build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЗСФ КОМ - Маџир Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 08-Aug-2019 at 00:46
Originally posted by xnx

ke bese ubavo roletnite da se crni kako prozorite ama toa e. ostatokot e vo red.


Остатокот е во ред
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 20-Aug-2019 at 12:12
Еве уште неколку,деновиве ги тргнаа тарабите и се работи на партерот околу објектот

Влезот во подземните паркинзи

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 27-Aug-2019 at 12:06
Би можело веќе да се означи и како завршено,се работи надоворешно на хортикултурно и партерно уредување.Еве денешниЕве какво зеленило ќе има,насадени се некои ниски зимзелени дрвца

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 27-Aug-2019 at 14:14
ubavo dojde, ne kako na renderot ama sepak.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 27-Aug-2019 at 16:56
Рендерот нема врска со реалноста.Патем не ми се допаѓаат белите ролетни,a зградава остава и доста простор за импровизации т.е местење тенди,настрешници разни застаклувања во разни бои.Стандард шема како и кај сите други згради а и патем погледот на дел од станарите уште долго време ќе биде кон скапаните куќарки во маалото и купиштата ѓубре и прашина наоколу.

Edited by stef4o - 27-Aug-2019 at 16:57
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 28-Aug-2019 at 10:04
edinstvenata razlika od renderot do zgradata e delot sto bese predviden so drvena obloga fasada e zamenet so zeleno. belite roletni si gi stavaat samite sopstvenici, isto i tendi i improvizacii, taka da ako samiot investitor ne im go zabrani toa vo dogovorot nema spas. Inace mislam deka mnogu brzo ke se urbanizira celiot ovoj kvart
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 28-Aug-2019 at 10:34
И треба да се урбанизира,се надевам дека ќе се најде чаре и за народна ете и онака ќе се селат ваљда до мнр па ќе може да се тргне тоа страшило и да се продолжи накај Македонска,само со малку повисоки и помодерни деловни објекти/згради...
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 28-Aug-2019 at 11:38
Урбанизацијата на Маџир Маало според сегашните планови е можеби најлошата можна иднина за овој четврт.

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 28-Aug-2019 at 13:40
tocno, urbaniov plan e uzasen, ovoj del place za moderen deloven kvart so oblakoderi i moderni zgradi a ne uste edno debar maalo.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 28-Aug-2019 at 16:11

Маџир Маало нема шанси да прерасне во нешто што би било модерно бидејќи планот предвидува многу зградички од по 5-6 ката слично на досега изграденото.Допрва дека некој ќе прави некакви си облакодери или модерни деловни објекти не верувам а и нема поента бидејќи на ништо нема да личи поред онакви зградички да се извиши некаква стаклена зграда или било што.Инаку да жално е за овој дел што се дозволи да се претвори во многу погрда варијанта од Дебар Маало.И некако во последно време застанаа со градење нема многу нови објекти поточно има само едно активно градилиште во целото маало.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 220
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 28-Aug-2019 at 19:00
Според планот парцеливе се 99,9% зграда и 0,1% зеленило... Не знам кој би сакал да живее во вакво нешто.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4666
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 29-Aug-2019 at 00:13
Дијагонални чикмачиња од турско останати, со иста широчина како за коњи и запрежни коли. Ни зеленило ни бутур проектирале. За подземни гаражи да не стани збор.

Кокошарниците во Хонг Конг се барем туристичка атракција, а овие овде?

Edited by гитардемон - 29-Aug-2019 at 00:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 09-Sep-2019 at 14:00
Веќе се појави првата тенда на 4-тиот кат а изгледа станариве може да си бираат дали сакаат или не зеленило по терасите бидејќи на балконите кон булеварот беа поставени саксии со цвеќе но како што може да се види на 4 и 5 кат ги нема,а исто така немаат никакво решение за климите..

Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 09-Sep-2019 at 22:08
Originally posted by stef4o

Веќе се појави првата тенда на 4-тиот кат а изгледа станариве може да си бираат дали сакаат или не зеленило по терасите бидејќи на балконите кон булеварот беа поставени саксии со цвеќе но како што може да се види на 4 и 5 кат ги нема,а исто така немаат никакво решение за климите..А зарем се очекуваше нешто повеќе од ЗСФ?
Се' е ова мачканица и
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 59
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 10-Sep-2019 at 06:42
Нема што тука ЗСФ да е крив. Народот што живее тука така си сака, тие си заградуваат балкони, тие си ставаат тенди и ролетни, тие си рушат и доградуваат зидови(и столбови) внатре.
Просто таков си е менталитетот и каде и да се изгради каква и да е зграда истиот резултат ќе го има.
Back to Top
zlate676 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Aug-2019
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zlate676 Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 10-Sep-2019 at 08:42
што убаво личи тендата
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 19-Sep-2019 at 16:24
Од фб,не ќе е лошо да се оформи некое паркче/скверче околу зградава бидејќи просторот сега е минимално уреден поточно само околу влезовите.Незнам што им е во план...

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 20-Sep-2019 at 01:05
Ставиле камен,шест борчиња и по 5 саксии на балкон...посиле излегуваат со изјави Засадивме,се грижиме,зелено живеење,еко елитен комплекс...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 13-Oct-2019 at 12:26
Тука работите не се баш до крај завршени,сеуште се работи нешто во деловниот простор а веројатно уште не е овозможен пристап и во подрумскиот дел бидејќи поголемиот дел од автомобилите се паркирани на партерот и се претежно со таблички од провинција(Охрид,Кавадарци,Крива Паланка итн.)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 15-Oct-2019 at 15:25
Малку од внатрешноста на еден стан...

..
лифтотwww.facebook.com/globalproperty.mk/?

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.