build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбено-деловен објект ЗСФ КОМ - Маџир Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 18-Dec-2018 at 13:45
Еве две денешни дел од фасадата е финиширан потсетува на Скопје Сити Гарден



Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 25-Dec-2018 at 19:15
Останат е уште предниот дел за фасадирање другите страни се завршени и скелињата се отстранети.Материјалите се слични,скоро исти со оние употребени за фасадата кај Скопје Сити Гарден.Еве неколку денешни





Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 17-Jan-2019 at 15:08
Еве една денешна,останат е уште предниов дел од фасадата да го довршат но временските услови ги успорија активностите.



Оваа е од фб но овој дел е од поодамна завршен

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 19-Feb-2019 at 13:45
Еве неколку денешни,ми се чини дека темпото на градба е смалено барем однадвор не забележав работење на фасадата можеби се работи во внатрешноста.







Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 28-Feb-2019 at 17:32
Од фб



Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 17-Mar-2019 at 11:56
Неколку денешни,фасадата е речиси завршена





Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 03-Apr-2019 at 16:33
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 549
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 03-Apr-2019 at 18:54
Друг пример во Европа не сум видел каде што станбена населба се гради волку блиску до железничка и автобуска станица,да не зборам за булеварното чвориште тука.Јака им душа на идните станари.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 03-Apr-2019 at 19:51
Па постарите згради од околината и не се поодалечени од транспортниот центар. А сообраќајниот метеж ќе се реши еден ден со изградба на бул. „Крушевска Република“... еден ден. Smile
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 549
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 03-Apr-2019 at 20:06
Originally posted by Théoden

Па постарите згради од околината и не се поодалечени од транспортниот центар. А сообраќајниот метеж ќе се реши еден ден со изградба на бул. „Крушевска Република“... еден ден.

Smile


Локацијата на тие згради си е правилна,не е вина на тогашните планери што после тоа решија тука едно испод друго да сместат и железничка и градска и меѓуградска и меѓународна автобуска и транспортен центар.
Но е вина на сегашниве што се дозволува понатамошна експанзија и тоа на станбени згради во непосредна близина.
А и тие згради што ги визираш се поодалечени и сместени до тревници,додека ова ќе биде до сам тротоар од булевар и до други згради и тесни улички,никакво геометријски правилно урбано планирање,туку ориентален стил.

Правење булевар Крушевска Република нема ништо суштинско да реши,а само ќе доведе до ново уништување на зелени површини.
Никаков булевар нема ништо да реши,бидејќи штом го преминеш булеварот доаѓаат стеснувања и затки.Особено сега и со зголемување на протокот со наглото зголемување на население во Стар Аеродром,Мичурин,Маџир Маало како последица на новиот станбен фонд.

Edited by kiriOK - 03-Apr-2019 at 20:12
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 03-Apr-2019 at 21:05
Ovaa i lokacijata kaj Majcin Dom spored mene se totalna utka,osobeno ovaa na raskrsnica sto ja napravija.Neznam kakva izolacija treba da stavat za da ja namalat bucavata a i koj bi bil lezetot da izlezes na terasite so gledaat na raskrsnicata.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 06-Apr-2019 at 06:55
Originally posted by stef4o

Ovaa i lokacijata kaj Majcin Dom spored mene se totalna utka,osobeno ovaa na raskrsnica sto ja napravija.Neznam kakva izolacija treba da stavat za da ja namalat bucavata a i koj bi bil lezetot da izlezes na terasite so gledaat na raskrsnicata.


Лезетот е шо ќе се пофалиш пред соселаните/роднините во, пример, Скудриње, дека имаш стан во Центар.

---

иначе фино ми изгледа вака, тазе бела.. ко ќе посиви за некоја година ќе видиме.

Edited by fichot - 06-Apr-2019 at 06:56
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 06-Apr-2019 at 14:12
Две денешни



Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 11-Apr-2019 at 18:34
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 12-May-2019 at 10:33
Еве две денешни,незнам колку се приметува од фоткиве но по балконите веќе се поставени жардиниери со зеленило веројатно наскоро ќе привршуваат иако рокот за вселување е јули 2019.



Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 16-May-2019 at 12:14
Од терасата на Веро



Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 17-May-2019 at 13:57
Првата од фб,втората моја денешна ми се допаѓа како излезе фасадата ќе видиме колку ќе биде успешно со зеленилото кое засега го има само на неколку балкони од предната страна



Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 25-Jun-2019 at 12:35
Денешни,на приземје се работи на застаклување на деловниот простор а исто така и на партерното уредување,за месец дена може и помалку треба да финишираат.



Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 07-Aug-2019 at 09:53
Тука веќе привршуваат дел од тарабите од страна на булеварот се веќе отстранети деловниот простор е целосно застаклен а на некои од катовите може да се забележат бели ролетни и клими па можно е веќе дел од становите да се вселени иако објектот официјално сеуште не е отворен.
Денешни фотки во продолжение







Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 07-Aug-2019 at 10:29
ke bese ubavo roletnite da se crni kako prozorite ama toa e. ostatokot e vo red.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.