биде. Гурај инвертери од 350еур. А за квалитет на греење и бука да не збориме. Не ми се јасни купувачите како воопшто не ги ни интересира ова.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #890 Posted: 19-Aug-2021 at 10:57
Ќе се ладат сигурно. А можда има парно внатре.
Back to Top
zorant View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #891 Posted: 19-Aug-2021 at 11:03
Би требало овие згради да се врзани на градско парно?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #892 Posted: 19-Aug-2021 at 12:39
Да поголем дел од зградите се врзани на градско парно,очигледно инвертерите се за ладење,можно е последниве неколку згради да избрале инвертерски начин на греење и ладење но како што знам останатите се сите врзани на градското парно.
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #893 Posted: 19-Aug-2021 at 14:16
Јас имам стан во Модинг и има парно.
Back to Top
Vivak View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Vivak Quote  Post ReplyReply #894 Posted: 19-Aug-2021 at 21:16
И Порта се поврзани на градско парно
Back to Top
doncho View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 47
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #895 Posted: 20-Aug-2021 at 07:59
Тоа е супер. Јас знам дека оние 3те кај американ урбан гарден или како и да се викаа, ќе се греат на клима.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #896 Posted: 22-Aug-2021 at 09:51
Наскоро нов објект на Атлас Инвест С19

Локациски би требало да е тукаРендериhttps://www.facebook.com/ATLAS-INVEST-S19
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #897 Posted: 25-Aug-2021 at 16:36
Клико Градба

https://www.instagram.com/stories/marai_dooel/2648068501137372134/
Back to Top
zorant View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #898 Posted: 26-Aug-2021 at 11:05
Клико Градба и Мараи се „иста“ фирма или како иде?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #899 Posted: 30-Aug-2021 at 10:54
Денешни од ГА 09Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #900 Posted: 02-Sep-2021 at 10:42
Денешни

1.Клико градба од задната страна2.Порта Аеродром,изгледа наскоро ќе се отвара,во деловниот дел веќе се сместени Офис Плус,Уни и НЛБ банка но по патеката се паркирани десетици возила и ова ќе биде проблем за движење кога ќе се отворат уште неколку продавници во приземјето

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 43444546>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.379 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.