build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 17-May-2019 at 02:54
За паркинзите искрено не сум сигурен дали е доба долгорочна политика за општината да троши пари. Бидејќи тогаш инвеститорите засилено ќе продолжат да избегнуваат да вметнуваат соодветни гаражни решенија за стсановите кои ги градат. Можеби стратешки е подобро општините експлицитно да кажат дека нема да инвестираат во паркинг простор и дека тоа е должност на инвеситорите во рамки на нивните проекти. Нормално ако инвеститорите целат кон муштерии кои немаат коли и претпочитаат да користата пешачење, велосипед, јавен превоз или такси, тогаш е сосема во ред да не инвестираат во 1.6 паркинг место за секој стан во дадената станбена зграда.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 21-May-2019 at 18:34
Неколку денешни

1.Се подготвува терен за ново градилиште на раскрсницата меѓу Фрањо Клуз и Руди Чајевац спроти Порта Аеродром до новата зграда на Дабар.Има три бараки кои веќе се демонтираат и за жал многу големи дрва кои ќе бидат исечени за изградба.Незнам од кого се откупени бараките можно е пак да е Дабар. Еве фотки во продолжение

2.Порта Аеродром,уште кат-два ќе ја достигнат висината

3.Адора веќе работат на фасадата,успеав да фатам еден дел без скелиња фасадата е иста како и на претходните згради

4.Офис Ком на ул.Пандил Шишков и они на еден дел веќе почнале со фасадата

5.Голден Арт 086.Оваа е на крајот од ул.Пандил Шишков ама некако не се брзаат кога и да поминам ситуацијата е горе-долу иста

Back to Top
nabljuduvac View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-May-2019
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nabljuduvac Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 21-May-2019 at 21:23
Originally posted by stef4o

Неколку денешни

1.Се подготвува терен за ново градилиште на раскрсницата меѓу Фрањо Клуз и Руди Чајевац спроти Порта Аеродром до новата зграда на Дабар.Има три бараки кои веќе се демонтираат и за жал многу големи дрва кои ќе бидат исечени за изградба.Незнам од кого се откупени бараките можно е пак да е Дабар. Еве фотки во продолжение
Site 4 baraki se otkupeni od GOLDEN ART.

GOLDEN ART ima udel i vo parcelata pomegu zgradata na Elena Luka Home - Luxury Living (2 zgrada) i balonot do dvorot na Blaze Konevski na ul. Franjo Kluz. Na taa taze sozdadena parcela vo koja vleguvaat 3 baraki udel imaat i MARAI DOOEL i Porta Inzenering Group.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 06-Jun-2019 at 07:27
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 06-Jun-2019 at 13:22
Од мојата денешна тура

1.Просторот спроти Порта Аеродром само е ограден,бараките се делумно разрушени но нема никаква механизација ни градежна активност.Патем доста дрва ќе има за сечење кога ќе почнуваат...2.Moding Construction

3.Офис Ком4.Конечно дојде ред да се асфалтираат краците меѓу новите згради на ул.Пандил Шишков5.Адора веќе завршиле со фасадата од задната страна

6.Голден Арт и они привршуваат со фасадатаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 17-Jun-2019 at 12:41
Неколку денешни од Порта Аеродром веќе го оформуваат 10-от кат

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 20-Jun-2019 at 12:28
Денешни

1.GA 08

2.Moding Construction3.Оваа е на крајот од ул.Пандил Шишков ама некако долго време ја влечкаат ни фасадата уште не е готова.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 21-Jun-2019 at 19:04
Порта Аеродром,денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 27-Jun-2019 at 07:04
Originally posted by stef4o

Од мојата денешна тура

1.Просторот спроти Порта Аеродром само е ограден,бараките се делумно разрушени но нема никаква механизација ни градежна активност.Патем доста дрва ќе има за сечење кога ќе почнуваат...


На ограденава парцела ќе никне нов станбен објект на Голден Арт под името Urban Garden
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 27-Jun-2019 at 12:21
Денешни

1.Порта Аеродром2.Модинг3.Адора

4.Голден Арт 08

Edited by stef4o - 27-Jun-2019 at 12:21
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 02-Jul-2019 at 07:23
И тоа зеленило што го има никој не го одржува,дрвцава на ул.Руди Чаевац се суви(од фб)Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 651
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 04-Jul-2019 at 01:48
Добив информација дека Руди Чајавец ќе ја правеле едносмерна за сметка на не памтам која ќе ја прават главна,тука соседна беше...вакво писмо имаат добиено станарите на Адора зградите...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 04-Jul-2019 at 12:45
Денешни

1.Дабар,неодамна ја завршија2.Карош Унија(Акчелик Градба по старо) некако овој проект многу споро оди денес имаше мал број работници нешто ситно чепкаа на приземје но уште нема абер од изградба на другите згради.3.Голден Арт на ул,Пандил Шишков завршена минатата година4.Офис Ком на истата улица патем помеѓу оваа и горната зграда ќе никне уште една,бараките се веќе откупени од Офис5.Наспроти нив зградата на Модинг

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13080
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 04-Jul-2019 at 17:49
Кога ги гледам фоткиве, имам впечаток дека социјализмот никогаш не завршил кај нас.
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 651
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 05-Jul-2019 at 08:13
На овие Голден Арт ова веќе им е шеста зрада во овој стил во населбава,од кои 4 се буквално идентични.Разбирам да беа идентични како дел од комплекс или барем да стануваше збор за квалитетен дизајн...ама ова е некое ново ниво на НЕурбанизам.Edited by kiriOK - 05-Jul-2019 at 08:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 11-Jul-2019 at 12:31
Низа денешни фотки

Најпрво малку од инфраструктурата поточно се прават пристапните краци меѓу зградите,некако многу долго стои раскопано а колите се паркираат по улици и тротоари се надевам набрзо ќе асфалтираатСега од зградите

1.Порта Аеродром веќе ја достигнува крајната висина,денес се бетонираше најгорната плоча на една од ламелите

2.Адора работат на фасадата

3.Модинг завршија со карабината

И покрај сите овие изградени згради сеуште има голем број бараки за рушење особено на ул.Коста Новаковиќ како и на уште неколку други места.Веројатно истите се веќе откупени и за некое време ќе бидат срушени.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 11-Jul-2019 at 13:21
Рендер од зградата на Модинг


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 18-Jul-2019 at 12:06
Денешни

1.Голден Арт привршуваат со фасадата2.Адора

3.Moding-бетонираа последна плоча

4.Порта Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6397
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 06-Aug-2019 at 15:27
Originally posted by stef4o

Од мојата денешна тура

1.Просторот спроти Порта Аеродром само е ограден,бараките се делумно разрушени но нема никаква механизација ни градежна активност.Патем доста дрва ќе има за сечење кога ќе почнуваат...На просторов сеуште нема никаква активност но во план е голема зграда во Г-форма со 11 ката налик на Порта Аеродром отспротива


Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 477
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 06-Aug-2019 at 15:59
А која е градежната компанија?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.