build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 24-Sep-2019 at 14:41
АЕРОДРОМ ЦРКВА 3“
Локација: Методија Шаторов Шарло бр. 26, Аеродром, Скопје
Продадени сите станови
Модерни паркиралишна на 2 подземни нивоа и партер

Модерниот станбен објект „Аеродром Црква 3“ на ул. Методија Шаторов Шарло бр. 26, општина Аеродром Скопје, името го доби поради непосредната близина на православната црква Свети Илија. Објектот е дел од комплексот со осум згради кои Адора инженеринг ги подигна во периодот од 2013 до 2019 година во срцето на општина Аеродром, во близина на булеварот Јане Сандански и меѓународната автобуска и железничка станица во Скопје. Во близина на објектот се и поликлиниката Јане Сандански, детски градинки, училишта, универзитети, банки, трговски центри и други институции. „Аеродром Црква 3“ е на атрактивна локација, на само дест минути одење пеш од строгиот центар и главниот плоштад во македонската метропола. Зградата на десет ката, со два влеза, има 174 продадени, висококвалитетни станови со квадратура од 23 m² до 72 m². Објектот е со вкупна изградена површина од 10. 600 m² и располага со повеќе од 150 сопствени паркиралишта, на партер и на две подземни нивоа.
Гарантирана стабилност и врвен квалитет по најнови стандарди
Во „Аеродром Црква 3“ се вградени 8.188 m³ m³ бетон и 908 тони железо, што со темелната плоча од 110 cm e гаранција за неговата врвна геомеханичка и сеизмичка стабилност. Објектот има енергетски сертификат А-класа со показател од 19,33 kWh/m²a, речиси за 6 мерни единици над горната пропишана граница, што е потврда за неговата економичност со неколкукратно намалени трошоци за греење и ладење и за заштита од еко загадување. За подобрување на звучната изолација, Адора инженеринг специјално за овој објект креираше нов состав на сендвич ѕид меѓу два соседни стана и стан и ходник. Проверката од страна на лабораторијата Амбикон на Факултетот за природни и технички науки, при универзитетот Гоце Делчев, Штип покажаа вредност на воздушната изолација од R`=54,1 (dB) и вредност на нормализирано ниво на ударен звучен притисок од L’n = 56,5 – 57,5 (dB) за ударна звучна изолација. Добиените вредносни параметри ги задоволуваат и највисоките европски стандарди за звучна изолација во станбени објекти.

Во секој влез на објектот има по два модерни, висококвалитетни лифтови, кои овозможуваат брз, безбеден и удобен проток на луѓе до домовите. Во ентериерот на објектот, коридорите и заедничките простории се обложени со гранит и ќерамика, што создава пријатен амбиент во кој се движат станарите од влезот до домот. Домовите имаат модерен дизајн, со максимално, функционално искористен станбен простор, по мерка на купувачите, со изобилство природна светлина.
Внатрешниот комфор во „Аеродром Црква 3“ надвор е дополнет со пријатно уредена околина, убаво оградена, со хортикултурно оплеменет парк за одмор, со над 80 дрвја и повеќе зеленило од пропишаното.
Станбениот обејкт „Аеродром Црква 3“ е во завршна фаза на реализација и тој ќе биде предаден на станарите во 2019 година.www.adora.mk

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 647
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 24-Sep-2019 at 21:43
Ова се бар 400 нови жители...интересното веќе започнува имајќи во предвид дека 80% од зградите што се предвидуваа за изградба во Аеродром се изградија,асега сме во процес на продажба на станови и вселување...
За едно 5 години од сега ќе започне тестот за инфраструктурата и воопшто целата околина...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 25-Sep-2019 at 07:04
Тешко дека ќе издржи,уличките останаа тесни и можеби некаков систем на едносмерни би помогнал донекаде во хаосот.Секое утро се создаваат големи гужви на крстосницата меѓу Руди Чајевац и Фрањо Клуз а проблем е што од оваа страна е влезот за во подземните гаражи на Порта Аеродром па тоа ќе создава дополнителна гужва.Другите улици мислам дека не се толку преоптоварени,во внатрешноста поголем проблем е паркирањето бидејќи не секој добива паркинг место во зградата и со тоа колите остануваат по тротоари и улици.Лошо е и тоа што во многу локали на приземје од зградите се отворија разни маркети,ресторани,градинки кои само создаваат дополнителна гужва.
Инаку да,се изградија поголем дел од зградите,но може да се забележат уште доста бараки на ул.Пандил Шишков и Коста Новаковиќ кои сеуште не се срушени.Патем уште една огромна зграда треба да никне на Руди Чајевац веднаш спроти Порта Аеродром...

Edited by stef4o - 25-Sep-2019 at 07:05
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 201
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 25-Sep-2019 at 13:33
Крстосницата меѓу Руди Чајавец и Фрањо Клуз постои можност и да се затвори за возила и да стане пешачки коридор, кога веќе нема да остане простор за некакво друго сообраќајно решение на тој јазол како кружен тек или сл. по изградбата на двете крила од Порта Аеродром. Секако, за ова треба прво да се комплетира сообраќајната мрежа во тој четврт, да се довршат тие неколку улички, да се прошири Фрањо Клуз и да се поврзе со 3-та Македонска ударна бригада. Така да, уште полагам трошка надеж дека може нешто да се спаси во однос на сообраќајниот хаос. Голем проблем сепак ќе остане паркирањето.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 473
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 25-Sep-2019 at 14:46
Видете го ДУП-от, а и ГУП-от и таму се гледа дека од „Јане Сандански“ до „Трета Македонска Бригада“ ќе има булевар, а потоа тој булевар ќе продолжи кон Кисела Вода, покрај „Раде Кончар“, а раскрсницата Руди Чајавец -- Фрањо Клуз ќе биде затворена и нема да постои. На ваков начин нема да се создава сообраќаен хаос таму, и автомобилите од Стар Аеродром ќе се насочуваат главно во три насоки: „Јане Сандански“, „Трета Македонска Бригада“ и „Васко Карангелески“.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 25-Sep-2019 at 15:37
Сето тоа делува супер во плановите но дали некому ќе му текне да го реализира тоа и кога?Населбата сеуште се гради и така ќе биде уште најмалку 5-10 години но паралелно треба да се решаваат и инфраструктурните прашања.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 26-Sep-2019 at 12:17
Денешни фотки

1.Порта Аеродром,сеуште работат на местење прозори и ѕидарија но на еден дел се поставува скеле за фасадаЗа толку голема зграда влезот во подземните гаражи ми делува мал и тесен,штета што не е направено од една страна да биде влез а од друга излез вака ќе се создаваат големи гужви...2.Голден Арт 08,вчера и официјално ја ставија во функција денес нешто уште средуваа околу партерот

3.Офис Ком завршиле со источната фасада,незнам зошто избираат вакви досадни бои------------------------------------------------------

Овој простор помеѓу новоизградените згради веќе долго време стои запуштен со кал,прашина купишта земја не би било лошо да го средат во некаков парк или паркинг...Edited by stef4o - 26-Sep-2019 at 12:21
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 27-Sep-2019 at 15:03
Партерното и хортикултурното уредување пред новата зграда на Адора на ул.Руди Чаевац(од фб)
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 27-Sep-2019 at 15:13
Изгледаат како зградите за социјално загрозени лица во Германија освен што становите се упола помали а зградите дупло повисоки.
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 29-Sep-2019 at 10:21
Originally posted by Graditelot

Изгледаат како зградите за социјално загрозени лица во Германија освен што становите се упола помали а зградите дупло повисоки.

Немој така за "ЕЛИТНИТЕ" згради на Адора во Аеродром...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 01-Oct-2019 at 13:33
Порта Аеродром(од фб)


Edited by stef4o - 01-Oct-2019 at 13:34
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 12-Oct-2019 at 15:16
Неколку денешни од возење.....

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 15-Oct-2019 at 08:18
Originally posted by stef4o

Неколку денешни

6.Moding Construction

]Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 15-Oct-2019 at 08:48
Глеј го рендерот глеј ја зградата....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 24-Oct-2019 at 16:42
Еве уште рендери од зградава погоре...

modart.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 25-Oct-2019 at 13:34
Денешни

1.Порта Аеродром,привршуваат со местење ПВЦ столарија,еден дел од фасадата веќе е обложен со стиропор2.Адора,ги довршуваат последните финеси пред пуштањето на зградата

3.Модинг4.Офис Ком завршиле со источната фасада сега работат на останатите делови

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 01-Nov-2019 at 16:17
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 15-Nov-2019 at 17:12
Купишта ѓубре стојат расфрлани на ул. Фрањо Клуз во Аеродром (фото)
Хигиената во Скопје е болна тема за жителите и е постојано на мета на критики, а сликите од секојдневнието во целост ги оправдуваат поплаките. Доказ за ова е и состојбата на локација кај ул. Фрањо Клуз во Аеродром, каде како што може да се види на фотографиите објавени на социјалните мрежи, купишта расфрлано ѓубре стои на отворено, како што сведочат жителите, веќе со месеци.

Oва се слики од Фрањо Клуз во Аеродром кои веќе неколку месеци се наше секојдневние, се жали жителка на околните згради.

https://skopjeinfo.mk/kupishta-gjubre-stojat-rasfrlani-na-ul-franjo-kluz-vo-aerodrom-foto

---------------------------------------------------------------
Дали ова всушност претставува иселување на некои бараки и подготовки за отварање ново градилиште во населбава??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13066
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 15-Nov-2019 at 17:39


Многу веројатно.

од фејсбук:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 18-Nov-2019 at 14:08
Денешни,во принцип нема некои поголеми промени кај зградите во изградба

1.Модинг2.Офис Ком3.Оваа парцела на почетокот на Руди Чајевац ме чуди,незнам кој ја има добиено но зарем му се исплати скоро пола година да плаќа кирија на сопствениците на бараките без притоа да почне било каква градежна активност на парцелата??

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.