build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови згради на Орце Николов карши Машински

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mightyalex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Jan-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mightyalex Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нови згради на Орце Николов карши Машински
    Posted: 27-Feb-2018 at 19:16
Што мислите за новите згради на улица Орце Николов.

Според мене како купувач кој моментално бара стан ова изгледа како совршена локација. Мал проблем можеби би бил паркингот ако не се купи / нема останато место во подземните. Големиот паркинг до Голден Арт е во секое време полн а најблизок е до центар за странски јазици или од другата страна кај Мида. Во врска со зградите:

- Голен Арт изгледа многу убаво, имам видено неколку станови внатре и според моето оскудно познавање единствена маана што ја најдов е што се стрмни скалите.

- Капитол Инженеринг (кафеавата) која инаку е исто изведена од Голден Арт, исто така изгледа убаво, дури според мене има и подобар распоред на становите и подобар квалитет. Маана можеби се минијатурните бањи.

- За зеленава зграда на аголот од Орце Николов и Никола Тесла неможев да најдам информација (слика подолу)

- Белава зграда (слика подолу ) е лепенка со зеленава и е на компанијата Мадал Бал која инаку има уште една неколку години постара зграда позади. Од надвор зградата наликува на болница, ги немам видено становите во живо, според плановите не се баш правилни и имаат минимална форма на трапез.

Edited by mightyalex - 27-Feb-2018 at 19:22
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Feb-2018 at 19:56
Зградиве се веќе коментирани во општата тема. Како и да е, таа на Голден Арт и на Капитол Инженеринг според изгледот сериозно се истакнуваат во однос на вообичаените станбени кутии што се градат низ Скопје. За становите не би можел да кажам, не сум влегол во нив.
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Feb-2018 at 09:10
Колку чини квадрат/евро во овие згради?
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Feb-2018 at 12:06
Okolu 1100e/m2
Back to Top
mightyalex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Jan-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mightyalex Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Feb-2018 at 15:06
Да, секако ги видов во општата тема. Мислев доколку некој има подетални информации или лично искуство во врска со квалитетот.

Во врска со цената, воопшто е тешко веќе да најдеш стан во овие згради а уште помалку веројатно е да биде по 1100е/2, нажалост многу повеќе бараат.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Feb-2018 at 16:21
Од инвеститорите треба да си побараш и надземен паркинг да изведат, кој ќе се користи бесплатно. На 300 метри живеам од оваа џунгла од нови згради и имам бесплатно паркирање над земја. Од инвеститорот да побараш и да си ги среди парцелите (ново зеленило, дрвца, систем за полевање) и да ги санираат дупките што ги раскопале по улиците за поврзување на зградите со инфраструктура. Од инвеститорите да побараш и детски игралишта во кругот на зградите.

Паркингот на техничките факултети не е јавен, постои со децении наназад и служи за потребите на факултетскиот кадар и студентите. Сите други паркинзи се окупирани во Карпош 1, првенствено поради овие нови згради и сето она ѓубре што не сака да плаќа паркинг во Дебар Маало.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Mar-2018 at 09:35
Originally posted by mightyalexВо врска со цената, воопшто е тешко веќе да најдеш стан во овие згради а уште помалку веројатно е да биде по 1100е/2, нажалост многу повеќе бараат.


Лично многу ми се допаѓа локацијата но не знаев дека веќе е тешко да се купи стан.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Mar-2018 at 10:12


Локацијата е квалитетна, но ја згуснаа премногу. Секоја „елитна населба во обид“ во Скопје страда од таа лакомост на општината/инвеститорите.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Mar-2018 at 18:22
Елитна населба вон Тавталиџе и Козле во градов веќе нема,не мора една населба да има нови згради за да е елитна...ова горе е веќе урбана дупка од типот на Дебар Маало.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Mar-2018 at 23:46
Ја пре би земал во старите згради околу Драмски отколку во овие. Ем поевтино, ем пораат и зеленило околу нив.
Back to Top
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Aug-2018 at 13:28
Инаку двете лепенки зелената и белата зграда не се приклучени на централно греење, а зградата на Капитол инженеринг и на Голден арт се приклучени на централно греење.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.