build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5556575859 60>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1121 Posted: 24-May-2022 at 13:00
Originally posted by jsgit

Ima nekoj nekoja nova informacija za GA09? Krajot na maj e pred nas.


Сеуште е градилиште,се фасадира последната ламела на раскрсницата што гледа,но далеку е од завршено.Сигурно ќе тераат и во текот на јуни освен ако не е предвидено етапно вселување по влезови тогаш можно е влез 1 да е веќе завршен за до крај на мај.
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1122 Posted: 28-May-2022 at 12:58
Денешни

ГА 09,зградава до сам финиш не ја објавија целосно на рендериПорта Резиденс 1 во прилично поназадна фаза од Порта 2 која веќе мислам е вселиваCarpe diem
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 185
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #1123 Posted: 28-May-2022 at 13:11
Миле ми текна,ќе напрам "модерна" зграда со изместени прозори и балкони(мали комунистички нормално,со бетонски балкон и исфарбани голи ѕидој),ова на никој му немат текнато во скопје хит ќе биди

Вторава на рендер изгледат добро,ама на крај во живо ќе немат врска со прикажаното..
Back to Top
Tooold View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #1124 Posted: 28-May-2022 at 14:15
GA09 типичен студенстки дом Пелагонија

Затоа не вадат рендер ваљда
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1125 Posted: 29-May-2022 at 12:23
Денешни

Саник проектот Веста е завршен,зградата е вселена

Зградава на Дабар е градена пред 4-5 години но веќе фасадата е прилично избледена и делува дека е многу постараМодинг,климите можело да бидат маскираниГА 09

-------------
При прошетката забележав дека и во недела е хаос со паркирање,на многу улици се паркира и по тротоари што значи дека во најголем број случаи подземните паркинзи се празни.Работни денови е вистински хаос бидејќи работат и сите деловни локали.
Исто така има и обиди за оформување некои нови паркчиња на делот кај што беше дивиот паркинг на ул.Пандил Шишков но се чинат неуспешни бидејќи нема баш соодветно наводнување и дел од дрвцата се веќе суви.

Carpe diem
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 971
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1126 Posted: 29-May-2022 at 13:02
Дури и со вака пренатрупани згради со голема катност, ќе можеше да се добие колку толку пристојна населба да се обрнеше внимание на неколку работи (ова важи и за било кој дел на Скопје): 1) зградите да немаат свои дворови со огради, туку оптимално да се користи просторот за зеленило и патеки; 2) секој стан да има паркинг место вклучен во цената; 3) садење на веќе развиени дрва наместо украсни грмушки; 4) тротоари ослободени од светлосни столбови и останата опрема која смета на движење + рабници за колички, точаци; 5) поквалитетни фасади кои нема да избледат за 2 години; 6) континуирана контрола од општината на било какво нарушување на фасадата како преместување клими или неунифицирани тенди и ролетни.

Нормално, дури и дел од работиве за кои што не е касно да се преземе нешто, нема да се случат и ќе имаме една урбанизирана фавела.

Edited by <Fresno> - 29-May-2022 at 13:04
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1127 Posted: 29-May-2022 at 15:30
Интересното е што зградата на 4 години има горе-доле исто временски потрошена фасада како кулите позади што за неколку години ќе полнат 50 години.

Незнам дали предолго живеам во Англија па ми се имаат изменето сетилата, и перцепцијата дека само социјални случаи живеат во зградо од над 5 спрата...ама стварно ми се повраќа кога го гледам ова.

Што тек ќе биде кога наполно ќе се вселат, фасадите ќе избледат,оцрнат,доклиматизираат,терасите барикадираат и на све тоа зимно време кога ќе настапи...гето вајб ќе пука.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1128 Posted: 29-May-2022 at 17:25
Originally posted by <Fresno>

Дури и со вака пренатрупани згради со голема катност, ќе можеше да се добие колку толку пристојна населба да се обрнеше внимание на неколку работи (ова важи и за било кој дел на Скопје): 1) зградите да немаат свои дворови со огради, туку оптимално да се користи просторот за зеленило и патеки; 2) секој стан да има паркинг место вклучен во цената; 3) садење на веќе развиени дрва наместо украсни грмушки; 4) тротоари ослободени од светлосни столбови и останата опрема која смета на движење + рабници за колички, точаци; 5) поквалитетни фасади кои нема да избледат за 2 години; 6) континуирана контрола од општината на било какво нарушување на фасадата како преместување клими или неунифицирани тенди и ролетни.

Нормално, дури и дел од работиве за кои што не е касно да се преземе нешто, нема да се случат и ќе имаме една урбанизирана фавела.


Потполно се согласувам.Кога сме веќе кај грешките во населбава би ги истакнал следните неколку

1.ДУП-првично П+6(по него почнаа 2011-12та да се градат неколку згради кои сега делуваат ниски),измена на планот и зголемување на П+9+ПК и Портите(ГА 09 и Порта Аеродром со П+10+ПК).Со ова уште во старт има шареноликост во поглед на катноста и габаритот на објектите.
2.Никаков сенс за инфраструктурен развој,освен реконструкција на една-две улици си остана истата ширина а приливот на население значително се зголеми.
3.Мешана намена на објектите,станбени+деловни единици извор на тотален нерешлив хаос.
4.Преголем број на згради вкупно 48(можеше да се оди на варијанта 20 згради со висина на воените кули а останатото да биде откупено и претворено во зеленило и евентуално маркица за трговска единица нешто меѓу Лиса и Капитол сосем доволно),маркица за градинка па и за гимназија немаше да бидат вишок.
5.Задолжително купување паркинг место(било на партер или подземно со купување на секој стан).

-------------------------------------------
Моментално што би можело да се направи

1.Изградба на 2-3 монтажни паркинзи + воведување зонско(иако не знам дали и колку ќе помогне бидејќи само ќе се наплатува на постојните паркинзи а не се создаваат нови места).
2.Дислокација на многу непотребни билборди,столбови,бандери кои премногу ги стеснуваат тротоарите.
3.Решавање на раскрсницата кај Порта Аеродром и реконструкција на Фрањо Клуз(кај Макпетрол).
4.Столбчиња по сите тротоари околу новите згради(делуваат грдо по цел град ама нема друг начин кај нас).
5.Регулација на дотур на роба и авто школи(генерираат огромен хаос особено во овој дел од градот кој небаре веќе личи на полигон).
6.Средување на партерите и новите скверови што ги започнаа(барем соодветно да се наводнуваат новите садници и да се средат патеките кои имаат многу нерамнини и недоредени плочки).

Carpe diem
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #1129 Posted: 30-May-2022 at 00:14
*има зонско
ама нема доволно паркинг места...
повеќето згради да не речам сите се со 10 ката

Edited by Leo - 30-May-2022 at 21:56
Back to Top
jsgit View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-Oct-2021
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote jsgit Quote  Post ReplyReply #1130 Posted: 01-Jun-2022 at 13:13
Da ne kontaktiral nekoj so Golden Art okolu GA09 denovive? Da bidam spremen sto ke mi kazat pred da im se javam.

Mebelot veke ni e gotov zatoa sto ni vetuvaa deka do kraj na maj ke gi dobieme klucevite, sega se cudime kaj da go nosime.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1131 Posted: 01-Jun-2022 at 17:09
Carpe diem
Back to Top
maradona View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Feb-2021
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote maradona Quote  Post ReplyReply #1132 Posted: 03-Jun-2022 at 20:45
Porta Residence 1
Edited by maradona - 03-Jun-2022 at 21:37
Back to Top
Beth View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2021
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote Beth Quote  Post ReplyReply #1133 Posted: 06-Jun-2022 at 11:30
Originally posted by jsgit

Da ne kontaktiral nekoj so Golden Art okolu GA09 denovive? Da bidam spremen sto ke mi kazat pred da im se javam.Mebelot veke ni e gotov zatoa sto ni vetuvaa deka do kraj na maj ke gi dobieme klucevite, sega se cudime kaj da go nosime.

Info?

Edited by Beth - 06-Jun-2022 at 11:30
Back to Top
jsgit View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-Oct-2021
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote jsgit Quote  Post ReplyReply #1134 Posted: 06-Jun-2022 at 17:37
Originally posted by Beth

Originally posted by jsgit

Da ne kontaktiral nekoj so Golden Art okolu GA09 denovive? Da bidam spremen sto ke mi kazat pred da im se javam.Mebelot veke ni e gotov zatoa sto ni vetuvaa deka do kraj na maj ke gi dobieme klucevite, sega se cudime kaj da go nosime.

Info?


Nisto posebno, kje bide naskoro, ne znaat koga.

Na vas vi imaat kazano nesto?

Edited by jsgit - 06-Jun-2022 at 17:38
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #1135 Posted: 06-Jun-2022 at 20:47
Originally posted by jsgit

Originally posted by Beth

Originally posted by jsgit

Da ne kontaktiral nekoj so Golden Art okolu GA09 denovive? Da bidam spremen sto ke mi kazat pred da im se javam.Mebelot veke ni e gotov zatoa sto ni vetuvaa deka do kraj na maj ke gi dobieme klucevite, sega se cudime kaj da go nosime.

Info?


Nisto posebno, kje bide naskoro, ne znaat koga.

Na vas vi imaat kazano nesto?


Dali ke Vi bidat pusteni vo upotreba liftovite od prv den ili ke cekaat nekoj mesec-dva da se iskilavite po skali pa da gi pustat?
2015 Nastel mi go predadoa stanot 4 dena pred site drugi na moe inaiatiranje, a mi dozvolija da si nosam stvari vo nego, potocno vo ednata spalna soba dve nedeli prethodno.
Back to Top
jsgit View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-Oct-2021
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote jsgit Quote  Post ReplyReply #1136 Posted: 07-Jun-2022 at 10:09
Originally posted by Leo


Dali ke Vi bidat pusteni vo upotreba liftovite od prv den ili ke cekaat nekoj mesec-dva da se iskilavite po skali pa da gi pustat?
2015 Nastel mi go predadoa stanot 4 dena pred site drugi na moe inaiatiranje, a mi dozvolija da si nosam stvari vo nego, potocno vo ednata spalna soba dve nedeli prethodno.mene pred nekoj mesec koga prasav mi kazaa deka na pocetok liftovite nema da rabotat. dali uste vazi toa, ne znam.
Back to Top
jsgit View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-Oct-2021
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote jsgit Quote  Post ReplyReply #1137 Posted: 08-Jun-2022 at 14:30
Spored poslednite novosti od vcera (07.06.2022) za GA09, ne mi izgleda vetuvacki deka ke bide gotova zgradata do kraj na juni.

http://www.goldenart.mk/ga09/
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #1138 Posted: 09-Jun-2022 at 09:42
Originally posted by jsgit


Originally posted by Leo

Dali ke Vi bidat pusteni vo upotreba liftovite od prv den ili ke cekaat nekoj mesec-dva da se iskilavite po skali pa da gi pustat?
2015 Nastel mi go predadoa stanot 4 dena pred site drugi na moe inaiatiranje, a mi dozvolija da si nosam stvari vo nego, potocno vo ednata spalna soba dve nedeli prethodno.
mene pred nekoj mesec koga prasav mi kazaa deka na pocetok liftovite nema da rabotat. dali uste vazi toa, ne znam.


ke bide guzva po skali ...

Ne gi pustija nekolku meseci ni vo Urban Garden
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1139 Posted: 10-Jun-2022 at 13:35
Северна фасада на Порта Резиденс 1https://www.facebook.com/BLEROFIx
Carpe diem
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 845
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1140 Posted: 10-Jun-2022 at 16:02
Originally posted by stef4o

Originally posted by <Fresno>

Дури и со вака пренатрупани згради со голема катност, ќе можеше да се добие колку толку пристојна населба да се обрнеше внимание на неколку работи (ова важи и за било кој дел на Скопје): 1) зградите да немаат свои дворови со огради, туку оптимално да се користи просторот за зеленило и патеки; 2) секој стан да има паркинг место вклучен во цената; 3) садење на веќе развиени дрва наместо украсни грмушки; 4) тротоари ослободени од светлосни столбови и останата опрема која смета на движење + рабници за колички, точаци; 5) поквалитетни фасади кои нема да избледат за 2 години; 6) континуирана контрола од општината на било какво нарушување на фасадата како преместување клими или неунифицирани тенди и ролетни.

Нормално, дури и дел од работиве за кои што не е касно да се преземе нешто, нема да се случат и ќе имаме една урбанизирана фавела.


Потполно се согласувам.Кога сме веќе кај грешките во населбава би ги истакнал следните неколку

1.ДУП-првично П+6(по него почнаа 2011-12та да се градат неколку згради кои сега делуваат ниски),измена на планот и зголемување на П+9+ПК и Портите(ГА 09 и Порта Аеродром со П+10+ПК).Со ова уште во старт има шареноликост во поглед на катноста и габаритот на објектите.
2.Никаков сенс за инфраструктурен развој,освен реконструкција на една-две улици си остана истата ширина а приливот на население значително се зголеми.
3.Мешана намена на објектите,станбени+деловни единици извор на тотален нерешлив хаос.
4.Преголем број на згради вкупно 48(можеше да се оди на варијанта 20 згради со висина на воените кули а останатото да биде откупено и претворено во зеленило и евентуално маркица за трговска единица нешто меѓу Лиса и Капитол сосем доволно),маркица за градинка па и за гимназија немаше да бидат вишок.
5.Задолжително купување паркинг место(било на партер или подземно со купување на секој стан).

-------------------------------------------
Моментално што би можело да се направи

1.Изградба на 2-3 монтажни паркинзи + воведување зонско(иако не знам дали и колку ќе помогне бидејќи само ќе се наплатува на постојните паркинзи а не се создаваат нови места).
2.Дислокација на многу непотребни билборди,столбови,бандери кои премногу ги стеснуваат тротоарите.
3.Решавање на раскрсницата кај Порта Аеродром и реконструкција на Фрањо Клуз(кај Макпетрол).
4.Столбчиња по сите тротоари околу новите згради(делуваат грдо по цел град ама нема друг начин кај нас).
5.Регулација на дотур на роба и авто школи(генерираат огромен хаос особено во овој дел од градот кој небаре веќе личи на полигон).
6.Средување на партерите и новите скверови што ги започнаа(барем соодветно да се наводнуваат новите садници и да се средат патеките кои имаат многу нерамнини и недоредени плочки).


Во однос на петтата точка:

Не знам автошколите од каде се научија дека нивните автомобили треба да им се пред врата. Нека видат на Запад (во целиот развиен свет) дали ги оставаат пред врата, или на најблискиот паркинг.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5556575859 60>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.