build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 27-Jun-2020 at 14:05
Детско игралиште на ул.Методија Шаторов,во последно време сите игралишта ги прават на овој начин со слични бои(од фб)Back to Top
Petar044 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Petar044 Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 29-Jun-2020 at 11:48
Само 2 нишалки за толку згради, требаше игралиштево да биде големина барем како она спорти Гоце во Карпош.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 30-Jun-2020 at 13:17
На ул.Васко Карангелески сеча на дрва веројатно ќе следи и уривање на бараките за уште згради

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 06-Jul-2020 at 11:35
Од мојата денешна тура

1.ГА 092.Клико Градба

3.Порта Резиденс 1 и 2 сеуште во подземни нивоа4.Модинг и околните новоградби

5.Саник

....

споредба

ул.Пандил Шишков 2015истата улица денес

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 07-Jul-2020 at 15:18
ГА 09

Ќе биде прилично масивна ова е само една ламела десно ќе никне уште една во Г-форма,заедно со Порта Аеродром над 600 стана...

http://www.goldenart.mk/ga09/

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 07-Jul-2020 at 15:24
На ул.Милан Зечар има предвидено уште две згради,онаа заокружената со црно меѓу ретките со коцкаста форма чинам само ГА имаат 2 изградено во населбава другиве се сите правоаголни кутии...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 13-Jul-2020 at 12:17
Клико Градба

https://www.facebook.com/Maraidoo
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 13-Jul-2020 at 13:02
Порта Аеродром постепено завршуваат со западната фасада,на овој дел поставени се и маски за климите(од фб)Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 15-Jul-2020 at 21:31
Само да кажам дека ситуацијата е трагична, кога ќе се комплетираат останатите згради и уз временска атмосфера есен-зима ќе биде и бетерEdited by kiriOK - 15-Jul-2020 at 23:54
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 15-Jul-2020 at 23:51Edited by kiriOK - 15-Jul-2020 at 23:51
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 16-Jul-2020 at 09:10
Населбава уште одамна отиде во погрешна насока со самото донесување на деталниот план и катноста П+9+Пк како и големиот број маркици за згради....сега треба да се размислува за монтажни паркинзи,инфраструктурно решение за уличките кои ќе станат претесни и ако се може малку зеленило во деловите кои дозволуваат такво нешто. Останаа уште неколку парцели за згради така да некаков си мораториум или смалување катност не би дале ефект тоа требаше пред 6-7 години да го размислуваат и да изберат некој друг концепт со повисоки згради но помалку на број. Сега тоа веќе е завршена работа.

Edited by stef4o - 16-Jul-2020 at 09:10
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 16-Jul-2020 at 15:01
Дабар на ул.Коста Новаковиќ

https://www.facebook.com/GOIVABETON
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 16-Jul-2020 at 15:20
ГА 09

https://www.facebook.com/GoldenArtMKD/?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 20-Jul-2020 at 10:35
Од мојата денешна тура

1.Порта Резиденс 1 и 2,веројатно прво ќе се издинге 2 па потоа ќе работат на другата,денес целата улица беше затворена се бетонираше

2.ГА 09 засега сеуште нема рендери3.Порта Аеродром

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 20-Jul-2020 at 14:54

божегосподе, кој одлучуваше за корпиве за клима-уреди и зошто се така рандом нафрлани по фасадата?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 20-Jul-2020 at 14:57
Корпиве ги има само на еден дел од оваа западна фасада,другиот дел кон Тобако 2 нема вакви бидејќи предвидено е климите да се постават на внатрешната страна од балконите...во секој случај само нека се всели зградата со тек на време ќе бидат расфрлани насекаде.
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 20-Jul-2020 at 15:12
А олук за климиве или ќе капат така?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 21-Jul-2020 at 16:03
Поглед кон населбава од дрон,во преден план градилиштата на Саник и Дабар на ул.Коста Новаковиќ
Критиката од порталот самопрашај.мк е насочена кон сеча на 17 дрвја при оформување на парцелата на Саник

фотки во продолжениееве линк од видеото каде се објаснуваат подробно работите и начинот на добивање дозвола и слично во принцип веќе видено ништо посебно

https://www.facebook.com/samoprasaj/videos/285993899292052

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 23-Jul-2020 at 06:53
GA 09http://www.goldenart.mk/ga09
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 29-Jul-2020 at 11:12
Неколку денешни

1.ГА 092.Офис ком веќе е вселена3.Клико Градба

4.Модинг стигнале до фасада5.Од подалеку дел од новите градби кои се градат на ул.Фрањо Клуз

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.