build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 17-Jun-2020 at 15:20
GA 09http://www.goldenart.mk/ga09/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 19-Jun-2020 at 06:49
Порта Аеродром

https://www.facebook.com/skopjesmogalarm/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 19-Jun-2020 at 16:54
објектов е преодвратен, нема ни една позитивна страна, се е катастрофа, од локацијата, до изгледот, до несоодветниот габарит... може слободно да му дадеме златен багер на годината кога ќе се отвори
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 19-Jun-2020 at 17:21
Голема е конкуренцијата,ова,настел,кај мајчин дом фарбаницата....шампиони сме во уништување на простор.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 19-Jun-2020 at 18:04
Originally posted by David

Голема е конкуренцијата,ова,настел,кај мајчин дом фарбаницата....шампиони сме во уништување на простор.
сите ќе добијат златен булдожер


Edited by zabegan - 19-Jun-2020 at 18:09
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 19-Jun-2020 at 18:12
Ништо нема да добие, туку само ќе продолжи деградацијата на цели населби додека градов скроз отиде у неповрат.
Просто е неверојатно да во Приштина тоа што се гради е светски за нас во секој поглед.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 19-Jun-2020 at 18:23
Originally posted by kiriOK

Ништо нема да добие, туку само ќе продолжи деградацијата на цели населби додека градов скроз отиде у неповрат.
Просто е неверојатно да во Приштина тоа што се гради е светски за нас во секој поглед.
немој сега ќе отвориш расправија за политиките во Албанија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 19-Jun-2020 at 18:38
Originally posted by zabegan

Originally posted by kiriOK

Ништо нема да добие, туку само ќе продолжи деградацијата на цели населби додека градов скроз отиде у неповрат.
Просто е неверојатно да во Приштина тоа што се гради е светски за нас во секој поглед.
немој сега ќе отвориш расправија за политиките во Албанија
Нема потреба од расправија, може да се види у пар снимки дека во приградски населби на Приштина се градат постилски издржани згради отколку на кључни места во најурбаните населби во Скопје.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 19-Jun-2020 at 20:00
ееее да не го бранам објектот (Порта Аеродром), ама е далеку од за златен багер. Поголем проблем е натрупаноста на цел стар Аеродром, отколку баш овој објект. Скоро поминав таму и има доста сериозно растојание од него до булеварот. Прлично е веродостоен и на рендерот исто така. На таква ударна локација на влезот на општина Аеродром, која да не заборавиме дека е "спалната соба" и не смее да се очекува ништо помалку од 10катница.
Со оглед на колку стотици (буквално стотици) глупости се изградија низ Скопје, се фативте баш за овај објект, кој со габарит, позиционираност и изглед би поминал и во доста посериозни држави. Не е само да се плука по се.
Целосно е неспоредлив со чудовишта како Настел во Тафталиџе!
Јас лично сметам дека ликот му е и надпросечен за скопски услови, не заборавајте какви се несмасни зградишта се изградија во тој дел се до 3та Македонска Бригада. За мене овој објект во тој дел е убедливо најсветла точка.
Значително по за плукање се објекти како БИСИ и Адора Диамонд со се буквално над тротоарот, а за нив и не случнав баш најголеми критики.

Edited by stratus - 19-Jun-2020 at 20:04
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 20-Jun-2020 at 18:40
Проектант на Порта Аеродром се Аттика Архитекти. Зградата е доста масивна во споредба со останатите но не би имало проблем ако секој си паркира во склоп на зградата(иако мислам дека ќе биде проблем бидејќи има слаба проточност лош е концептот ќе има само една рампа и таа ќе биде и влез и излез од подрумските паркинзи. До нејзе веќе никнува уште една гломазна зграда на Голден Арт со 3 влеза и 310 станови што значително ќе ја оптеретува улицата и раскрсницата особено во утринските и попладневните часови. Од Порта Аеродром најмногу ми се допаѓа фасадата која во живо изгледа убаво за квалитетот нејзин и изведбата воопшто времето ќе покаже. Порта инженеринг почнаа со оваа зграда а сега градат уште две прилично се нови на пазарот така да незнам каков квалитет нудат...
За Биси во Тафталиџе би кажал само пофалби и за внатрешната и за надворешната изведба делува доста луксузно и држат цена од 1350 евра за м2. Сепак треба населбава да се средува инфраструктурно бидејќи сите овие 50-тина згради се шлепаат на веќе постоечките услови и капацитети а тоа може да направи големи проблеми за неколку години кога ќе се вселат сите згради.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 571
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 20-Jun-2020 at 18:57
Originally posted by stef4o

Проектант на Порта Аеродром се Аттика Архитекти. Зградата е доста масивна во споредба со останатите но не би имало проблем ако секој си паркира во склоп на зградата(иако мислам дека ќе биде проблем бидејќи има слаба проточност лош е концептот ќе има само една рампа и таа ќе биде и влез и излез од подрумските паркинзи. До нејзе веќе никнува уште една гломазна зграда на Голден Арт со 3 влеза и 310 станови што значително ќе ја оптеретува улицата и раскрсницата особено во утринските и попладневните часови. Од Порта Аеродром најмногу ми се допаѓа фасадата која во живо изгледа убаво за квалитетот нејзин и изведбата воопшто времето ќе покаже. Порта инженеринг почнаа со оваа зграда а сега градат уште две прилично се нови на пазарот така да незнам каков квалитет нудат...
За Биси во Тафталиџе би кажал само пофалби и за внатрешната и за надворешната изведба делува доста луксузно и држат цена од 1350 евра за м2. Сепак треба населбава да се средува инфраструктурно бидејќи сите овие 50-тина згради се шлепаат на веќе постоечките услови и капацитети а тоа може да направи големи проблеми за неколку години кога ќе се вселат сите згради.

Заради ова, под итно треба градот или општината, не знам кој е точно задолжен, да започне со проектот на булеварот што е на следнава слика обележан со црвено (и кој е според ГУП):
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 20-Jun-2020 at 19:44
Е сега од кафански муабети, нз колку точни: Порта Инженеринг = Адора + Алек Теранова. И треба да се "полуксузна" верзија од зградите на Адора. Инаку тој дел кога веќе се натрупа со згради, мора сега најитно што може инфраструктурно да се среди. Веќе тротоарите се зафатени со коли, од оние кои не сакале или не можеле да купат паркинг место. А до прва се во градба уште најмалку 4 згради во тој регион.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 21-Jun-2020 at 02:18
Имаат сите овие згради подземен паркинг? Ако се плаќа паркинг местото и зјаат празни, не може да се смени закон да и влезе инспекција и да се користат тие паркинзи?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 21-Jun-2020 at 09:21
Originally posted by FT

Имаат сите овие згради подземен паркинг? Ако се плаќа паркинг местото и зјаат празни, не може да се смени закон да и влезе инспекција и да се користат тие паркинзи?


Да,сите овие згради имаат паркинзи некои на две а последниве згради што сега се градат се со три подземни нивоа паркинзи(но тие не се вклучени со купување на станот туку се продаваат одделно и сега зависи од купувачот на станот дали ќе сака да се влечка со паркирање по партерот или околните тротоари или ќе издвои 1500-3000 евра и ќе купи паркинг место).
Проблемот е следен на пример кај некои од зградите се случува да има 200 стана за продажба а паркинг места има 170 е тогаш некој ни за пари ќе нема да купи паркинг место и така се случува постепено се поголем хаос на тротоарите и улиците.Слично е и ако во приземјето има деловен простор и ако се смести некој ресторан или било која друга фирма за нив нема апсолутно никаков предвиден паркинг.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 21-Jun-2020 at 10:44
Од подалеку

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 21-Jun-2020 at 20:59
Originally posted by stratus

ееее да не го бранам објектот (Порта Аеродром), ама е далеку од за златен багер. Поголем проблем е натрупаноста на цел стар Аеродром, отколку баш овој објект. Скоро поминав таму и има доста сериозно растојание од него до булеварот. Прлично е веродостоен и на рендерот исто така. На таква ударна локација на влезот на општина Аеродром, која да не заборавиме дека е "спалната соба" и не смее да се очекува ништо помалку од 10катница.
Со оглед на колку стотици (буквално стотици) глупости се изградија низ Скопје, се фативте баш за овај објект, кој со габарит, позиционираност и изглед би поминал и во доста посериозни држави. Не е само да се плука по се.
Целосно е неспоредлив со чудовишта како Настел во Тафталиџе!
Јас лично сметам дека ликот му е и надпросечен за скопски услови, не заборавајте какви се несмасни зградишта се изградија во тој дел се до 3та Македонска Бригада. За мене овој објект во тој дел е убедливо најсветла точка.
Значително по за плукање се објекти како БИСИ и Адора Диамонд со се буквално над тротоарот, а за нив и не случнав баш најголеми критики.
сите се за златен багер, не е објектов ништо подобар од Настел, иста фекалија се сите
нема да го ставам на повисоко само затоа што место на два метра од булеварот е на 10 метри, и затоа што исполнува банална основна и законска обврска како изглед според рендерот
објектот е масивен, неадекватен за локацијата, нема нешто подобра фасада од адорите и има премногу станови (околу 300 ако не се лажам)
можеби на локацијата одговара повисок објект, ама да е со помала површина, може на локацијата не одговара никаков објект, туку паркче како што имаше претходно.... се само не чудовиштево од објект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 21-Jun-2020 at 21:15
Значи дефинитивно не е локацијава за паркче. Проблемот е тука со густината на згради на целата ново никната населба.
Мене тоа што ми смета со објектот е единствено што во десниот дел, гледан од напред има еден вишок спрат, некако како накнадно додадено.
И никако не треба сите ново изградени објекти да се ставаат во ист кош.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 571
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 21-Jun-2020 at 21:30
Да, местово е далеку за паркче. Можеби повеќе би одговарало кула со деловни простории, наместо масивна станбена зграда, ама тоа е...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 21-Jun-2020 at 21:31
Originally posted by stratus

Значи дефинитивно не е локацијава за паркче. Проблемот е тука со густината на згради на целата ново никната населба.
Мене тоа што ми смета со објектот е единствено што во десниот дел, гледан од напред има еден вишок спрат, некако како накнадно додадено.
И никако не треба сите ново изградени објекти да се ставаат во ист кош.
комплетно ја сфаќам потребата за визуелен лендмарк на крајот од долг и широк булевар, така и СЕ дизајнирани најголем дел од кулите по земјотресот
тоа совршено си го правеа кулите во стар аеродром, па после ги изградија глупите адори, пред овој објект имаше друг ѕид објект што го блокираше погледот
Објектот е шлагот на тортата од урбанистички хаос што се случува таму веќе подолго време, а тоа не го оправдува

а не е само аргументот дали треба да има објект
соодносот на површина со висина е катастрофален... тоа е кобното кај многу објекти што предизвикуваат ужас на просечен минувач
плус останува аргументот дека има премногу станови во еден објект... еве исто кулите направени по земјотресот, имаат најмногу по 40-тина станови во нив, по четири на спрат

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 24-Jun-2020 at 15:34
GA 09http://www.goldenart.mk/ga09/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.329 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.