build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Jun-2012 at 13:43
Прашав зградите во аеродром што треба да ги заменат бараките. Станарите од бараките каде првата зграда што е веќе во полуизградена состојба имаат направно договор да добијат три спрема едне во квадратура што имале претходно. додека другите имаат договор за два спрема еден квадратура од претходно, само изградбата на другите згради како и вообичаено кај нас малку се одолговлекува од страна по еден станар од бараките кои се прават „паметни“  и поставуваат дополнителни услови бидејќи не ги засега да добијат поголем простор за сметка на другите фамилии на кои ќе има се олесни животот кога би ја добиле таа дополнителна квадратура. Инаку дали таа квадратура што ќе ја добијат претходните станари во новата зграда ќе биде во форма на поголем стан или на два помали е нивне избор.
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Jun-2012 at 16:43
Originally posted by N23


Originally posted by Block

Колку стана добија сопствениците на бараките?

Тој дел со бараките е најотпуштениот дел на Аеродром,сега со зградиве мислам дека безвезе ќе исипадне...
Безвезе е да се натрупуваат згради, тоа е точно, ама во овој дел беа потребни или згради, или некој парк, трговски или нешто слично. Ја за моите 20 и кусур години дали 10 пати се на се сум поминал од кај овие бараки и тие до нив. Ептен несредено, прљаво, калливо, немаат асфалт, темница, тесни пролази, голема веројатност некое животно да ти срипа од таму, а и имаше случаи коа се појавија змии кај бараките. Да беа подобро средени, со еден збор урбанизирани, ќе беше тоа убав дел, ама вакви какви што се, добро е што се рушат.


Да,незнам зошто не се вложуваше во урбанизација на околината на бараките,сигурно сите овие години мислеле дека ќе бидат џабе фрлени пари ако после се руши

Има ли интерес за рушење и градба на сите бараки?мислам дали се планира после оваа да почне работа и на останатите?
сепак станува збор за доста бараки,голема површина,целиот тој дел скоро од Мичурин до поликлиниката е со бараки...ако се започне ова можеби да биде и поголем проект на станбено сместување и од оној со реонски центар...незнам колку Аеродром а и Скопје имаат потреба од уште еден таков капацитет.

Edited by Block - 05-Jun-2012 at 16:46
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-Apr-2013 at 13:58
Аеродром


23ka.wordpress.com
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Apr-2013 at 19:31


Имаш добар поглед на стар Аеродром, до каде се турците од Акчелик со подготовката на градилиштето и дали се активираше некое друго градилиште?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Apr-2013 at 01:09
Originally posted by CloverstackИмаш добар поглед на стар Аеродром, до каде се турците од Акчелик со подготовката на градилиштето и дали се активираше некое друго градилиште?


Со оглед дека балконот не ми гледа на страната на која што Акчелик треба да гради, не сум во можност да видам дали има интензивни активности. Пред 10-тина дена кога од таму поминав немаше нешто посебно за забележување.
Од друга страна се спрема терен за ново градилиште, а истото можеш да го видиш во последната слика која ја објавив во нишката за запрежни коли. Се рушат две бараки.
Иначе при крај е една од зградите кај поранешната продавница на Охис, во близина на објектот на Јеховините сведоци, додека сосема солидно тераат и зградите кои се градат на земјиштето од поранешната касарна.
23ka.wordpress.com
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Apr-2013 at 10:49
Пред некој ден поминав до базенот бисер и видов дека никнала огромна зграда одма до базенот ,односно во дел од дворот на поранешната касарна, штета не сликав ,но бев во брзање
Back to Top
NG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NG Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-Apr-2013 at 14:08
Акчелик тргнаа да рушат да го подготвуваат теренот, срушија, ги однесоа станарите под кирија бидејќи очекуваа дека за некој ден ке го добијат одобрението од општината што го чекаат веќе 2 години, и пак стопираа ради чекањето, веќе месец и пол се чека, наводно за 2-3 недели треба да продолжи пак за да почнат да копаат.

Инаку веднаш до куливе (тоа би било во обратна насока од сликава горе) веќе почнаа да се рушат други две бараки еднокатни, со поглед кон лесковачата, одма на Руди Чајевац, некој инфо ако има нека постира

Edited by NG - 08-Apr-2013 at 14:11
Back to Top
alexandra View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Jun-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote alexandra Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 11-Apr-2013 at 16:00
Да не знае некој што ќе градат на Теодосије Гологанов, пред црвените ниски зградички, до Зипинг зградите? Во моментов копаат одма до терасите а на ДУП-от не можам да најдам што е планирано.

Edited by alexandra - 11-Apr-2013 at 16:21
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Apr-2013 at 20:53

НОВИ ОБЈЕКТИ НА АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ

Назад на вести

Нови два елитни станбено-деловни објекти „Адора Инженеринг“ ќе започне да гради на атрактивна локација во срцето на модерната општина Аеродром, Скопје, на просторот кај старите воени бараки. Локацијата е во близина на Железничката и Автобуска станица во Скопје, булеварите Кузман Јосифовски-Питу и Јане Сандански, кај црквата Свети Илија, близу до здравствената поликлиника Јане Сандански, Основното училиште Блаже Конески, детска градинка, трговски центри, банки и други институции. Во двата објекти, кои ќе бидат на девет ката, ќе има по 100 елитни станови со површина од 32 до 83 м2, деловни простории на приземјето и модерни паркиралишта на три нивоа, од кои две ќе бидат подземни.

Локацијата во Општина Аеродром-Скопје каде Адора ќе ги гради новите објекти


Старите воени бараки, на чие место ќе се градат новите станбени објекти

Извршените стручни геомеханички испитувања со длабинско дупчење на тлото, покажаа дека теренот е изразено стабилен, што за идните станари е гаранција дека градбата ќе биде асеизмичка, безбедна и црвста. По подготвување и организација на просторот за градба, наскоро треба да започне изградбата на објектите. Двете елитни нови станбено-деловни згради, „Адора Инженеринг“ ќе ги изгради според најновите светски стандарди, тие ќе бидат сигурни, со темелна плоча од 120 см, со стабилна и цврста армирано бетонска конструкција, висококвалитетни енергетски ефикасни материјали и висок степен на хидро и термоизолација, со вградување на 10 цм стиропор во надорешната фасада. Овие енергетски ефикасни станбени објекти на станарите ќе им озовможат квалитетно домување, со долгорочна заштеда на енергија и пари. Новите елитни објекти ќе бидат со интересна архитектура и функционални решенија на станбените единици, со уредена и хортикултурно оплеменета околина за модерно урбано живеење и релаксација на станарите.

Се подготвува теренот за изградба на два нови објекти на Адора во Општина Аеродром


Старите воени бараки во Општина Аеродром-Скопје, локација за новите објекти


Просторот за изградба на новите станбени објекти на Адора Инженеринг во Аеродром-Скопје


http://www.adora.com.mk/vest-15.html
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-Jun-2013 at 11:03
Дел од новите згради кои се изградија на локација на поранешната касарна23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13089
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Oct-2013 at 15:49
во АеродромЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13089
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Nov-2013 at 20:13
Еве понова сликаEdited by Џоле - 12-Nov-2013 at 20:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13089
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Nov-2013 at 16:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13089
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 14-Nov-2013 at 16:16


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13089
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 14-Nov-2013 at 16:16
зградата на Адора, спроти црквата Свети Илија во Аеродром

За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 14-Nov-2013 at 17:22
Значи секој месец по некоја барака снемува... Јас се чудам и прашувам што ќе биде кога на сите овие локации ќе се изградат згради... Тоа е цела нова населба... Ќе биде предизвик за инфраструктурата и сообраќајот но и за целокупниот живот во општината... минимум 10 000 жители нови ако не и повеќе...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 14-Nov-2013 at 19:25
Originally posted by FoSsiL

Значи секој месец по некоја барака снемува... Јас се чудам и прашувам што ќе биде кога на сите овие локации ќе се изградат згради... Тоа е цела нова населба... Ќе биде предизвик за инфраструктурата и сообраќајот но и за целокупниот живот во општината... минимум 10 000 жители нови ако не и повеќе...

 
Е де, не мораш толку многу да се секираш, најголемите градежни зафати во општина Аеродром не се случуваат во населба Аеродром.
 
Твојот мил и сакан Аеродром ќе остане најубавата и најмодерната населба во Македонија. Big%20smile


Edited by Dexter26 - 14-Nov-2013 at 19:26
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 14-Nov-2013 at 19:42
Токму спротивното Декстер, поголемите зафати се случуваат во Реонски Центар Аеродром ,Станбена Населба Лисиче, Стар Аеродром и населба Аеродром ,а он живее во Јане Сандански, а во моментов таму не се случува скоро ништо освен Спортските сали, Хотелот Дабл Трее и Капитол Мол.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 14-Nov-2013 at 20:38
Previous
 
Благодарам Даци, или Дац, сега многу работи ми станаа јасни околу огромната љубов на Фосилот кон неговата населба.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 14-Nov-2013 at 21:23
Значи... Кога мислам на Аеродром мислам на о. Аеродром... А тоа што луѓе не се разбираат во поделеноста и именувањето на населбите во Аеродром, тоа е друга работа... Најчесто Јане Сандански го поистуветуваат со Аеродром, и со причина... дека е срцето на Аеродром... но всушност тоа не е Аеродром... Аеродром е делот кај Бисер и Облакодерите... а Стар Аеродром пак е ова кај бараките, Кулите и црвените згради...

Just to make things clear...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.