build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 06-May-2020 at 16:15
Видео од активностите на новиот објект на ГА 09http://www.goldenart.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 06-May-2020 at 16:23
Originally posted by stef4o

Денешни

7.Оваа зграда веќе долг период се влечка и уште не е завршена,чинам инвеститор е Мулти ОфисЕве го рендеров од зградаваhttps://kompanijasavovski.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 07-May-2020 at 12:55
Уште по некој рендер и детал од фасадата за објектите Порта Резиденс 1 и 2

Porta 1Porta 2https://www.porta.com.mk
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 08-May-2020 at 00:30
Мислам дека нема населба во рамки на Македонија која се има изменето толку брутално и толку на полошо како оваа...како некој кој е роден и израснат и живеел до 2008 ма година тука, сега кога поминувам промените се фрапантни.
Баш ме занима кога све ќе се заврши како сето ова ќе игледа и функционира...више носталгијата и емоција ми прејде во сеир.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 08-May-2020 at 01:19
мене ме иритира тоа што насекаде низ градов кога се брише простор комплетно и се гради комплетно на ново, се користи истиот грид на населбата од претходно
значи имапш комплетно бришан простор и решаваш да градиш 10 спратни згради на истите основи кај што имало двоспратни објекти оддалечени на 10 метра еден од друг
а за проблемите кои ќе настанат од пренаселеност на овој предел и недостиг на паркинг места, ќе дознаеме по рекламите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 08-May-2020 at 08:33
Originally posted by zabegan

мене ме иритира тоа што насекаде низ градов кога се брише простор комплетно и се гради комплетно на ново, се користи истиот грид на населбата од претходно
значи имапш комплетно бришан простор и решаваш да градиш 10 спратни згради на истите основи кај што имало двоспратни објекти оддалечени на 10 метра еден од друг
а за проблемите кои ќе настанат од пренаселеност на овој предел и недостиг на паркинг места, ќе дознаеме по рекламите


Не ми е јасно дали е толку тешко во места како Ќерамидница и Маџир Маало/Ново Маало да изградат нова патна мрежа наместо да ги користат сокаците од турско за да градат 7-катници на нив.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 08-May-2020 at 13:41
Повторно е тоа за да „им се излезе во пресрет на инвеститорите“, во суштина да се максимизира нивниот профит. Им се олеснува значително работата кога сите маркички во урбанистичките планови се поклопуваат со границите на постоечките парцели. Така нема случаи да треба да се откупи само дел од нечиј двор и слични ситуации што би биле проблематични за склучување спогодба, или пак да треба да се откупи цела парцела, а да се гради само на мал дел од неа.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 08-May-2020 at 15:20
Јас би рекол дека повеќе е проблемот од правен аспект, отколку заради максимизирање на профитот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 08-May-2020 at 19:18
Originally posted by Théoden

Повторно е тоа за да „им се излезе во пресрет на инвеститорите“, во суштина да се максимизира нивниот профит. Им се олеснува значително работата кога сите маркички во урбанистичките планови се поклопуваат со границите на постоечките парцели. Така нема случаи да треба да се откупи само дел од нечиј двор и слични ситуации што би биле проблематични за склучување спогодба, или пак да треба да се откупи цела парцела, а да се гради само на мал дел од неа.
целата населба ја градат буквално три фирми, парцелите на една фирма се сите една до друга, а урбанистичкиот план го правеше општината која можеше да си стави нови парцели кај сака, кога знаат дека сите имоти се спремни за рушење и со исклучок на сервисните улици помеѓу нив, се буквално споени, а остатокот од просторот е јавен, односно на општината
да не се брукам, во мои очи е вака, ако грешам поправете ме...

Edited by zabegan - 08-May-2020 at 19:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 09-May-2020 at 09:31
Зградата на Дабар на ул.Коста Новаковиќ

https://www.facebook.com/GOIVABETON
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 09-May-2020 at 09:42
Клико Градба(од инстаграм)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 12-May-2020 at 12:17
Порта АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 12-May-2020 at 15:56
Од градежните активности кај ГА 09,сеуште нема целосни рендери од објектот само извадоци од фасадата

http://www.goldenart.mk

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 15-May-2020 at 11:15
Неколку денешни

1.Порта Аеродром се фасадира дел од западната и јужната страна2.Клико Градба се веќе стигнати до приземје со едната ламела3.Саник работат на издигање на карабината,денес се бетонираше плоча

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 18-May-2020 at 13:48
Зградата на Модингhttps://www.facebook.com/ModingConstruction/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 20-May-2020 at 10:57
Таблата од новото градилиште на Голден Арт...
Саник ги рушат бараките на ул.Коста Новаковиќ(не се гледа баш многу на фоткиве поради темната ограда и зеленилото кое барем засега не е исечено)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 25-May-2020 at 14:05
https://www.facebook.com/ModingConstruction/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 25-May-2020 at 14:08
Каква суб-комунистичка транзиционо-криминална беда е „населбава“.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 28-May-2020 at 00:14
Тоа малтене цел град е таков, тоа што Скопје го прави да не е ругоба се луѓето то ест менталиетот на раздвиженост и динамика,особено во топлите месеци кога градот врие како во кошница што му дава посебен шарм и шмек...не е тоа медитеранска атмосфера ко во Солун, Тирана, па дури и Белград, но постои.
А и климата игра улога...Доколку Скопје имаше дух на Запад а архитектура на Скопје, ќе беше пост-апокалипса, кој играл Фалаут 2 знае за што зборам.

А оваа населба посебно ќе светне за едно 10 тина години кога сите згради се изградат и наполнат, кога сите закачат клими,антени,барикадираат терасите,фасадите попримат боја од издувни гасови...

Edited by kiriOK - 28-May-2020 at 00:21
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 01-Jun-2020 at 09:31
Пак сеча на дрва,овој пат на новото градилиште на Саник...

видео

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/videos/3188972131164443/

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.