build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Брвнари и монтажни куќи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 308
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Брвнари и монтажни куќи
    Posted: 14-Mar-2018 at 10:10
Дечки имам едно прашање во однос на брвнари или монтажни куќи. Не можев да најдам слична тема па затоа отворив нова нишка. Имено, ме интересира дали некој од вас има било какво искуство и дали може да препорачате која фирма е најдобра во Македонија во однос квалитет/цена. И колку би била најоптимална цена за евро/квадрат?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Apr-2018 at 02:20

на хотихот монтажните куќи им беа поефтини [1] од брвнарите кои пак треба да се движат ко куќи со класични материјали [2]

кај монтажните поубаво консултирај се околу споевите и топлинските мостови и тоа е тоа

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=24278#24278

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1172&PID=129879#129879


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1611&PID=128127#128127
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Apr-2018 at 07:11

колку и да не е балкански тип на куќа, монтажната а бидејќи сме сеизмичко подрачје поубаво би поминала при катастрофален земјотрес него бетонската за што убави видеа има во нишката Асеизмична Градба во овој подфорум

но еве и нешто зорт муабети од неистомисленици, како и за се' изведбата е клучниот момент, но и квалитетот на материјалите, а затоа постојат гаранции и осигурителни полиси, та и најмал ризик може да се отклонинкај монтажните, но јас би одел чисто ко најблиску домтрадиционалната архитектура со Брвнара, само што би побарал уште неколку балирани испуста како голем застаклен трем, и тоа како привремен објект во склоп на куќата

https://arhitekturabezbeograda.wordpress.com/2010/01/22/montazne-kuce-najveci-promasaj-gradjevinarstva/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Apr-2018 at 07:28

пардон не е во АГ туку во нишката АЕГ ... а подоеле ето и дел од дискавери документарецот за нисвуд и аберот во постов ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13517#13517


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Apr-2018 at 07:40

единствена поарна комбинација би биле Брвнарите но доколку се кренати од полно дрво него фејк полутки на бичена конструкција! незнам хотихот програмата за Брвнари каква ет, но неверувам дека одат со цели стебла, нит конструктивно нит како исполна за ѕидовите ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1734&PID=134873#134873

затоа подалеку од фејковина, а вртете на оштроумна самоодржливост, односно одите со свој аршин а своја среќа, а не копи пасте западна фејкоина! која не дека нема да помине, но и низ неа лесо може друг да ви влета на спиење и се да ви однесе, белки здравје би ви поштедил!? што да кажат америте, та дури и на север имаат поприлично плитка дрвенарија, кој каков буџет има и што може да си дозволи ... кај нас в Македонија менталитетот е таков да дури и на кампирање одиме со приколки наместо шатори, што ајде е во ред за постари, но ова се од ред и од помлади ет распекмезено ... гумени бомбони чија волја е сотрена од лихварски вибрации ..

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Apr-2018 at 12:35
Kuci od slama

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.