build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 06-Aug-2019 at 16:05

Немам инфо можно е да се истите од спротива но не сум сигурен цело лето стои оградено можеби наесен ќе почнат.Во секој случај ќе никне уште една масивна зграда и ќе се изгуби доста зеленило.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 478
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 06-Aug-2019 at 16:29
Originally posted by stef4o


Немам инфо можно е да се истите од спротива но не сум сигурен цело лето стои оградено можеби наесен ќе почнат.Во секој случај ќе никне уште една масивна зграда и ќе се изгуби доста зеленило.

Сите згради ќе си никнат што веќе се според ДУП, тоа е неминовно. Само се надевам дека општината освен зеленило, во иднина ќе размислува и за паркинг места. Стварно е несериозно во 2019 година да не се размислува за подземни паркинзи под паркови, а баш ова е доста возможно во Стар Аеродром.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 07-Aug-2019 at 10:39
Нов проект на Саник во населбава веројатно тука(означено со дебела црна) а инаку на влезот во населбава спроти Порта вчера не сум приметил добро нема да биде само една зграда од 11 ката во Г-форма туку ќе бидат две споени слично како Порта Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 09-Aug-2019 at 11:30
Од а1он.мк Вакво нешто ќе никне и од десната страна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 15-Aug-2019 at 18:18
Денешни

1.Порта Аеродром

2.Адора привршуваат дел од тарабите се тргнати а фасадата готова3.Голден Арт

4.Модинг5.Офис КомBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13086
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 15-Aug-2019 at 19:00
Кутичиња.
За сè има вторпат
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 15-Aug-2019 at 20:13
Така луѓето си сакаат. Навикнати на неокомунизмот во нов ајродром којшто е многу подобар него олдскул руски-комунизам во карпуш. А овие две се пак врвот на урбанизмот во севернамакедонија преплавена со отомански куќичиња.

Edited by Graditelot - 15-Aug-2019 at 20:23
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 478
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 16-Aug-2019 at 01:33
Во ред е. Еве овдека нека бидат кутивчиња, но проблемот е што нема никакво помдрднување во стилот... Барем нека мрднат малце од место. Да има напредок.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 16-Aug-2019 at 11:00
Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 652
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 16-Aug-2019 at 23:06
Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 613
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 17-Aug-2019 at 00:04
Не знам од кај ти е тој став со Тирана-Приштина модел пријателе. После Битола, Скопје ја држи најгрдата современа архитектура на Балканот. Помирете се, на дното сме.


п.с. а најнејасна работа на светот ми е како можи истиот овој народ пред 70-80-100 години да градел толку убави староградски куќи на пример, а денес рамстор да важи за ремек дело... не разбирам никако
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 17-Aug-2019 at 00:27
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...

Ај види низ форумите... далеку помодерни згради градат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 652
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 17-Aug-2019 at 01:36
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by kiriOK

Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...

Ај види низ форумите... далеку помодерни згради градат
Зборев за урбанистичкиот план, т.е згусната висока градба со лоши или непостоечки инфраструктурни решенија...а по архитектура веќе е јасно дека сме испод Приштина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 04-Sep-2019 at 12:20
Денешни

1.Порта Аеродром

2.Офис Ком

3.Модинг

4.Адора

Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 04-Sep-2019 at 13:04
Originally posted by stef4o

Денешни


4.Адора

хехехе елитен,ЕЛИТЕН еј.....како би ги срушил до цигла па да земат стварно да градат нешто елитно,чобани гнасни.

Edited by Enzo - 04-Sep-2019 at 13:04
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 04-Sep-2019 at 18:03
Уште две денешни од подалеку од Порта АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 05-Sep-2019 at 16:14
Наскоро две нови станбени згради во населбава(Porta Residence 1 i 2)Инвеститори се истите од Порта Аеродром.Локацијата е на ул.Фрањо Клуз,спроти ОУ Блаже Конески(од фб)

Edited by stef4o - 05-Sep-2019 at 16:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 07-Sep-2019 at 11:04
Денешни-Порта Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 11-Sep-2019 at 12:28
Неколку денешни

1.Golden Art и Адора веќе привршуваат со објектите па би можело да се очекува да почнат на некое друго место низ населбата ако имаат закупено бараки...2.Дел од краците на ул.Пандил Шишков се асфалтираат,кај дел сеуште е раскопано3.На ул.Коста Новаковиќ изградена пред неколку години мислам ја немаме евидентирано4.На ул.Пандил Шишков

5.Офис Ком завршиле со еден дел од фасадата,денес ги вадеа скелињата,нема многу допирни точки со бојата од рендерот6.Moding ConstructionBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6437
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 11-Sep-2019 at 16:20
GA 08(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.