build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 31>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Nov-2013 at 16:16
зградата на Адора, спроти црквата Свети Илија во Аеродром

За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Nov-2013 at 17:22
Значи секој месец по некоја барака снемува... Јас се чудам и прашувам што ќе биде кога на сите овие локации ќе се изградат згради... Тоа е цела нова населба... Ќе биде предизвик за инфраструктурата и сообраќајот но и за целокупниот живот во општината... минимум 10 000 жители нови ако не и повеќе...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Nov-2013 at 19:25
Originally posted by FoSsiL

Значи секој месец по некоја барака снемува... Јас се чудам и прашувам што ќе биде кога на сите овие локации ќе се изградат згради... Тоа е цела нова населба... Ќе биде предизвик за инфраструктурата и сообраќајот но и за целокупниот живот во општината... минимум 10 000 жители нови ако не и повеќе...

 
Е де, не мораш толку многу да се секираш, најголемите градежни зафати во општина Аеродром не се случуваат во населба Аеродром.
 
Твојот мил и сакан Аеродром ќе остане најубавата и најмодерната населба во Македонија. Big%20smile


Edited by Dexter26 - 14-Nov-2013 at 19:26
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 14-Nov-2013 at 19:42
Токму спротивното Декстер, поголемите зафати се случуваат во Реонски Центар Аеродром ,Станбена Населба Лисиче, Стар Аеродром и населба Аеродром ,а он живее во Јане Сандански, а во моментов таму не се случува скоро ништо освен Спортските сали, Хотелот Дабл Трее и Капитол Мол.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 14-Nov-2013 at 20:38
Previous
 
Благодарам Даци, или Дац, сега многу работи ми станаа јасни околу огромната љубов на Фосилот кон неговата населба.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 14-Nov-2013 at 21:23
Значи... Кога мислам на Аеродром мислам на о. Аеродром... А тоа што луѓе не се разбираат во поделеноста и именувањето на населбите во Аеродром, тоа е друга работа... Најчесто Јане Сандански го поистуветуваат со Аеродром, и со причина... дека е срцето на Аеродром... но всушност тоа не е Аеродром... Аеродром е делот кај Бисер и Облакодерите... а Стар Аеродром пак е ова кај бараките, Кулите и црвените згради...

Just to make things clear...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12105
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-Nov-2013 at 00:00

Овој проект на „Голден Арт“ можеме да го следиме и на фејсбук:

https://www.facebook.com/GoldenArtMKD


Originally posted by Џоле


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12105
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-Apr-2014 at 00:08

Уште една нова зграда почна да се гради кај бараките во Стар Аеродром.

Точна локација:
41°59'9.60"N  21°27'22.74"E1


2Edited by Cloverstack - 12-Apr-2014 at 00:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-May-2014 at 17:54
DSC03786 by george k. 1981, on Flickr

DSC03787 by george k. 1981, on Flickr

DSC03790 by george k. 1981, on Flickr

DSC03789 by george k. 1981, on Flickr

DSC03791 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Jun-2014 at 16:42
Полека почнаа да рушат уште две бараки, така да се на се останати се уште десетина се на се од овој дел. Колку и да сум за рушење на баракиве, ипак се дозволи преголема висина на зградите.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-Jun-2014 at 17:32
Previous
 
Освен ако грешам, ова е на улица Владимир Комаров.
 
А сигурен сум дека не грешам, често имам поминувано таму.
 
Сака некој уште сега да почнеме да типуваме колку од ова зеленилово ќе остане откако на оваа локација ќе изникнат станбени објекти ?
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Jun-2014 at 17:43
Ова е точно позади Тобако 2 населба стар Аеродром не сум баш најсигурен дека се водат на Владимир Комаров
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Jun-2014 at 17:48
Абе види,нема ништо лошо во тоа да ги тргнат бараките,и гаражите низ цело СК не само во Аеродром,само проблем е ако ги исечат дрвјава за да градат уште згради.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Jun-2014 at 19:33
Улицата е Руди Чајавец. Иначе дел од дрвата кај другите бараки ги преживеаа зградите, не е проблем да се рушат истите пошто не беа средени и делуваа као фавели у однос на другиот дел од Аеродром. Најголем проблем е катноста на објектите, овде не смееше да се дозволи п+5+п, освен ете таа зграда што сакаат порта да биде. Да не бидам као постарине, сеа дека ќе ми го заградат видикот према цело Скопје, али реално претерано големи објекти за овој дел од Аеродром. За 2-3 години ќе мора да размислуваат за проширување на улицата.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Jun-2014 at 19:38
Originally posted by pfc

Ова е точно позади Тобако 2 населба стар Аеродром не сум баш најсигурен дека се водат на Владимир Комаров

 
Па да, кон нив само се пристапува од Владимир Комаров, па затоа спомнав дека се на улица Владимир Комаров бидејќи од таму имам поминувано кон тие бараки.
 
Сигурно се водат на друга улица.
 
Инаку, станува збор за оваа конкретна локација.
 
41.987282, 21.454893
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 30-Jun-2014 at 00:23
Dexter26  Владимир Комаров е 400-500 метри подоле од оваа локација, пристапот на оваа локација е од Фрањо Круз (на втората слика) и Коста Новаковиќ (на првата) , Коста Новаковиќ може да се пристапи преку Владимир Комаров, Трета Македонска бригада и Руди Чајавец.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12105
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 15-Aug-2014 at 18:51
Десно се гледа објектот што го гради Офис Ком близу поликлиниката Јане Сандански:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=171377#171377


Лево е еден од оние безброј еднолични клонови кои ги гради Адора, и кои ги обединува идентичен изглед и идентично помпезно име „Елитен станбен комплекс“, кое можам да го сфатам само како добар хумор.
Edited by Cloverstack - 15-Aug-2014 at 19:17
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-Aug-2014 at 19:37
Не гледам воопшто ништо лошо во едноличност на објектите на Адора. Сто пати е подобро сите да се исти на ниво на кварт, да делуваат како комплекс отколку шаренило, на кој како му текнало. Луѓе што купиле стан во зграда на Адора се задоволни од квалитетот, пополека оваа фирма станува вистински бренд.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12105
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Aug-2014 at 21:33


Го делам твоето мислење дека во рамките на еден однапред испланиран станбен кварт не е убаво да гради кој како ќе му текне. Мене друга ми беше поентата... Кога реков дека градат само клонови, зборував за фактот дека Адора секаде ја гради такаречи истава зграда: на бројни локации во Скопје, а и во Охрид и во Струмица теркот им беше овој истиов... Досега ја клонираа зградава веројатно над 30 пати, а никаде не е цел униформен станбен кварт на Адора. И којзне уште колку пати планираат да ја клонираат. На ваквата монотоност каква што демонстрира Адора може да им позавиди и СССР од 1950-тите. Адора е доволно голема фирма, со завидни профити за македонски услови, за да може со своите проекти да остави далеку подобар впечаток и да придонесе градовите да ни бидат поубави. Велиш Адора стануваат вистински бренд... се согласувам дека градат бренд, ама воопшто не сум убеден дека е позитивен.

Што се однесува до квалитетот на градбите на Адора, за нив слушам различни мислења, сепак далеку повеќе негативни отколку позитивни (негативните повеќе се однесуваат на квалитетот на изведбата отколку на квалитетот на материјалите). Но повторно не сме се разбрале - кога коментирав за „Елитен станбен комплекс“ не ми беше поентата да навлегувам во квалитетот на градбата, бидејќи јас лично немам доволно релевантни информации за да дадам точна и одговорна оценка, туку поентата ми беше дека е смешно што тоа име генерички им го даваат на сите нивни згради. Што е тоа толку „елитно“ во оваа зграда? Мене ваквата помпезност и арогантнција која доаѓа од Адора ми делува прилично невкусно и нивните рекламни кампањи и промоции кај мене предизвикуваат контра-ефект. Ама тоа сум јас, а различни луѓе различно реагираат... Ако некој, водејќи се од желбата да живее во елитен станбен комплекс, навистина купи стан во зградава, и притоа се убеди себеси дека таквиот епитет е точен и вистинит, нека му е со среќа


Edited by Cloverstack - 15-Aug-2014 at 21:39
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 14-Nov-2014 at 15:04
Од мојата денешна тура низ Аеродром...

DSC06308 by george k. 1981, on Flickr

DSC06309 by george k. 1981, on Flickr

DSC06310 by george k. 1981, on Flickr

DSC06311 by george k. 1981, on Flickr

DSC06317 by george k. 1981, on Flickr

DSC06318 by george k. 1981, on Flickr

DSC06315 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.