build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Локалитет Велешко езеро

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Локалитет Велешко езеро
    Posted: 01-Dec-2007 at 08:00
Нишка за сите градежни активности и вести кои се случуваат околу Велешкото езеро Cheers

Edited by pbanks - 10-Aug-2008 at 22:42
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Dec-2007 at 11:16

Интересен развој околу Велешкото езеро. Прво Прокредит банка академијата а сега и оваа вест. Таму може да се направат многу убави населби а поради близината до Скопје може да бидат интересни и за Скопјани и тоа за домување а не само за викендици. Само да го направат тоа со вкус, да не бидат некои глупави зградетини. Таму прилегаат градби максимум до 2 ката. Можеби и тоа е премногу. Да се надеваме дека Словенците ќе донесат нешто модерно.

 

Словенци купија атрактивно земјиште во Велешко

Словенечки фирми за трипати повисока цена од почетната ги купија најатрактивните парцели во велешката населба Езеро Младост.

Претставниците на фирмите по 1.200 денари за квадратен метар купија три парцели што се наоѓаат спроти Регионалната академија на Прокредит банка. На јавното наддавање во Министерството за транспорт беа понудени 32 парцели, а се продадоа осум. Пет беа купени од велешки и скопски бизнисмени по цена малку поголема од почетните 400 денари.

Од продажбата на ова државно градежно земјиште, наменето за изградба на објекти за домување, во државниот буџет ќе се соберат 5,6 милиони денари. Новите сопственици се обврзани предвидениот објект да го изградат во рок од две години, а во спротивно договорот ќе се раскине.

(П.П.)

 
Извор: Дневник


Edited by pbanks - 03-Dec-2007 at 11:21
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Mar-2008 at 22:52
Прокредит академија на Велешко езеро. Овој проект треба да е при крај со градба Yes
Мене ми е сосема на место Thumbs%20Up
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Mar-2008 at 23:37
Ми се допаѓа ова на Прокредит на Велешко езеро (не објектот којзнае колку - ама фактот дека се гради таму такво нешто), регионален тренинг центар. Само напред! 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Mar-2008 at 23:45
Еве уште едно рендерче од Про Кредит АкадемијатаЕве и две слики од терен

1

2


Еве и веќе постоечка содржина на езерото Младост, Хотел Romantique, постар адаптиран објект. Сликиве не се мои но сум бил тука прилично пријатно место, одлично ресторанче покрај езерото
Edited by pbanks - 23-Mar-2008 at 23:47
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Mar-2008 at 23:51
kaj se naoga ova ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Mar-2008 at 23:53
Originally posted by mitatos

kaj se naoga ova ?


Велешко езеро
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Mar-2008 at 23:54
ooo ke go razubavi prostorot tamu bogami
ne sum bil vo velesko ezero ali go znam od sliki , ubavo mestence samo bese pusto i prazno, so objektov se nadevam ke niknat use nekoi drugi pa ke ima poseben smek
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Jul-2008 at 10:04
Распишан втор тендер за 14 плацеви на Велешко Езеро
 
Министерството за транспорт и врски по втор пат оваа година ги става на продажба плацовите за изградба на угостителско- трговски објекти на Велешко езеро. Министерството на потенцијалните инвеститори им продавна државна земја на површина од 40.000 квадратни метри за изградба на објекти за развој на туризам. Се продаваат вкупно 14 плацови по цена од 1.100 до 3.000 денари за квадретен метар на кои треба да се изградат шест мотели, два хотела, четири автокампови и два мали комерцијално- деловни објекти. Сите плацеви се ставени јавно надавање кое ќе се одржи на 22 август. Од вчера сите заинтересирани инвеститори можат да конкурираат за купување на парцелите и да уплатат 10% од почетната цена на парцелата за која се заинтересирани.


http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=11820&mid=303&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Aug-2008 at 11:42

Колектор за заштита на езерото Младост од загадување

ВЕЛЕС - Колекторскиот систем за отпад на канализациските води на езерото Младост се поврзува на селото Сујаклари. Со изградбата на системот ќе се заштити езерото од загадување со фекални води. Сега отпадните води непрочистени се испуштаат во рекреативниот центар.

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски, информира дека при крај е изградбата на цевковод во должина од 589 метри, кој е финансиран од општинскиот буџет. Со колекторскиот систем треба да се реши проблемот со отпадните води на селата Отовица, Сујаклари, Кумарино и Иванковци. Инвестицијата изнесува 500.000 евра, а најголем дел од парите се обезбедени од Светска банка. (МИА)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D4C999E3CB773145902FDCD7F7BBFD24
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Aug-2008 at 09:49

ВЕЛЕШКО ЕЗЕРО МЛАДОСТ


Колекторот ќе биде готов по три месеци


Градежните работи на колекторот за отпадни води кај езерото Младост се во завршна фаза. Во моментов екипи на ЕВН-Македонија вршат приклучок на струјата, а за десетина дена надлежните служби ќе почнат со тестирање на колекторот. Тој пробно ќе работи три месеци, по што ќе биде предаден во употреба заедно со цевководот во должина од 8,5 километри.
Со изградбата на колекторот ќе се реши не само проблемот за прифаќање на отпадните води од објектите на езерото Младост, туку и од селата Сујаклари, Отовица, Комарино и Мамутчево кои гравитираат кон велешкото езеро. Во колекторскиот систем ќе бидат приклучени отпадните води од двата мотела и новиот хотел на Прокредит банка, чија што изградба е при крај.
Колекторскиот систем кај езерото Младост и околните населени места, се гради неколку години. Проблеми за неговата изградба правеа жителите од селото Новачани кои бараа цевководот од Колекторот да биде стотина метри под селото. По прифаќањето на барањето на жителите, работите непречено се изведуваат. Овој објект, кој трајно го решава проблемот со отпадните води и со фекалиите од повеќе населени места и угостителските објекти е изграден со пари од општината Велес. Инвестицијата изнесува 500.000 евра, а локалната самоуправа најголемиот дел од парите ги обезбеди од Светска банка.http://www.vecer.com.mk/?ItemID=6BFF339B463BB149AAF41655871C30D2
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Oct-2008 at 14:03

Прв отворен ден на Академијата на Прокредит

Прокредит банка на езерото Младост официјално ја презентираше новата зграда на својата Регионална академија, инвестиција вредна 3,5 милиони евра. Наставата во новата зграда веќе ја следат неколку групи слушатели на Прокредит банка од јули годинава, а претходно една година привремено Регионалната академија беше сместена во Скопје. Се очекува годишно да ја посетуваат околу 300 претставници на Прокредит од Украина, Ерменија, Романија, Молдавија, Србија, Грузија, Косово, Бугарија, Албанија, БиХ и од Македонија. Целта на основањето на Академијата е да обезбеди обука на вработените од средниот менаџмент во Прокредит банките лоцирани во земјите од Источна Европа. „Специфичноста на Академијата е што разработува теми од банкарството, културата на транспарентност и вредности во финансиското работење“, рече првиот директор на Академијата Фридер Ворман. (А.П.)

 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Dec-2008 at 05:20

ЗЕМЈИШТЕ ПОКРАЈ ВЕЛЕШКО ЕЗЕРО


Хотели, мотели и автокампови


Државата продава градежно земјиште за изградба на хотели, мотели и автокампови покрај Велешко Езеро, Кочани и Чешиново - Облешево.
Земјиштето што е предмет на продажба покрај Велешко Езеро е наменето за изградба на два хотела, шест мотела и четири автокампа. Парцелите за изградба на хотели се со површина од 10.659 и 4.492 квадратни метри, а почетната цена е 3.000 денари за квадрат. Пријавите може да се доставуваат до 9 јануари, а наддавањето ќе се одржи на 15 јануари следната година.

 
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=602F738B88500945BBDCD16BBC0AF176


Edited by pbanks - 24-Jan-2009 at 18:41
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Dec-2008 at 23:05
Продажба на плацови на Велешко Езеро


Министерството за транспорт распиша нов оглас за продажба на државно земјиште на брегот на езерото Младост кај Велес. Ова е четврт тендер за продажба на плацеви за изградба на угостителски објекти на Велешко Езеро. Иако во претходните обиди да се продадат парцелите немаше заинтересирани купувачи, Министерството за транспорт и овојпат одлучи цената по која се продава квадратен метар да остане иста како претходниот пат. Како и на последниот оглас ќе се продаваат парцели за два хотели, шест мотели и четири автокампови. Почетната цена за метар квадратен се движи од 1.000 до 3.000 денари. На последните два тендера не се јави ниту еден заинтересиран купувач. Познавачите на состојбите велат дека заинтересираност кај бизнисмените за вложување во угостителството има, но цената по која се продаваат плацевите за нив била превисока.

На брегот на Велешкото Езеро треба да никне модерна туристичка населба. Таму досега е продаден само еден плац, за кој едена скопска фирма плати 270.000 евра. Изградбата на објектот по речиси цела година не е почната.http://www.vecer.com.mk/?ItemID=5115C9F97D791C41879D352433C2E253
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4443
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jan-2009 at 20:03
Пуштена во употреба пречистителната станица кај Езерото Младост.

Пречистителната станица кај селото Навачани е готова и деновиве започна да работи. Со овој потег конечно се стави крај на проектот, изградба на пречистителна станица и колекторки систем околу Езерото Младост.

Целта на проектот е трајно да се реши проблемот со отпадите води на сите населени места оклолу езерото, Отовица, Сујаклари, Кумарино и Иванковци. Со колекторскиот систем опфатени се мотелите и центарот за обука на Прокредит банка.

Во изградбата на пречистителната станица и колекторскиот систем вложени се 600 илјади евра. 500 илјади се обезбедени од Европската Унија додека 100 илјади се буџетски средства од општина Велес.

Цефководот за колекторот околу езерото се градеше повеќе од две години. Долг е над 8,5 колометри.

Од локалната самоуправа најавија дека свечено пуштање во употреба на објектот нема да има, за тоа да не се протолкува како политички маркетинг.

Пречистителната станица е лоцирана под селото Новачано откако жителите од тоа населено место своевремено протестираа за локацијата, која беше предвидено да биде над селото ипостоеше можност да им ја загади водата за пиење.Ова е веројатно за оваа нишка, инаку преземено од: http://www.lisica.mk/?statija=2551
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Jan-2009 at 03:13

КАЈ ЕЗЕРОТО МЛАДОСТ


Пуштена пречистителна станица


Во близина на велешкото езеро Младост кај селото Новачани почна со работа пречистителната станица. Со овој потег, конечно се заврши проектот за изградба на пречистителна станица и колекторки систем околу езерото Младост. Со пуштањето во работа трајно е решен проблемот со отпадите води не само на мотелите и другите објекти на брегот на езерото, туку и на населените места Отовица, Мамутчево, Сујаклари, Кумарино и Иванковци.

Колекторскиот систем и пречистителната станица, се градеа две години, а во нив се вложени 600.000 евра. Европската унија обезбеди 500.000 евра, додека 100.000 евра се буџетски средства од општина Велес.

Цевководот, со колекторот, околу езерото и населените места, е долг над 8,5 километри. Со неговата изградба не само мотелите, викендичките и другите објекти на Велешкото Езеро туку трајно проблемот со канализацијата го решија над две илјади жители од петте населени места во близина на езерото, потоа наплатната станица на автопатот Велес-Скопје и жителите од педесетината викендички изградени недалеку од населбата Отовица

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=1E798761DCFCFE48929E2970B48D94B6
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Sep-2009 at 16:47
Расте велешката сателитска населбаПовеќето од сопствениците на 32 парцели за двокатни куќи се велешки и скопски бизнисмени, а има и тројца Словенци кои ги купија најскапите плацови

Изѕидани се првите куќи од елитниот станбен комплекс во близина на велешкото езеро Младост. Сопственици на неколку од плацовите, од предвидената сателитска населба на Велес, објектите ги изградиле до карабина. Станбениот комплекс, кој е предвиден за модерна населба со двокатни куќи, се простира на 2,5 хектара, има 32 парцели кои веќе се распродадени...

- Ова е прекрасно место за живеење. Имаме поглед на езерото, а градот ни е на дваесетина минути возење со автомобил. Воопшто не згрешивме што купивме место за градба на куќа за живеење. Мирно е и тивко, далеку од градската врева, а блиску до Велес. Поврзани сме со пат до градот, само што треба да се поднови асфалтот. И што е најважно овој реон е еколошки чист - вели Милан Димов, еден од идните станари на населбата.

Повеќето од сопствениците се велешки и скопски бизнисмени, а има и странци. Тројца Словенци се сопственици на најскапиот простор, трите парцели што се во соседство на зградата на Академијата на Прокредит банка. Тие не штедеа пари при лицитацијата за плацовите. Платија трипати повеќе од почетните 400 денари за квадратен метар, додека другите ги купија плацовите за малку повисока цена од почетната, за 450 денари квадрат. Некои од нив купуваа и по пет-шест парцели, а негираа дека подоцна ќе ги препродаваат по повисока цена, туку дека биле голема фамилија, па се купувало за секого по еден плац. Локалната власт на Велес вложи 70.000 евра за обезбедување инфраструктура на целиот простор од 10 хектари заедно со Академијата. Изградена е водоводна и канализациска мрежа, донесена е електрична енергија, а деновиве ќе почне и асфалтирање на патот до населбата.

Сателитската населба се наоѓа над двата мотела кај езерото, на стариот пат Велес-Скопје, во близина на Академијата од Прокредит банка, каде што секоја година се школуваат по стотина лица - банкари од 12 држави од средна и источна Европа.

Академијата, германска инвестиција вредна пет милиони евра, беше мамка што ги привлече новите сопственици на комплексот „Езеро Младост“.

Тие се задолжени новите куќи, кои може да бидат најмногу двокатни, да ги изградат најдоцна за две години по добивањето на градежната дозвола.

Дневник - Петар Печков - 24.09.2009
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Mar-2010 at 01:14
Неколку слики од Прокредит Академијата на кои налетав неодамна. Сликите се од 2008 година

1

2

3

4

5

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Mar-2010 at 01:25
Објект без душа, со лош покушај на вметнување на македонска архитектура, штета.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-Mar-2010 at 02:01

Да се сложувам, сум ја видел академијава, сум поминал од таму - не ми се свиѓа.. еве и овде фотки: http://www.procreditbank.com.mk/WBStorage/Files/Brochure_R_PCA_EE_141209_smal.pdf ме мрзи да ги вадам, ми се спие Sleepy

Него ме чуди како никој не го споменал бродов во Велешко езеро, сепак не е нешто секојдневно..
 
 
 
 
 
 
 
Има уште..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.