build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Скопје - Блаце
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Скопје - Блаце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 12-May-2019 at 00:10
Качаничка клисура


Edited by Joralemon - 12-May-2019 at 14:48
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 13-May-2019 at 08:34
Дали некој знае што точно се изведува на Јадранска Магистрала (продолжение на бул. Никола Карев) од семафорите до бул. Словенечка? Она што секојдневно го гледам е дека ги извадија спојките на мостот над Серава и го изгребаа АБ слојот. Некое инфо за каква реконструкција станува збор, дали ќе се шири улицата и слично?

Edited by Влатко - 13-May-2019 at 10:38
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 18-May-2019 at 23:36
Првите километри од автопатот Скопје-Блаце, на есен

Наместо оваа пролет, како што беше најавено, најновата најава е дека првите два километри од автопатот Скопје – Блаце ќе почнат да се градат дури наесен. Тендерот за избор на изведувач за изградба на оваа приоритетна делница долга 12,5 километри требаше да биде објавен во февруари годинава, но од Министерството за транспорт и врски сега велат дека постапката ќе почне следниот месец. Причина за тоа се пречките на терен со економската зона Визбегово и гробиштата лоцирани во делот на трасата. Од министерството велат дека во секој момент чекаат ревидираниот проект да стигне во Јавното претпријатие за државни патишта, по што најдоцна до почетокот на следниот месец ќе почне тендерската постапка.
„Роковите се поголеми на меѓународните тендери во делот на автопатишта, мислам дека се меѓу 45 дена и 60, така да, до месец септември, ако сите постапки се завршени како што треба во делот на тендерирањето, ќе треба да биде отпочнат“, изјави Горан Сугарески, министер за транспорт и врски.

Останатите 10 и пол километри од автопатот кој што ќе треба да не поврзе со Косово пак, ако се заврши проектот до крајот на годинава, ќе почне да се гради следната градежна сезона.

„Не би сакал да шпекулирам со термини, нашите очекувања се некаде во октомври – ноември да заврши проектот, така да после тоа веднаш би се одело на тендерирање“, рече Горан Сугарески, министер за транспорт и врски.

Вицепремиерот Бујар Османи минатото лето вети дека оваа пролет ќе почне изградбата на автопатот Скопје – Блаце, што е децениско барање на бизнис заедницата. Според најавите од Владата планот е изграбата на оваа делница да се одвива во две фази. Првата од граничниот премин „Блаце“ до клучката Блаце во должина од околу два километра и треба да се изгради за 18 месеци. Вториот дел, до Скопје е долг 10,5 километри и треба да почне со градба следната година и да трае околу 36 месеци. Очекувањата се дека овој автопат ќе биде пуштен во употреба во 2023 година. Автопатот, кој ќе има четири тунели и осум моста чини околу 110 милиони евра, кредит од ЕБРД. Инаку, Косово ја заврши изградбата на автопатот од Приштина до македонската граница долг 55 километри за помалку од пет години. Вредноста на проектот изнесува 600 милиони евра. Автопатот ќе биде пуштен во употреба за 10 дена, а на настанот ќе присуствува и премиерот Зоран Заев.

https://www.alsat-m.tv/mk/првите-километри-од-автопатот-скопје/
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 05-Jul-2019 at 13:33
https://www.alsat-m.tv/mk/%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%b2%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b8%d0%be%d1%82-%d0%b4%d0%b5%d0%bb-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d1%82/


И нормално 2 години каснење, точно како што предвидев!
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 25-Jul-2019 at 12:48
https://plusinfo.mk/%d0%be%d0%b4-%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%bf%d1%98%d0%b5-%d0%b4%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%88%d1%82%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%ba%d1%83-%d0%be%d0%b4-%d0%b5%d0%b4%d0%b5/

Дали и веќе има поента од ставање на вакви линкови?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 18-Oct-2019 at 09:27
Нов тендер за автопатот Скопје – Блаце поради прескапа прва понуда

Јавното претпријатие за државни патишта го поништи тендерот за избор на изведувач што ќе ја гради првата фаза од автопатот Скопје – Блаце. Наредниве денови ќе се објави втор по ред тендер за изградба на првите 2 километри од целокупната траса долга 12,5 километри.

– До крајниот рок за доставување на понуди поднесена е една понуда која го надминува буџетот предвиден за оваа јавна набавка – велат за „Мета.мк“ од ЈП за државни патишта.

Од ова претпријатие во текот на септември пробаа преку продолжување на рокот за доставување на понуди да привлечат повеќе градежни компании што би сакале да ја градат првата фаза и би доставиле поконкурентни цени, но обидот заврши без успех.

Вториот по ред тендер треба да обезбеди компанија што ќе го гради автопатот на потегот од граничниот премин „Блаце“ до селото Блаце, при што делницата треба да отпочне да се изведува до почетокот од 2020 година. Првата фаза од овој автопат е предвидено да се заврши во рок од 18 месеци.

Во периодот април – јуни догодина ќе биде изработена проектната документација за втората етапа од автопатот, по што ќе се распише тендер и за нејзината изградба.

Од ЈП за државни патишта се надеваат дека следната година ќе овозможат континуитет во изградбата на двете фази од целата траса на автопатот Скопје – Блаце. Според владините проценки, проектот вреден околу 110 милиони евра треба да се заврши во 2023 година.

https://meta.mk/nov-tender-za-avtopatot-skop%d1%98e-blacze-poradi-preskapa-prva-ponuda/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 22-Oct-2019 at 06:59
До крајот на ноември ќе се прибираат понуди за изградба на автопатот Скопје – Блаце

Јавното претпријатие за државни патишта го објави вториот по ред тендер за изградба на првата фаза од автопатот Скопје – Блаце. До 29 ноември ќе биде отворен тендерот за доставување на понуди од заинтересираните градежни компании, по што ќе се пристапи кон избор на најповолен понудувач.

Финалната цена по која ќе се гради трасата долга два километри ќе биде позната по отворањето на понудите. Првичниот тендер беше поништен пред неколку дена од ЈП за државни патишта, поради фактот што на тендерот била доставена само една понуда со цени за изведба што го надминуваат буџетот предвиден за изградба на првата фаза.

Трасата од граничниот премин „Блаце“ до селото Блаце ќе се гради со сопствени средства на ЈП за државни патишта. Со првата фаза е планирано да се изгради и клучката, со која ќе се поврзе новиот автопат со локалниот пат за селото Блаце, се наведува во тендерот објавен на Електронскиот систем за јавни набавки. Рокот за изведба на првата фаза од автопатот Скопје – Блаце е 18 месеци.

Автопатот Скопје – Блаце ќе се гради во две фази, за што е предвидено да се одвојат околу 110 милиони евра. Втората фаза треба отпочне со реализација догодина. Целиот автопат долг 12,5 километри треба да се заврши до 2023 година.

https://meta.mk/do-kraјot-na-noemvri-ќe-se-pribiraat-ponudi-za-izgradba-na-avtopatot-skopјe-blacze/

Edited by stef4o - 22-Oct-2019 at 06:59
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 22-Oct-2019 at 07:59
Мислам дека поголеми бруки за 2км автопат не сум видел никогаш и никаде.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 22-Oct-2019 at 10:48
2 kilometri avtopat ke se gradi 18 meseci
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 22-Oct-2019 at 16:22
Таман за 12км едно 9 години... бруки. За ова се напушта функција. Да знаеш дека си министер кој има капацитет за само 2км...во истиот момент се напушта функција...за себе не за друго
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 895
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 22-Oct-2019 at 18:26
Плус не знам кои од вас биле таму, но се работи за двата најлесни километри. Од граничниот премин до селото е всушност најширокиот дел во клисурата. Жив срам
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 24-Oct-2019 at 08:35
Битно на влезот во Скопје кај Визбегово се стави светлецка табла за добредојде, на која, патем почнаа да и горат лед диодите.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 76
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 24-Oct-2019 at 11:26
Skapa bila ponudata. Pa koja firma ke dade dobra ponuda za 2 km avtopat... Toa tie ko da baras 2 kg kompiri po ista cena za kg kako 200 kg. Se gleda tendencijata so cepkanjevo ama ako Kineskite ne cinea sega ovoj ke cini... Site se isti!! Nesposobni!!
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 24-Oct-2019 at 14:36
Битно на влезот во Скопје кај Визбегово се стави светлечка табла за добредојде, на која, патем почнаа да и горат лед диодите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 05-Dec-2019 at 17:44
Три понуди на тендерот за автопатот Скопје – Блаце, изградбата ќе почне напролет

„Гранит“ и „Бетон“ од Скопје и бугарската компанија „ИСА 2000“ се заинтересирани да ја градат првата фаза од автопатот Скопје – Блаце. Јавното претпријатие за државни патишта во изјава за „Мета.мк“ потврдува дека на вториот по ред тендер биле доставени три понуди, кои беа отворени на 29 ноември – датум што претставуваше и краен рок за нивното доставување.

– Во моментов се врши евалуација на пристигнатите понуди согласно законските процедури. Во овој момент не може да се прецизира кога точно ќе започнат градежните работи на терен, но индикативно може да се очекува тоа да биде пролетта 2020 година – велат од ЈП за државни патишта.

Очекувањата се овој пат тендерот да биде успешно завршен, да се избере најповолен понудувач и изведувачот да се воведе во работа на изградба на првите два километра од автопатот Скопје – Блаце. Целокупната траса на оваа делница изнесува 12,5 километри. За втората етапа од реализацијата на автопатот се планира тендерот за избор на изведувач да се распише во периодот април – јуни 2020 година.

ЈП за државни патишта во октомври годинава го поништи првичниот тендер за изградба на првата фаза од автопатот Скопје – Блаце. Образложението на ова претпријатие беше дека на тендерот била доставена само една понуда, чија цена за изведба на двата километра го надминала буџетот предвиден за реализација на проектот.

https://meta.mk/tri-ponudi-na-tenderot-za-avtopatot-skopјe-blacze-izgradbata-ќe-pochne-naprolet/
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 20-Dec-2019 at 07:54
БРУКИ, косовската инфраструктура од другата страна може комотно да ни се пом.ча на глава.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 20-Dec-2019 at 08:00
Нашиов дел абер нема да го почнат а и којзнае колку ќе трае изградбата бидејќи ќе се одвива во три фази ко да прават пат од 100 а не од едвај 12 км.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 20-Dec-2019 at 12:23
2 kilometri prva faza , ko mislis Evropa - Azija krak ke se pusta )
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 64
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 20-Dec-2019 at 18:57
Просечен јапонец за 3 месеци ќе го направи.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 21-Dec-2019 at 12:11
Ne samo japonec , sekoja normalna drzava bi go storila istoto ...Mora vlasta da se izjasni zosto i po koja pricina e tenderirano prva faza samo so 2 kilometri , nikako ne mi e logicno toa , znaci mora da postoi nekakvo obrazlozuvanje zosto e toa taka , treba da postoi svarno razumen odgovor...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.