build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Скопје - Блаце
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Скопје - Блаце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 20-May-2020 at 05:38
Ако гледаш на одзумирана мапа може и таков впечаток да добиеш. Меѓутоа: во источна Македонија ова е најголема инвестиција во последните 50 години. Прво Велес - Штип автопат би бил 38-40км, а вака до Миладиновци е 47, кај е проблемот?! Кај ќе беше Св.Николе во приказната. За Скопје или Куманово / Србија ќе треба да се оди пак до Велес. Еве по што доаѓам од град од крајниот исток можам да напоменам дека заборавивме како изгледа Велес веќе една година. Дури и да се согласам дека за Автопат сеуште нема 10 000 возила дневно, едноставно трасата Штип - Св. Николе - Миладиновци мора(ше) да постои (макар и како магистрален / експресен пат). Не би мешал политика меѓутоа за прв пат (и двете гарнитури, кој помалку кој повеќе) се сетија барем малку на истокот. Со нетрпение ги очекуваме Штип - Кочани (за месец дена пуштаење) и Штип - Радовиш (за 6 месеци пуштање). Следно Струмица - ГП Ново Село, и комплетирање на Куманово - ГП Деве Баир. И јавно да споделам дека одредена група веќе почнуваме да наоѓаме начини за Берово - Радовиш да го ставиме во видното поле на надлежните. Очекуваме да биде во програмите за изградба на патишта 2021-2030.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1669
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 20-May-2020 at 12:33
Kosovo dvaesetina godini e vazna ekonomska destinacija i navistina ne mi e jasno zosto gradenjeto na ovoj avtopat uste tapka vo mesto!?
Kratko bi se nadovrzal na predhodnite diskutanti. Kako prioritetni delnici gi obelezuvam, ovoj avtopat i Kumanovo-Debe Bair (katastrofalna greska sto ne se gradi avtopat). Vednas potoa sleduvaat delnicite: "Medjitlija-Bitola-Prilep-Veles" kako ekspresen pat, i "GP Novo Selo-Strumica-Radovis-Stip". Treba da se razmisluva i za "Katlanovo-Veles" kako paralelna delnica so "Veles-Katlanovo" i rekonstrukcija na delnicata "Tetovo-Gostivar" vo avtopatsko resenie.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 802
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 20-May-2020 at 19:18
Во однос на автопатски решенија според она што партиите го форсираат и она што е запишано во инфраструктурната стратегија до 2030 се планирани Скопје - Блаце, Велес - Битола (Меџитлија - Битола ќе се гради експресен) и Кичево - Гостивар. Друга делница не е планирана, тие во источна Македонија како Куманово - Деве Баир и Штип - Ново Село ќе се експресни патишта.

За Тетово - Гостивар имаше неколку изјави од Китанов во кои рече дека во 2019 ќе се започне со проширување, а еве сме сега 2020 и нема никаков план за тој проект, што значи од некоја причина го тргнаа настрана.
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 21-May-2020 at 10:33
Поврзувањето автопатски со Косово е приоритет над приоритетите но не само поради Косово и не треба тесно да се гледаат работите.
Најкратка рута со Црна Гора(пристаниште Бар), Јужна Хрватска, Босна(Сараево) и Албанија (пристаниште Драч) е преку овој автопат.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 21-May-2020 at 20:15
Da bas poradi toa povrzuvanje i izleguvanje na Jadransko more ni e biten avtopat kon Kosovo ... Bidejki nie sme drzava koja sto sme opkoleni so 3 drzavi koj sto izleguvaat na more , a osven so Grcija so ostanatite 2 drzavi Albanija i Bugarija nemame avtopat , i toa e isto nogu bitna rabota koja sto mora da se napravi , prioritet sekako e Kosovo i Jadransko more , a prioritet i te kako mora da bidat Albanija i Bugarija ...Kolku sto ni e bitna Grcija tolku ni se bitni i ovie 2 drzavi
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 21-May-2020 at 22:37
Автопат од Велес до Прилеп и плус експресен од Градско до Прилеп е според мене претеризам и за волја на вистината нема пари за тоа да се оствари во наредните 30 години. Може само да се силат во дневно-политичките говори. А Битола - Прилеп не само што треба, туку и теренот дозволува исплатлива верзија на автопат, со можност да се догради во иднина кон Градско и да се приклучи на Е-75. Со Софија изгледа уште долго нема да има модерно поврзување, бидејќи за делот од Куманово до Ранковце (околу 38 км) е предвидено само рехабилитација на постоечката магистрала, нема доградување на ленти, единствено од Ранковце до Кр.Паланка ќе е експресен, околу 24 км и потоа уште 13 км магистрала со две ленти нагоре и една надолу до Деве Баир.

Edited by Marxentric - 21-May-2020 at 22:38
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 24-May-2020 at 04:21
Имало и ова, здружение на тие што се потрудија навреме да ја упропастат трасата и да не може Скопје-Обиколница да биде салаам автопат со колекторски булевари како што се прави секаде низ свет. Кога се нема визија, нека се стискаат сега вечно на 1+1 профил како да се најпровинцијалска чаршија, наместо модерна индустриска зона меѓу главни градови на две држави.

https://www.facebook.com/IZVizbegovo/Edited by user8642 - 24-May-2020 at 04:24
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 25-May-2020 at 14:30

Originally posted by Marxentric

Со Софија изгледа уште долго нема да има модерно поврзување, бидејќи за делот од Куманово до Ранковце (околу 38 км) е предвидено само рехабилитација на постоечката магистрала


Автопат кон Софија секако не би се градел по старата траса Куманово-Ранковце. Тој дел од К8 е предвидено да поминува јужно од Куманово, а со тоа ќе се оствари и кратење на неколку километри.

Имав некаде документ со неколку варијанти на автопатска траса јужно од Куманово, ама во моментов не можам да го најдам.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1840
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 25-May-2020 at 14:39
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 25-May-2020 at 14:45
Originally posted by Staro Skopje

На ова да не мислиш?

Да, ова е една од варијантите.
Имаше и варијанти поблиску до Куманово.


Back to Top
Marxentric View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 25-May-2020 at 16:38
Живи били па видели за едно 40 години
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.