build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 03-Oct-2015 at 17:38
Истава компанија гради и две други згради, во близина на гореспоменатата.Едната е речиси завршена (фотографијава е постара, а другата ѕирка зад неа)...

За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 983
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 04-Oct-2015 at 04:23
Originally posted by Staro Skopje

Стар Аеродром. Колку што разбрав од форумиве, новиве згради имаат, односно немаат никаква изолација.




Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 04-Oct-2015 at 07:20
А да не е работава валкана игра на конкуренцијата?
Не верувам дека зградиве се нешто многу полоши од останатите кои се градат во околината.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 04-Oct-2015 at 08:42
Па на повеќе форуми од различни членови има поплаки за новите згради, без разлика од која фирма се градени, така да не верувам да е конкуренција.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 04-Oct-2015 at 17:07
дури и стариве згради со криви ѕидови се подобри од новиве во некои аспекти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 04-Oct-2015 at 17:49
Познавам неколку луѓе што се или сопственици или работат во градежни фирми. Сите ми го велат истото - зградите што се градени некаде до средината на 1990-те години се квалитетни, другото е катастрофа (со чесни исклучоци). Јас моментално живеам во зграда стара 2-3 години, а лифтот има проблеми уште кога зградата е пуштена во употреба. Слаба звучна изолација, мал милион излишни и апсолутно некорисни жлебови во ѕидовите, едно чудо испресечени греди и што уште не. Навечер ги слушам соседите од горниот кат како се прозеваат. Да не зборам како е кога имаат секс. Верувајте ми на зборот.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 04-Oct-2015 at 18:19
Дали барем становите имаат добар распоред?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 04-Oct-2015 at 18:25
Мојот нема. Бидејќи е мал, сите простории се натрупани една до друга, уште малку ќе ги направеле и една врз друга.

За другите станови во зградата не знам, можно е поголемите да имаат подобар распоред.
За сè има вторпат
Back to Top
picard View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote picard Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 04-Oct-2015 at 19:32
Голден арт е најтранспарентна фирма од сите кој градат станови во Македонија. Сите информации за тоа кој градежни материјали се вградуваат во објектите и какви градежни стандарди и технологии применуваат се достапни за сите дури и на фејсбук.



http://www.facebook.com/GoldenArtMKD/

Можете да разгледате десетина минути и сами да си процените за квалитетот на градба и дали е точно тоа од Марија. Си пишува точно кој се материјалите, кој се производителите и постојано има слики и објаснувања. На тацна се гледа како се работи секојдневно. Јас не знам друга фирма во Македонија да работи на ваков транспарентен начин. Кој се интересира може да провери и на лице место на градилиште.

Јас не се кријам зад лашни профили и еве отворено си кажувам дека имам соработка со фирмата и не ме рачунајте за неутрален туку ако ве интересира проверете си дали е вистина ова што го зборам. А вака ко Марија може секој да си пише што сака и може да има секакви побуди.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 05-Oct-2015 at 02:46

колку и да се транспарентни, нема човек што не се пожалил за истата работа, а да живеел во тие станови...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
an-na View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote an-na Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 05-Oct-2015 at 21:31
Ај кажувајте чаре што да се прави. Да купуваме стари станови? Со реновирање ѓавол и пол поскапо излегува, плус тоа вертикалните цевки страшно ми сметаат. Од таму исто така се слушаат комшиите како зеваат. За топлинска изолација збор не сакам да кажам.
Навистина човек да не знае што да прави.
Ние се решивме за нов стан од Настел, па господ нека ни е напомош.
Искуства за компанијава?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 05-Oct-2015 at 22:50
An-na ако не се лажам Џоле е во Настел па гледај ги неговите постови во однос на ова... Инаку Ѓавол и пол ама знаеш дека си комплетно изолиран и дека комшиите нема да ги слушаш. Ако некогаш ве интересира нешто околу изолации итн можете да ме контактирате мене на ПП и ќе ви кажам цени и предлози.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 05-Oct-2015 at 23:53
Јас сум во зграда на Новоградба.
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 983
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 06-Oct-2015 at 00:21
Значи ќе бидам краток,имам може да се каже еден вид анкетарско искуство во однос на изучување на стари и нови згради/станови.

Стари станови кои се сметаат за лоши во однос на звучна и топлотна изолација,споредено со новиве просечни станови,се подобри!
Да не збориме за квалитет на градбата и воопшто на самата зграда,сезмичка издржливост...

И многу ми е глупаво што некои воопшто го доведуваат под дискусија овој да го наречеме феномен,тоа е нормално да е така,тогаш градеше државата (и тоа подобра држава отколку сегашнава) и на страна донациите од различни држави после земјотресот.Додека сега градат приватните македонски капиталисти.

Сега,има и исклучоци и во новоградбите,но јас искрено не сум сретнал...не сум испипал по Водно,Тавталиџе,Козле за таму имам слушнато дека имало квалитетни примери...
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 06-Oct-2015 at 00:56
Previous
 
Потпис !!!
 
Ме престигна со коментарот.
 
Дефинитивно кога станува збор за квалитет на градбата, сеизмичката издржливост, како и општиот квалитет на самата зграда, зградите изградени во 1970-те и 1980-те години се светлосни години пред овие згради кои се градат денес.
 
Точно, немаат звучна и топлотна изолација, но и за таквиот проблем има решение - се вика скеле и обнова на фасадата со современи материјали.
 
И да, таквото решение чини пари, но на крајот на краиштата, еднаш се прави ваквата инвестиција, а плодовите од инвестицијата траат со години, односно децении.
 
Јас живеам во зграда изградена во 1970-те години, нема ниту звучна ниту топлотна изолација, но затоа има одличен распоред на просториите во становите, природна светлина низ заедничките ходници, а фасадата е најмал проблем, со заеднички средства на станарите, проблемот е решлив, потребни се само желба и волја.
 
Е сега, тоа што желбата и волјата за заедничка организација и заедничко трошење за заеднички цели и заеднички потреби помеѓу станарите во еден станбен објект се научна фантастика на нашиве простори како резултат на љубомора, завист и стиснатост - да не речам алчност/лакомост/себичност/скржавост, тоа е веќе македонски проблем.
 
Но останува фактот дека стан не се купува секоја година и ако човек е одлучен на подолг временски период да живее во еден ист стан, нема да ги жали дополнителните финансиски средства кои ќе мора да ги потроши за обновување на фасадата со современи материјали со цел да има удобен и добро изолиран покрив над глава.
 
Доколку било кога се селам во друг стан, ќе инсистирам тој стан да биде во зграда изградена во 1970-те или 1980-те години, безбедноста и квалитетот на градбата секогаш ми се на прво место.
 
И ако не инвестирам јас во обновата на фасадата со современи материјали, тогаш некој друг после мене ќе инвестира во таква обнова, бидејќи таквата обнова е потребна, можеме сега да ја избегнуваме, но порано или подоцна, самата зграда на свој начин, не дај Боже да биде фатален начин, ќе ни стави до знаење дека фасадата мора да се обнови.


Edited by Dexter26 - 06-Oct-2015 at 01:01
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 06-Oct-2015 at 01:01
и старите објекти варираат во квалитет... од блок до блок во Аеродром на пример, има светлосни години разлика
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 06-Oct-2015 at 23:42
Мое мислење, објекти во Градски Ѕид, Капиштец и слични на нив се добри за купување на старо. А за нови градби често може да има нешто позитивно и добро и од непозната и мала фирма. Никако купување при градба. Адора, Настел, Голден Арт се извикани поради големиот број на станови шти ги градат. Лично сум ги посетил сите три и ставот ми е дека не се ужасни но може и подобро.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 983
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 07-Oct-2015 at 22:11
Како објекти/станови од голема вредност би ги додал и трите кули во Карпош 4,воените кули во Стар Аеродром,црвените згради спроти поликлиниката Јане Сандански,кулите во населба Острово и станбените единици во рамки на ТЦ Скопјанка.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 07-Oct-2015 at 22:18
На кои црвени згради мислиш?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 07-Oct-2015 at 23:12
Originally posted by kiriOK

Значи ќе бидам краток,имам може да се каже еден вид анкетарско искуство во однос на изучување на стари и нови згради/станови.

Стари станови кои се сметаат за лоши во однос на звучна и топлотна изолација,споредено со новиве просечни станови,се подобри!
Да не збориме за квалитет на градбата и воопшто на самата зграда,сезмичка издржливост...

И многу ми е глупаво што некои воопшто го доведуваат под дискусија овој да го наречеме феномен,тоа е нормално да е така,тогаш градеше државата (и тоа подобра држава отколку сегашнава) и на страна донациите од различни држави после земјотресот.Додека сега градат приватните македонски капиталисти.

Сега,има и исклучоци и во новоградбите,но јас искрено не сум сретнал...не сум испипал по Водно,Тавталиџе,Козле за таму имам слушнато дека имало квалитетни примери...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.