build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 26-Feb-2020 at 17:38
Поставени заштитни столпчиња во Стар Аеродром


Деновиве Општина Аеродром постави заштитни столпчиња по должината на улицата „Методија Шаторов-Шарло“ во Стар Аеродром.
Со овој потег се става крај на непрописно паркираните возила и се овозможува непречено одвивање на сообраќајот во овој дел од Општината.
Во наредниот период ќе бидат поставени околу 400 столпчиња покрај тротоарите, велосипедските и пешачките патеки, и тоа на следниве локации:

ул. „Методија Шаторов-Шарло“ бр. 30
ул. „Пандил Шишков“ бр. 1
ул. „Фрањо Клуз“ бр. 2

https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom

-------------------------------------------------------
Многу подобро би било да се размислува за воведување зона 30,монтажен паркинг и систем на едносмерни улички бидејќи ова само ќе ги симне колите од тротоар на улица и повторно ќе си биде хаотично особено околу кафичите и маркетите...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 27-Feb-2020 at 13:28
Ситуација околу новото градилиште на Дабар на ул.Коста Новаковиќ улицава залудно се реновираше сега допрва ќе трпи терет и во иднина сигурно ќе биде неколку пати прекопувана за разни приклучоци....вело патеки не направија а и да ги има сега се узурпирани од киперите...

...

https://www.facebook.com/naselba.aerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 03-Mar-2020 at 16:01
Од новото градилиште на Клико Градба спроти Макпетрол...https://www.facebook.com/klikogradba/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 05-Mar-2020 at 14:54
Денешни,ГА почнале со уривање на 4-те бараки на почетокот од ул.Руди Чаевац,сеуште нема рендер и било какво инфо околу новиот проект но според планот ќе треба да никне нешто масивно слично како Порта Аеродром од соседната страна...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 05-Mar-2020 at 15:22
Ископот за новата зграда на Клико Градба...

https://www.facebook.com/Maraidoo/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 11-Mar-2020 at 17:19
Уште неколку месеци дневна светлина за станарите од Елена Лука Хоум комплексот,пред нив интензивно се работи на издигнување две нови згради Порта Резиденс 1 и 2,деновиве се врши ископ и набивање шипови,парцелата е доста масивна...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 12-Mar-2020 at 13:11
Денешни

1.Порта Аеродром,интензивно работат на фасадата еден мал дел е завршен...

2.Клико Градба,армирање темелна плоча...

https://www.facebook.com/Maraidoo/

3.Модинг-Модарт

4.На почетокот на ул.Руди Чаевац ГА веќе урнаа две од четирите бараки,патем ќе се изгуби доста зеленило ова беше една од позелените парцели...------------------------------------------------------
Овој простор меѓу новите згради веќе со години стои вака како див паркинг и мочуриште едно време складираа купишта песок сега е тотално батален...ако е под општинска надлежност би било идеален простор за паркинг...

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 602
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 12-Mar-2020 at 13:27
Па мислам овој простор дека ќе го направат парк. Еден од новите планирани паркови на општината е таму.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 13-Mar-2020 at 08:13
Инфраструктурата е ужас,трендот со новите згради не е следен паралелно со вложување во инфраструктура,голем дел од улиците се без тротоар,со несредени земјени површини,особено ул.Црвена Вода 7 е хаос премногу прашина и земја имаат изнесено од градилиштето на Клико Градба при ископот а плус Офис Ком правеа некаков прекоп и така остана...

https://www.facebook.com/Урбанизам-во-Македонија
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 16-Mar-2020 at 07:41
Вчера до доцна по полноќ се бетонираше темелна плоча на објектот на Клико Градба...

https://www.facebook.com/Maraidoo/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 17-Mar-2020 at 07:37
Денес од рано утринава Дабар бетонираат темелна...https://www.facebook.com/GOIVABETON
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 17-Mar-2020 at 12:40
Originally posted by stef4o

Вчера до доцна по полноќ се бетонираше темелна плоча на објектот на Клико Градба...

https://www.facebook.com/Maraidoo/


По 31 час непрекинато бетонирање поставена е темелната плоча...

https://www.facebook.com/Maraidoo/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 18-Mar-2020 at 08:17
Originally posted by stef4o

Денес од рано утринава Дабар бетонираат темелна...

https://www.facebook.com/GOIVABETON


И Дабар по 16 часа работа ја поставиле темелната плоча...https://www.facebook.com/naselba.aerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 18-Mar-2020 at 13:10
Денешни фотки...

1.ГА веќе ја оградуваат парцелата со тараби,има многу кипери на дел од парцелата почнато е со ископ на другиов дел сеуште чекаат 2 бараки за рушење,рендери и било какво инфо сеуште нема...

2.Порта Аеродром од подалеку...3.Саник веќе стигнале до приземје...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 27-Mar-2020 at 16:44
Od Instagram...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 30-Mar-2020 at 16:37
Околу градилиштето на Дабар...исечени уште неколку дрва веројатно ќе се рушат и бараките лево на фотката.

https://www.facebook.com/groups/787942044967923/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 31-Mar-2020 at 08:15
Како што претпоставив,бараките лево се рушат за да се гради втората ламела од објектот на Дабар...зградата ќе биде ептен масивна

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/?epa=SEARCH_BOX
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 31-Mar-2020 at 16:14
Дел од фасадата на Порта Аеродром е завршенa...

https://www.facebook.com/BLEROFIx/

Edited by stef4o - 31-Mar-2020 at 16:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 01-Apr-2020 at 15:40
Originally posted by stef4o

Како што претпоставив,бараките лево се рушат за да се гради втората ламела од објектот на Дабар...зградата ќе биде ептен масивна

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/?epa=SEARCH_BOX


Наскоро бараките ќе бидат срушени...со последниве неколку згради што почнаа последниве месеци да се прават бројот на преостанати бараки прилично се намалиhttps://www.facebook.com/NLP-Aerodrom-477962232259692/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 03-Apr-2020 at 08:39
Еден малку поинаков рендер од зградата на Клико Градба што се гради спроти Макпетрол...https://www.facebook.com/klikogradba
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.