build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Скопје - Блаце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Автопат Скопје - Блаце
    Posted: 18-May-2019 at 23:36
Првите километри од автопатот Скопје-Блаце, на есен

Наместо оваа пролет, како што беше најавено, најновата најава е дека првите два километри од автопатот Скопје – Блаце ќе почнат да се градат дури наесен. Тендерот за избор на изведувач за изградба на оваа приоритетна делница долга 12,5 километри требаше да биде објавен во февруари годинава, но од Министерството за транспорт и врски сега велат дека постапката ќе почне следниот месец. Причина за тоа се пречките на терен со економската зона Визбегово и гробиштата лоцирани во делот на трасата. Од министерството велат дека во секој момент чекаат ревидираниот проект да стигне во Јавното претпријатие за државни патишта, по што најдоцна до почетокот на следниот месец ќе почне тендерската постапка.
„Роковите се поголеми на меѓународните тендери во делот на автопатишта, мислам дека се меѓу 45 дена и 60, така да, до месец септември, ако сите постапки се завршени како што треба во делот на тендерирањето, ќе треба да биде отпочнат“, изјави Горан Сугарески, министер за транспорт и врски.

Останатите 10 и пол километри од автопатот кој што ќе треба да не поврзе со Косово пак, ако се заврши проектот до крајот на годинава, ќе почне да се гради следната градежна сезона.

„Не би сакал да шпекулирам со термини, нашите очекувања се некаде во октомври – ноември да заврши проектот, така да после тоа веднаш би се одело на тендерирање“, рече Горан Сугарески, министер за транспорт и врски.

Вицепремиерот Бујар Османи минатото лето вети дека оваа пролет ќе почне изградбата на автопатот Скопје – Блаце, што е децениско барање на бизнис заедницата. Според најавите од Владата планот е изграбата на оваа делница да се одвива во две фази. Првата од граничниот премин „Блаце“ до клучката Блаце во должина од околу два километра и треба да се изгради за 18 месеци. Вториот дел, до Скопје е долг 10,5 километри и треба да почне со градба следната година и да трае околу 36 месеци. Очекувањата се дека овој автопат ќе биде пуштен во употреба во 2023 година. Автопатот, кој ќе има четири тунели и осум моста чини околу 110 милиони евра, кредит од ЕБРД. Инаку, Косово ја заврши изградбата на автопатот од Приштина до македонската граница долг 55 километри за помалку од пет години. Вредноста на проектот изнесува 600 милиони евра. Автопатот ќе биде пуштен во употреба за 10 дена, а на настанот ќе присуствува и премиерот Зоран Заев.

https://www.alsat-m.tv/mk/првите-километри-од-автопатот-скопје/
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 314
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-May-2019 at 08:34
Дали некој знае што точно се изведува на Јадранска Магистрала (продолжение на бул. Никола Карев) од семафорите до бул. Словенечка? Она што секојдневно го гледам е дека ги извадија спојките на мостот над Серава и го изгребаа АБ слојот. Некое инфо за каква реконструкција станува збор, дали ќе се шири улицата и слично?

Edited by Влатко - 13-May-2019 at 10:38
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-May-2019 at 00:10
Качаничка клисура


Edited by Joralemon - 12-May-2019 at 14:48
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jan-2019 at 10:16
Ne se 3godini za 12 km, 3 godini se za izgradba 10 km. Ako se zeme deka proektiranjeto(na prvite 2 km) e zapocnato vo 2018 a planot da se zavrsat site 12km e 2023 + minimum 1 godina kasnenje .....
2025 odnosno 7 god za realizacija na 12km avtopat.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Jan-2019 at 15:24
Originally posted by alexsend

3 години за 12км
Sto se cudis, tolku se gradese i Kumanovo-Tabanovce.
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Jan-2019 at 10:17
moronism imbecilism at its best!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1740
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Jan-2019 at 09:44
3 години за 12км
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 314
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Jan-2019 at 14:17
Originally posted by ironm

Почнува реализацијата на автопатот Скопје – Блаце
По десетици години ветување, почнува реализацијата на автопатот Скопје Блаце. Откако следниот месец ќе биде објавен тендер,ќе почнат градежните работи за првата делница долга 2 км. Изградбата на вторатата делница ќе почнат во 2020 и ќе траат околу 36 месеци.Автопатот е долг 12,5 км и неговата  проценета вредност е 110 милиони евра. Со овој пат, патувањето од Скопје до Приштина ќе се скрати од 2 часа на 45 минути.https://telma.com.mk/pochnuva-realizatsijata-na-avtopatot-skopje-blatse/


Јас би умрел од срам да излезам на прес-конференција со ваква визуелизација. Моите деца имаат подобар осет за перспектива да го нацртаат коловозот од некој шо го спремал ова. Б Р У К И !!!Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 384
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Jan-2019 at 13:36
Почнува реализацијата на автопатот Скопје – Блаце

По десетици години ветување, почнува реализацијата на автопатот Скопје Блаце. Откако следниот месец ќе биде објавен тендер,ќе почнат градежните работи за првата делница долга 2 км. Изградбата на вторатата делница ќе почнат во 2020 и ќе траат околу 36 месеци.

Автопатот е долг 12,5 км и неговата  проценета вредност е 110 милиони евра. Со овој пат, патувањето од Скопје до Приштина ќе се скрати од 2 часа на 45 минути.

https://telma.com.mk/pochnuva-realizatsijata-na-avtopatot-skopje-blatse/
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Dec-2018 at 15:06
Originally posted by Влатко

До сега што следам (пошироката раководна власт) 'се се сведува на идејни проекти, работилници, конференции, хепенинзи, ивенти.............во пракса многу малку или пак ич. Ако грешам поправете ме.Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 314
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Dec-2018 at 10:05
До сега што следам (пошироката раководна власт) 'се се сведува на идејни проекти, работилници, конференции, хепенинзи, ивенти.............во пракса многу малку или пак ич. Ако грешам поправете ме.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1740
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Dec-2018 at 21:57
8,5 милиони по км?
Колку беше Кичево-Охрид

Автопат од 13км да го делиш во фази и да не ти е срам да излезеш пред камера...треба искуство, браво.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Dec-2018 at 21:47
2 години требаше да се пројектираат 2 км, колку ќе треба да се пројектираат другите 10 км🤔
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Dec-2018 at 19:58
Градбата на автопатот Скопје – Блаце стартува во јануари

Проектот за автопатот Скопје – Блаце, вреден 110 милиони евра, ќе се спроведува во два дела. Како што информираше вицепремиерот Бујар Османи на денешната средба со новинарите, соглсно со одлуката на Владата, првиот дел од граничниот премин до првата спојка кај селото Блаце во должина од 1,9 километри ќе се гради со државни пари од Јавното претпријатие за државни патишта, а останатиот дел со средства од ЕУ.

– Очекуваме проектот да биде завршен на почетокот на јануари, а тендерот ЈПДП да го објави кон крајот на јануари. Остантиот дел од 10 км ќе биде граден со кредит од ЕБРД, но аплициравме и за 27 милиони од Инвестицискиот фонд за Западен Балкан од ЕУ. Нашето учество во тие два километра ќе се смета за кофинансирање во целата финансиска конструкција која се очекува да биде над 110 милиони евра, согласно физибилити-студијата – рече вицепремиерот Бујар Османи на денешната средба со новинарите.

https://plusinfo.mk/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B5-%D1%81%D1%82/
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Dec-2018 at 12:39
Originally posted by Vasilij

Првите 2 километри се кај Блаце, од границата со Косово према Скопје. Останатите 14 ќе бидат од таму до Обиколницата кај што ќе биде изградена голема клучка. За делот од Обиколницата према центарот на Скопје мислам дека ќе има проширување или некое булеварско решение, но мислам дека тоа е под надлежност на Град Скопје и евентуално општина Бутел.За делот од обиколницата до Момин Поток ќе се гради/продолжува булеварот „Никола Карев“, по се изгледа, по нова траса различна од постојната траса на Јадранската магистрала. Дел од проектната документација е веќе изработена годинава од Град Скопје.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Dec-2018 at 10:36
Првите 2 километри се кај Блаце, од границата со Косово према Скопје. Останатите 14 ќе бидат од таму до Обиколницата кај што ќе биде изградена голема клучка. За делот од Обиколницата према центарот на Скопје мислам дека ќе има проширување или некое булеварско решение, но мислам дека тоа е под надлежност на Град Скопје и евентуално општина Бутел.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 314
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Dec-2018 at 10:15
Од хубо до обиколница никогаш ќе нема автопат.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1740
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Dec-2018 at 08:36
Од Хубо до обиколница има 5км
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 804
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Dec-2018 at 01:56
Дали тие први 1.9 км автопат се оние од над Хубо до обиколница?
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Dec-2018 at 18:09
Повеќе лотови - повисока цена по лот. Повисока цена-поголема аванта. Што е нејасно?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.