build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 02-Jun-2020 at 07:13
Ова е зградата на Клико Градба спроти Макпетрол,фирмава е од Струмица и ова чинам им е прва зграда во Скопје.Но за изведувач ги имаат ангажирано Мараи кои имаат доста изведени карабини низ Скопје,можеби се појавил проблем со лошо поставената оплата на тој дел од плочата. Во секој случај голем дел од станарите нема да ја видат ситуацијава така да несомнено ќе си ги продадат становите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 02-Jun-2020 at 13:21
Поглед кон новото градилиште на Саник(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 02-Jun-2020 at 13:28
Досега според моето пребројување во населбава се имаат изградено 42 згради според новиот детален план(во бројката се вклучени и активните градилишта).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 02-Jun-2020 at 15:35
Дабар,бетонирање приземна плоча и завршен ископ за ламела 2https://www.facebook.com/GOIVABETON/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 03-Jun-2020 at 16:11
1.GA 09

Со едната ламела речиси до приземје,деновиве почна ископ на другиот дел

2.Клико Градба

https://www.facebook.com/Maraidoo/
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 04-Jun-2020 at 05:35
Originally posted by stef4o

Пак сеча на дрва,овој пат на новото градилиште на Саник..


Тие што се запрепастени и снимаат го прават од балкон на зграда изградена на ист начин како таа што сега им се гради под нос
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 04-Jun-2020 at 14:07
Во право си,меѓутоа тоа е резултат на желбата по секоја цена да се живее во Скопје,доколку станарите имаа високи критериуми при купување стан(да се разгледа план дали и што ќе се гради околу нивната зграда,дали ќе има доволно паркинг,каков е изгледот на зградата и слично) тогаш сите овие 50-тина кутии немаше ни 20% да бидат исполнети.Но напротив се гледа да се купи стан било каде,под било кои услови па макар и зградата да биде тотално нефункционална,без доволно паркинзи и нискоквалитетни материјали.
Со последниве 2-3 градилишта што ги отвараат на ул.Коста Новаковиќ значително ќе се оптовари улицата и се повеќе до израз ќе дојде кружниот тек.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 494
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 04-Jun-2020 at 15:14
Originally posted by stef4o

Во право си,меѓутоа тоа е резултат на желбата по секоја цена да се живее во Скопје,доколку станарите имаа високи критериуми при купување стан(да се разгледа план дали и што ќе се гради околу нивната зграда,дали ќе има доволно паркинг,каков е изгледот на зградата и слично) тогаш сите овие 50-тина кутии немаше ни 20% да бидат исполнети.Но напротив се гледа да се купи стан било каде,под било кои услови па макар и зградата да биде тотално нефункционална,без доволно паркинзи и нискоквалитетни материјали.
Со последниве 2-3 градилишта што ги отвараат на ул.Коста Новаковиќ значително ќе се оптовари улицата и се повеќе до израз ќе дојде кружниот тек.

Се надевам дека поради тоа ќе подразмислат за решавање на проблемот со паркинг места во овој дел од Аеродром.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 04-Jun-2020 at 19:14
Тешко дека набргу ќе излезат со некое решение во врска со паркирањето,долго може да се вадат на тоа дека секоја зграда си има подземни паркинзи(игнорирајќи ја фактичката ситуација на терен). Некој треба да сериозно да поработи на инфраструктурните предизвици кои му претстојат на овој дел од Аеродром бидејќи ќе се оптоварат се повеќе ул. Симеон Кавракиров(според планираното треба да е едносмерна),бул. К.Ј.Питу и Трета Македонска Бригада зависно од тоа што повеќе им одговара на станарите поточно кои улици повеќе ги користат кон центар. Тесно грло се создава на раскрсницата кај Порта Аеродром особено од 7 до 9 наутро па и во текот на денот е прилично хаотично. Доста нервози ќе си имаат станарите бидејќи инфраструктурни зафати во догледно време не се планирани во овој дел.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 07-Jun-2020 at 14:17
Originally posted by stef4o

1.GA 09

Со едната ламела речиси до приземје,деновиве почна ископ на другиот делМала ретроспектива од ископ и изведба на првата ламела од новиот објект на ГА кој ќе биде доста масивен налик на Порта Аеродром отспротиваhttps://www.facebook.com/RamicInzenering/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 08-Jun-2020 at 11:59
Работа на фасадата на Порта Аеродромhttps://www.facebook.com/BLEROFIx/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 09-Jun-2020 at 11:20
Денешни

1.Тука треба да никнат Порта Резиденс 1 и 2,пред неколку дена ставија темелна плоча на едната зграда и монтираа кран.На терен работат Албекат Груп,паралелно вадат и подземни води од длабокиот ископ2.Дабар,изградена пред една година3.ГА 09 со едната ламела се веќе над тарабите4.Клико Градба5.Мултиофис

6.Саник,VestaBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 10-Jun-2020 at 11:28
Од фб,зградата на СаникBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 10-Jun-2020 at 11:53
Модингhttp://reklama5.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 11-Jun-2020 at 11:48
Клико Градба

https://www.facebook.com/Maraidoo
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 11-Jun-2020 at 13:36
Број на станови: 317 во 3 влеза
Површини на станови: 36 до 83m²http://www.goldenart.mk/ga09/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 12-Jun-2020 at 13:36
https://www.facebook.com/Dabar1992/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 13-Jun-2020 at 10:20
Кога ќе си посакаат и улиците ги блокираат за бетонирање....

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 14-Jun-2020 at 10:54
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 17-Jun-2020 at 15:20
GA 09http://www.goldenart.mk/ga09/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.