build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Скопје - Блаце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 129
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Jul-2018 at 20:54
на автопат е забрането движење со велозипед и со мотори под 50кубика
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Jul-2018 at 21:25
Мисли на делот од раскрсницата со бул. Словенија до раскрсницата со бул. Никола Карев и бул. 8-ми септември, дел што го користат многу жители на Визбегово (би рекол и на Шуто Оризари, Бутел, Чаир, Скопје Север итн.) како најбрза врска со Центар, Карпош и Ѓ. Петров.
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Jul-2018 at 09:32
Originally posted by elnino

на автопат е забрането движење со велозипед и со мотори под 50кубика


Да, точно Џоле е во право. Не напоменав дека се работи за делот од Словенечка до раскрсницата на Никола Карев кон Александар Палас. А колку што следам од обиколница каде што би завршил автопатот, надолу треба да се преадаптира во екпресен пат...тука мислев на вело патека а зошто да не и пешачка.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Jul-2018 at 17:55

Минатиот месец поминав четири дена во Будимпешта и токму возевме по ваква велосипедска патека, која цело време следеше експресен пат од Будимпешта до Вишеград (целосно налик нашиот Тетово-Гостивар).

Значи се работи за целосно одвоена велосипедска патека, веднаш до самиот експресен пат, нешто што треба да се практикува целосно.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Jul-2018 at 18:33
Пред некоја година забележав и дека Војводина е полна со вакви патеки меѓу поголемите градови и села, кои се речиси напоредно со патот по кој возат возила.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Jul-2018 at 19:39
Не можев да ја најдам патеката во Унгарија, па еве слични примери од светот. Мислам дека и кај нас би требало да изградат вакви патеки на Скопје-Штип, Скопје-Куманово (можеби преку Арачиново), Тетово-Гостивар, Велес-Штип-Кочани и Прилеп-Битола.

Перт, Австралија

извор

Холандија

извор

Ајндховен, Холандија

извор

Перт, Австралија

извор

Германија

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Jul-2018 at 09:46
Кај нас ваква велосипедска инфраструктура ќе се изгради во 2153.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Jul-2018 at 10:50
Сега ја имаат шансата да докажат што можат во 2018. Лично сметам дека вело патека не е некој бог знае каков издаток за буџетот.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 16-Jul-2018 at 12:27
Nesto slicno ima na delnicata Strumica-Radovis. Sporedniot pat e namenet za traktori, zaprezni koli i velosipedi.
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Aug-2018 at 15:22


Качаничка клисура, вијадуктот е долг 5.7 км.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 15-Oct-2018 at 08:47
Тевдовски: Автопатот Скопје-Блаце е приоритет, ребалансот нема да влијае на изградбата

Автопатот Скопје-Блаце ќе се прави преку Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) и реабалансот на Буџетот воопшто нема да влијае врз динамиката на изградба, бидејќи ЈПДП од 2013 година не е буџетски корисник, рече министерот за финасии Драган Тевдовски во одговор на прашање на прес-конференцијата во Владата за Предлог-ребалансот на Буџетот за 2018 година.

– Автопатот Скопје-Блаце е еден од приоритетите кои настојуваме да ги реализираме како Влада. Во моментов се изработува техничката документација, а побаравме и финасирање на автопатот од страна на Европската банка за обнова и развој со што ги преземаме сите активност за да се реализира – посочи Тевдовски.

https://plusinfo.mk/%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B5-%D0%B5-%D0%BF%D1%80/
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 15-Oct-2018 at 09:05
Премногу зборување за некои 15км автопат. Нек земат кредит и нек го направат веќе.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-Oct-2018 at 09:07
Originally posted by Влатко

Премногу зборување за некои 15км автопат. Нек земат кредит и нек го направат веќе.

Зборување кое трае повеќе од една година. Ако го споредиме ваквото темпо со она на Косоварите, тогаш автопатот кон Блаце веќе ќе беше почнат со градење.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 16-Oct-2018 at 13:53
Плус бонус информација, Косоварите си го градат од свој буџет, немаат земено ни евро кредит. Информацијата е од еден професор на градежниот факултет во Приштина. Дополнителна информација (не навлегувам во точноста) е дека 1км ги чини 10 милиони евра.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 23-Oct-2018 at 06:42
Проектот чини 600 мил. ЕУР и за тоа Косово користи кредит од америчката фирма што го гради проектот. И точно 1 км чини 10 мил. ЕУР. Сличен мислам дека беше и трошокот по километар што Косово го плати за автопатот кон Албанија.

http://www.worldhighways.com/categories/auctions-equipment-supply-servicing-finance/news/bechtel-and-enka-win-highway-contract-for-kosovo/

https://en.wikipedia.org/wiki/R_6_Motorway_(Kosovo)

The R 6 Motorway (or Autostrada Arbën Xhaferi [1]) is a motorway located in Kosovo. It is 60 km long and it is being constructed with a budget of € 600 million. Forming part of the E65, it is the second motorway in Kosovo and it links the capital Pristina with the Macedonian border at Han i Elezit, which is about 20 km (12 mi) from Skopje. Construction of the motorway started in July 2014. On 31st of December 2016, the first 23 kilometers from Pristina to Babush i Muhaxherëve was opened for traffic. On 22nd of December 2017, a further 11 kilometers from Babush i Muhaxherëve to Ferizaj was opened for traffic. In June 2018, another section was opened for traffic from Ferizaj to Kacanik. The Ministry of Infrastructure of Kosovo announced that the motorway is set to be completed in 28th December 2018.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 24-Oct-2018 at 09:39
toa sto se gradi vo kosovo e cudo od avtopat, koj pominal znae. ke ostanete so podzinata usta. ne veruvam deka kosovo moze da si go dozvoli od svoj budget
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Oct-2018 at 11:00
Originally posted by xnx

toa sto se gradi vo kosovo e cudo od avtopat, koj pominal znae. ke ostanete so podzinata usta. ne veruvam deka kosovo moze da si go dozvoli od svoj budget


Бев на одмор минатата недела во Црна Гора со автобус. Пред 11 години кога одев натаму со автобуска линија се патуваше 12 часа. Денес со новиот автопат преку Косово и Албанија се патува до Подгорица околу 7 саати, говорам за со автобус. До Бока Которска си за 9 часа вкупно, што е прифатливо. Сакам да кажам, автопатот низ Косово е феноменално направен, особено она што е направено помеѓу Приштина и Скопје. Ќе биде огромна, фатална грешка доколку нашата влада не се насочи кон итна изградба на делот од Блаце кон Скопје.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 25-Oct-2018 at 08:59
Дека мора да се направи - мора, сепак само 15-16 км се во прашање што и не е така многу во однос на тоа колку пари се фрлаат во ветер последниве 15 години.
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Dec-2018 at 22:02
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Dec-2018 at 12:34

Проектирањето на првите 1,9 километри од автопатот Скопје-Блаце ќе биде завршено во текот на следниот месец, веднаш потоа ќе се распише тендер, а се очекува во следните неколку месеци да почне и изградбата на тој дел од делницата, најави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

-Тој автопат е приоритетен и веднаш по завршувањето на автопатската делница од Миладиновци до Штип очекуваме да почне изградбата на првиот дел од автопатот Скопје-Блаце. Проектирањето за престанатите 10,5 километри ќе се работи во текот на следната година по што ќе почне изградбата на тој дел од автопатот, изјави Сугарески пред почетокот на конференцијата на тема „Македонија мегалополис” во МАНУ.

Најави дека во текот на следната градежна сезона ќе се интензивира изградбата на автопатот од Кичево до Охрид.

-Ќе има и сериозно интензивирање и на работите на автопатот Кичево-Охрид, бидејќи со анексот три се надмина проблемот во делот на средствата, но и сите останат четири-пет крупни проблеми кои ги имаше на тој автопат, рече Сугарески.https://a1on.mk/archives/991217
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.