build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Скопје - Блаце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
elnino View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Jul-2018 at 20:54
на автопат е забрането движење со велозипед и со мотори под 50кубика
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Jul-2018 at 21:25
Мисли на делот од раскрсницата со бул. Словенија до раскрсницата со бул. Никола Карев и бул. 8-ми септември, дел што го користат многу жители на Визбегово (би рекол и на Шуто Оризари, Бутел, Чаир, Скопје Север итн.) како најбрза врска со Центар, Карпош и Ѓ. Петров.
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Jul-2018 at 09:32
Originally posted by elnino

на автопат е забрането движење со велозипед и со мотори под 50кубика


Да, точно Џоле е во право. Не напоменав дека се работи за делот од Словенечка до раскрсницата на Никола Карев кон Александар Палас. А колку што следам од обиколница каде што би завршил автопатот, надолу треба да се преадаптира во екпресен пат...тука мислев на вело патека а зошто да не и пешачка.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 663
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Jul-2018 at 17:55

Минатиот месец поминав четири дена во Будимпешта и токму возевме по ваква велосипедска патека, која цело време следеше експресен пат од Будимпешта до Вишеград (целосно налик нашиот Тетово-Гостивар).

Значи се работи за целосно одвоена велосипедска патека, веднаш до самиот експресен пат, нешто што треба да се практикува целосно.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11620
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Jul-2018 at 18:33
Пред некоја година забележав и дека Војводина е полна со вакви патеки меѓу поголемите градови и села, кои се речиси напоредно со патот по кој возат возила.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1355
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Jul-2018 at 19:39
Не можев да ја најдам патеката во Унгарија, па еве слични примери од светот. Мислам дека и кај нас би требало да изградат вакви патеки на Скопје-Штип, Скопје-Куманово (можеби преку Арачиново), Тетово-Гостивар, Велес-Штип-Кочани и Прилеп-Битола.

Перт, Австралија

извор

Холандија

извор

Ајндховен, Холандија

извор

Перт, Австралија

извор

Германија

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Jul-2018 at 09:46
Кај нас ваква велосипедска инфраструктура ќе се изгради во 2153.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Jul-2018 at 10:50
Сега ја имаат шансата да докажат што можат во 2018. Лично сметам дека вело патека не е некој бог знае каков издаток за буџетот.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1538
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 16-Jul-2018 at 12:27
Nesto slicno ima na delnicata Strumica-Radovis. Sporedniot pat e namenet za traktori, zaprezni koli i velosipedi.
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Aug-2018 at 15:22


Качаничка клисура, вијадуктот е долг 5.7 км.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.