build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЗСФ КОМ - Маџир Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 27-Jan-2018 at 20:03

Najverojatno stanuva zbor za osumkatnica,nalik na nekakov flatiron barem spored napraveniot iskop i ogradenosta na lokacijata se dobiva takov vpecatok. Investitor e ZSF KOM-onie koi go gradat Skopje City Garden vo Karpos. Inaku se raboti sekojdnevno na 2-3 dena betoniraat bi trebalo nabrzo da izlezat na povrsina.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Feb-2018 at 20:58
Зградата на ЗСФ КОМ во Маџир Маало. На видеото изгледа фино, се надевам така ќе испадне и во реалноста.

Видео на линкот

https://www.facebook.com/ZSFKom/?hc_ref=ART5XQmjRdi5A2xVhcbp2u3RIg-8vKWCZw6y61exFldQIgv6XKUx6Qu3BrzelrmR6N8&fref=nf

Edited by Џоле - 18-Feb-2018 at 20:58
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Feb-2018 at 21:13
Еве една нова нишка. Сметам дека не е лошо засебно да го следиме напредокот на објектов.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Feb-2018 at 21:48
Од напред и од назад изгледа супер ама од страна фасадата не е и ваш добро.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Feb-2018 at 06:55
Iskreno objektot izgleda dosta solidno so ogled na ona sto dosega e izgradeno vo maaloto,ovoj objekt barem spored gabaritot i visinata malku ke gi zatskrie onie grozoti vo zadnite ulicki. E sega malku mozebi e preblisku do raskrsnicata no sepak mislam dobro ke ispadne. Inaku ima uste prostor vo trevnikot kon NBRM taka da mozebi i toj del naskoro ke prerasne vo nekoja pogolema zgrada.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 20-Feb-2018 at 11:50
interesno, ista forma kako onaa na adora u kisela voda ali ponormalna fasada. steta sto ne e povisoka, kako tie od sproti zeleznickata stanica vo aerodrom
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 20-Feb-2018 at 21:48
ма не ме интесира дали изгледа пристојно, кокошарник е кокошарник... најатрактивниот дел од центарот на градот го нафукаа со кокошарници, за конечно комплетно да се закопа тој простор во неповрат, да се доселат уште петсто милијарди луѓе во сред центар и сите да си цркнеме во бедотијава од град во која живееме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Feb-2018 at 22:38
Во тоа маало требаше некоја луда зграда висока да изградат а наоколу се парк. Сепак среќен сум за овај објект, интересен е.
@ Забеган метропола или не? Не ае секирај и така сите во странство се😂😂😂
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 21-Feb-2018 at 10:48
da, i jas poveke sakam visokokatnici i poveke mesto za zelenilo naokolu. a vakvi komentari kao ma sve nek dignat u zadhuh, kaj otide svetov, cela provincija se nafuka u skopje ne vredi ni da se komentiraat
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 21-Feb-2018 at 11:00
Originally posted by xnx

da, i jas poveke sakam visokokatnici i poveke mesto za zelenilo naokolu. a vakvi komentari kao ma sve nek dignat u zadhuh, kaj otide svetov, cela provincija se nafuka u skopje ne vredi ni da se komentiraat
Мислам дека на забеган поентата воопшто не му беше околу населување на луѓе од внатрешноста во Скопје, туку дека објектот е просечен станбен објект и дека воопшто не му е местото на локацијата на која што се гради.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Feb-2018 at 17:20
a sto e so lokacijava ne sfakam? da ne e nekoja sveta parcela? sosema prosecna lokacija kako i site drugi vo centralnoto gratsko podracje

inaku se slagam, lokacijava bi bila sovrshena za delovni visokokatnici so sovremen dizajn i zelenilo naokolu

Edited by xnx - 21-Feb-2018 at 18:44
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Feb-2018 at 13:42
Originally posted by xnx

a sto e so lokacijava ne sfakam? da ne e nekoja sveta parcela? sosema prosecna lokacija kako i site drugi vo centralnoto gratsko podracje

inaku se slagam, lokacijava bi bila sovrshena za delovni visokokatnici so sovremen dizajn i zelenilo naokolu


Лесно е да се кажат “музички желби“ ала Кензо Танге за одредени подрачја кои нема да бидат усогласени со економските можности и потреби на жителите и градот.

Изградбата на нов деловен простор во Скопје нема светла иднина. Се помалку деловен простор ќе биде потребен, градот е во животна фаза во која веќе има премногу изградени или во тек на градба / план деловен простор. Уште повеќе што современото работење претпоставува се помал канцелариски простор и се помали мрежи на продажен територијален footprint.

Моменталниот економски развој на Скопје е во целосна зависност од напливот на ново младо население во градот. Доколку доселувањето на луѓе од провинција во Скопје се успори или драстично намали - развојот ќе тргне надолу затоа то и Скопје има природна миграција на популација кон Запад. Голем дел од старите урбани подрачја (Карпош, Центар, Капиштенц, Стар Аеродром итн) се населени со висок % на пензионери и стари лица - по чие преминување, многу брзо ќе се создаде многу екста простор за продажба - така да во иднина продажно атрактивни ќе продолжат да бидат само населбите на распон од 3 км. од центарот на Скопје, меѓу кои секако ќе биде и Маџар Маало кое треба да се урбанизира и да стане резиденцијален комплекс.

Како строго деловен комплекс треба да се форсира делот околу строгиот центар на градот како на пример со изградба на 2-3 висококатни деловни простории на местото на паркингот спроти Холидеј Ин во целост ќе се заодоволат потребите на Скопје за деловен простор во следните 100 години (со вклучена претпоставка дека и деловниот простор кај Јужен Булевар кај Рамстор ќе биде изграден).
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-Feb-2018 at 14:26
Нема никаков план каде и што да се гради. Единственото што е добро е делот кај аеродром, со станбените згради. Еве пример индустриските објекти се во голема близина на градот. Проблемот е што градот наеднаш растел а секако време ќе дојде, да се дислоцираат.
Секаде има станбени објекти во центарот, сепак во скопје се премногу. Нема баш ,,бизниз зони,, каде ќе си најдеш се или повеќе центри. Пример Чаир, има сериозно голем потенциал да стане нешто, скопската чаршија и нагоре пак еден вид модерен град а станбените веќе ги има. За маџир маало веќе спомнав, висока зграда со зеленило а тука е и народна банк и други институции, веро исто така.
Треба повеќе центри да си има градот не само мал ринг и тој кога ќе си видиш пешки максимално 15 мин и пак ќе си налеташ во ѓубре.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 27-Feb-2018 at 00:43
90% од проблемите на градот потекнуваат од тоа што целата енергија е насочена кон бутање на објекти во центарот на градот кој како ќе стигне... извинете, ама по ниедна урбанистичка логика не е во ред тоа, особено кога се работи за станбени објекти, со урбаната (не)култура како нашата
па видете дека планот за Маџир маало ја користи старата мрежа на улици и истите маркици на претходните објекти (а се работеше за бришан простор), и фактот дека ниеден од објективе нема соодветен пристап и однос со опкружувањето, во најмала рака доволен соодветно експлоатиран паркинг и тоа што граѓаните кои ќе живеат таму нема да бидат зауздани од никакви правила за однос према објектите... доволно е
да не збориме за оптеретување на постоечка водоводна, енергетска, комуникациска и патна мрежа...
единствени населби со станбени повеќекатници во Скопје во целата негова историја, што се изградени плански и одговорно, се Јане Сандански, Ново лисиче и Карпош 2, 3 и 4 и тие се спремаат комплетно да ги укакаат

а како член на младата популација, можам слободно да кажам дека ич не ни е гајле дали е станот во центар или во драчево, се додека има што поповолна цена и подобар шристап до секојдневни потреби... пристап не значи дека становите треба да се носат до центарот, туку дека треба станбените комплекси добро да се надградени со институции, или врската центар - периферија да е далеку подобра... моментално, ништо од тоа не се прави... само станови се тискаат кај како била поволна зделката зависи

не е локацијата кај што се гради објектот света... ама само ние на форумов може да и најдеме милијарда други намени и распределба на простор, а не па да дадете на сериозна и професионална особа да го испланира тоа, а не некој жеден за лесна пара без апсолутно никаква одговорност према општеството

Edited by zabegan - 27-Feb-2018 at 00:53
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4666
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 27-Feb-2018 at 10:29


Реално, фактот што не се ни потрудиле ни најмалку да ја променат мрежата на улици во Маџир Маало е за доживотна робија за кој и да го потпишал тој план. Навистина, криминал од светски размери. Па од куќарки до 6-катни кокошарници има голема разлика.

Edited by гитардемон - 27-Feb-2018 at 18:17
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Feb-2018 at 17:15
Многу ѓубре има за чистење... колку повеќе се одложува, толку поскапо ќе биде.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Feb-2018 at 14:35
Во Центар прво се гради, па се добива дозвола

На повидок е нов скандал во Општина Центар каде што фирма-инвеститор добила одобрение за градба на 30.01.2018 година, а се подготвувала и почнала да го гради објектот претходно уште пред да го добие одобрението, пренесува Нетпрес.
Станува збор за огромен објект, станбена зграда за домување која ќе има два влеза, седум ката и поткровје и уште два ката под земја кои ќе служат за паркирање на возилата на станарите. Објектот ќе има 88 станови и ќе површина од околу 6.000 метри квадратни.Инвеститор на објектот е ЗСФ КОМ Скопје фирма регистрирана во скопски Чаир, која според податоците на нивната веб-страница е на екс-пратеникот Фатмир Етеми.Доколку се пребара сателитскиот приказ на ГУГЛ со датум од пред да стане правосилно одбрението за градба (30.01.2018) од страна на градоначалникот Саша Богдановиќ, може јасно да се види дека градежни активности, подготовки и ископи се случувале и претходно.Актуелната ситуација на терен вели дека објектот веќе е издигнат над земја, односно инвеститорот веќе напредува кон изградба на катовите.Градоначалникот Саша Богдановиќ во периодот на предизборието имаше јасно ветување дека ќе издаде мораториум за градба на нови објекти, односно мораториум за одобренија за градба, се’ до донесување на нови детални урбанистички планови. Очигледно е дека ветувањето не е испочитувано и мораториумот не е стапен на сила.Дали во случајов станува збор за отпочнување на градба без одобрение, до Општина Центар се уште нема конкретен одговор. Единствено посочија дека на терен е испратена градежна инспекција да го испита случајот.

И фоткава е од истата странаhttp://vesti.mk/read/news/15236402/5294410/vo-centar-prvo-se-gradi-pa-se-dobiva-dozvola

Edited by stef4o - 28-Feb-2018 at 14:37
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-Mar-2018 at 19:06
Напредува маџирмаалскиот флетајрон,две денешни фоткиBack to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 16-Mar-2018 at 08:06
Ова изгледа преблиску до булеварот
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Mar-2018 at 12:14
Еве неколку денешни,бетонираа плоча.Инаку објектов е ептен блиску до булеварот.Од толкава парцела можеа некако поинаку да го позиционираат.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.