build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Наколна населба Градиште

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Apr-2009 at 23:52
...

19 Се спуштаме кон наколната населба

20 Езерото тука е навистина бистро, одлично изгледа

21 Мостот

22 Неколку кадри од самата населба. Имаше едно девет куќарки ако не се лажам. Помалку или повеќе сите се слични, најчесто имаат една преграда за спиење, ќумбе, обесени крзна, некои садови и слични дребулии. Имаше 1-2 кои се разликуваа и имаа друга намена но генерално се работи за иста шема. Навистина не гледам потреба ова да се прошири (како што стојат најавите) не гледам што различно би направиле. Куќарките добро изгледаат. Незнам дали се навистина изградени од кал и трска, незнам дали имаат додавано адитиви... но дефинитивно делуваат автентично барем спрема мене.

23

24

25 Овој дел со даските исто така ми бодеше очи како технички недостаток. Подоцна ми рекоа дека кога комплексот ќе се догради (прошири) даските ќе бидат отклонети, сега служеле како привремена потпора на некои позиции

26 Поглед кон Галичица

27 Поглед кон паркингот

28 Поглед кон тврдината

29 Зумирано. Единствената функција на тврдината е видиковец

30 Се движиме кон тврдината

31 Краток поглед кон наколната населба

32 Влезот

33 Внатрешноста

34 Целата тврдина треба да биде разеленета, други содржини нема

35 Ѕидчето кон езерото не е доправено

36 Само долниот дел е веројатно направен од оригиналните камења или е пак е оригинален дел од тврдината(не се информирав дали овдека имало некакви остатоци пред да се дигне тврдинава). Во секој случај освен убавиот поглед кој го пружа тврдината ми се виде малку сувишна и кичеста. Ептен се гледа дека е нова

37 Ова е погледот кон наколната населба од едниот видиковец на ѕидината

38 А ова е погледот кон авто кампот Градиште од другиот видиковец


Крај Cheers


Edited by pbanks - 13-Apr-2009 at 00:32
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Apr-2009 at 00:31
Одлично доловено патешествие
 Applause
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Apr-2009 at 00:38
Џуро одлична опсервација си направил на проектов. Сега јас имам некои работи кои ми фатија око од ова разгледувањето. Оној преводот на зборот ПЛОЧА уште на влезот ми е малку симптоматичен пошто колку што знам имиња не се преведуваат но тука зборот мислам дека не е дел од името. Исто така ми фати око и еден делумно закривен лефлектор. Немаме вечерни слики да го процениме осветлувањето, но се надевам некој ден вечерни ќе имаме па ќе видиме како све тоа излегло. Исто така имам замерка за оградата што е околу целиот комплекс. Премногу ми наликува како ограда на Охис или на Бунарџик. Можело да има некоја постилизирана ограда одколку оваа чисто техничка.

Инаку што се однесува на изведбата на ѕиданите објекти посебно сум задоволен што се одстапило од крајно верна реплика туку се склопиле некои модернистички објекти ама со страите техники. Ако добро ја заприметите тврдината ќе видите дека единствено нешто што е постаро е каменот за ѕидовите додека формата, силно нагласени агли и прави форми не би рекол дека се нешто неолитски. Според мене придружниве објекти се сосема ок, за разлика од комплексот неолитиски куќи на вода кои се колку-толку верно реплицирани.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Apr-2009 at 00:41

па дале камен да ѕидаат на дустабанлии, интересна е идејата, постигнат е ефектот горе доле да се претстави наколната населба, но повторно импровизации иако државата е инвеститор. за поздравување е тоа што и содржински е добро оплеменет просторот, но ова во никој случај не може да биде како допринос за елитен туризам, ајде тоа и за нормален туризам не е спектакл за очи, не па за елитен, а бидејќи Охрид имаат намера за таков да го тераат мислам ова е донекаде промашена инвестиција, не зборувам за наколната населба, туку исклучиво за придружните елементи, како ресторанот, видиковецот, оградата и јасно промашениот портал.

оградата е крајно грда, освен ако истата утре не се покрие со некој бршлен, а доколку сакале да тераат елитизам требало да одат на некоја имитација во форма на ковано железо, вака мислам чувството е како да влегуваш во некој индустриски плац. после самата техника на ѕиданите со камен елементи е катастрофа, добро мора да се признае дека е подобра изведбата него на Спомен домот на мајка Тереза, но повторно е полоша и од обична авлија на некој селски двор, па можеле бар тоа фугите да ги поминат со вар, ако немале некој денар за цемент.  ко за крај порталот е тотално промашување во споредба со оној од рендерите, но и без тоа, а капак не видов каде има да седнеш помеѓу куќарките, она место за починка за постари или простор од каде непосредно би одморил мисла и би се прошетал во тоа време, добро ова незначи клупа на секој чекор туку две три клупи  околу куќарките сигурно и тогаш имале нешто слично. мислам логично е да има и малку повеќе декор, пример по некоја мрежа зафрлена в езеро или како некој ја одмрсува, по некој чун итн. www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=1&pid=1&ppid=2&tid=1713 но ова најверојатно ќе се стокми понатака кога ќе го затворат целосно проектот сега е во втора фаза колку што се сеќавам... и на крај мора да смислат начин за пристап и од вода, некое импровизирано пристаниште!

во секој случај за пофалба е иницијативата, но не и целосно резултатот. не ми е јасно особено за ова со каменот, па зар не можат да проверат дали некој е квалификуван за ѕидање со камен од мајсторите, што има кренато дотогаш, кои се техники на ѕидање со камен ги познава, зар не чуле дека не се редат камења како лубеници на пазар!? 

Sleepy

патем Добра репортажа

Thumbs%20Up



Edited by beTon - 13-Apr-2009 at 00:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Apr-2009 at 00:46
Originally posted by lslcrew

Џуро одлична опсервација си направил на проектов. Сега јас имам некои работи кои ми фатија око од ова разгледувањето. Оној преводот на зборот ПЛОЧА уште на влезот ми е малку симптоматичен пошто колку што знам имиња не се преведуваат но тука зборот мислам дека не е дел од името. Исто така ми фати око и еден делумно закривен лефлектор. Немаме вечерни слики да го процениме осветлувањето, но се надевам некој ден вечерни ќе имаме па ќе видиме како све тоа излегло. Исто така имам замерка за оградата што е околу целиот комплекс. Премногу ми наликува како ограда на Охис или на Бунарџик. Можело да има некоја постилизирана ограда одколку оваа чисто техничка.

Инаку што се однесува на изведбата на ѕиданите објекти посебно сум задоволен што се одстапило од крајно верна реплика туку се склопиле некои модернистички објекти ама со страите техники. Ако добро ја заприметите тврдината ќе видите дека единствено нешто што е постаро е каменот за ѕидовите додека формата, силно нагласени агли и прави форми не би рекол дека се нешто неолитски. Според мене придружниве објекти се сосема ок, за разлика од комплексот неолитиски куќи на вода кои се колку-толку верно реплицирани.


1. Оградата мене не ми бодеше очи. Мислам дека добро изгледа. Т.е. мислам дека не го ремети впечатокот, можеби бидејќи е мал делот каде што е видлива. Секако се сложувам дека можело и подобро. 
2. Пропуст на репортажава е осветлувањето но би можел само да нагаѓам. Како што кажа треба да се видат ноќни слики за да се изведат заклучоци. Она што можам да кажам дека осветлување имаше во изобилие, освен рефлектори имаше и доста сијалици вградени во каменот.
3. Не те разбрав ова со модернистичките објекти. Тврдината треба да биде реплика на некое римјанско утврдување ако добро ги памтам најавите така да од старт е јасно дека нема врска со неолит.

@beton

јас не добив впечаток дека ова е правено за некаков елитен туризам. Напротив од содржините, до цената се ме асоцираше на широки народни маси.


Edited by pbanks - 13-Apr-2009 at 00:52
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Apr-2009 at 00:54
Абе и римско да требало да биде пак не е римско! Тврдинава е исто како земеш опера и балет да го издидаш од камен. Сакам да кажам дека објективе по голем борј карактеристики се современа уметност, види ги формите, облините, единствено што асоцира на некое постаро време е каменот и ништо повеќе.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Apr-2009 at 01:04

pbanks види ако е град на унеско треба и да го третираме така, тоа не значи дека мора незнам колку пари да се инвестира во вакво нешто , но бар да се направи како шти треба. во која и да одиш земја музеј од вакво значење треба да биде во секој поглед добро изведен, дури и да е приватен! тука самат населба е добро сработена, додека скоро сите придружни содржини се нецелосно реализирани, скоро и да се импровизирани, бар оние кои ги набријав.

инаку lsl тоа и да нема никаква врска со наколната населба, не смее да се дозволи ваков аматеризам, пак ќе повторам во кое сакаш постаро село запримети ќе видиш дека дури и најобична авлија е изведена подобро, па макар било тоа и некоја растресена сувоѕидица!

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Apr-2009 at 13:13
Ubavo bratče, bi sakal i jas šo poskoru da se kliknam tamo,moe mislenje e deka dobro e započnano,samo ušte da se doizgradi,ne mi stoe završeno.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 21-Apr-2009 at 11:15

Не­ма па­то­ка­зи до Му­зе­јот на во­да

Пра­ис­то­рис­ка­та на­сел­ба е от­во­ре­на ла­ни во де­кем­ври, а, спо­ред гру­ба про­цен­ка на ар­хе­о­ло­зи­те кои ра­бо­теа на неј­зи­на­та ре­конс­трук­ци­ја, днев­но ја по­се­ту­ва­ат око­лу 500 лу­ѓе. Влез­ни­ца­та чи­ни 100 де­на­ри

До Му­зе­јот на во­да во та­ка­на­ре­че­ни­от За­лив на кос­ки­те, кој за ве­лиг­ден­ски­те праз­ни­ци бе­ше ед­но од нај­по­се­те­ни­те мес­та на ох­рид­ско­то крај­бреж­је, не­ма па­то­ка­зи. Стран­ски­те гос­ти, нај­мно­гу од Бу­га­ри­ја и од Ср­би­ја, кои са­каа да ја ви­дат не­о­дам­на от­во­ре­на­та пра­ис­то­ри­ска на­сел­ба кај Гра­диш­те, ко­ја уш­те се на­ре­ку­ва "чу­до на Бал­ка­нот", се гу­беа по па­тот, заш­то ни­ка­де не­ма знак ка­ко се стиг­ну­ва до об­јек­ти­те. Единс­тве­на­та ори­ен­та­ци­ја им беа го­ле­ми­от број пар­ки­ра­ни во­зи­ла на про­ши­ру­ва­ње­то на па­тот ме­ѓу Ох­рид и Све­ти На­ум, ка­де што тре­ба да се из­гра­ди пар­кин­гот за му­зе­јот.
Пра­ис­то­рис­ка­та на­сел­ба е от­во­ре­на ла­ни во де­кем­ври, а, спо­ред гру­ба про­цен­ка на ар­хе­о­ло­зи­те кои ра­бо­теа на неј­зи­на­та ре­конс­трук­ци­ја, днев­но ја по­се­ту­ва­ат око­лу 500 лу­ѓе. Влез­ни­ца­та чи­ни 100 де­на­ри.
Ар­хе­о­ло­гот Па­ско Куз­ман, ди­рек­тор на Уп­ра­ва­та за заш­ти­та на кул­тур­но­то бо­гат­ство, ве­ли де­ка пос­та­ву­ва­ње­то па­то­ка­зи е во про­це­ду­ра.
"Из­гот­вен е план од Аген­ци­ја­та за др­жав­ни па­тиш­та и се че­ка доз­во­ла за пос­та­ву­ва­ње од Ми­нис­терс­тво­то за внат­реш­ни ра­бо­ти. Ќе има па­то­ка­зи од си­те гра­нич­ни пре­ми­ни до са­ми­от му­зеј. Ре­конс­трук­ци­ја­та на на­сел­ба­та сe уш­те трае и на плат­фор­ма­та тре­ба да би­дат из­гра­де­ни вкуп­но 24 ку­ќи. Ис­то та­ка, тре­ба да би­дат нап­ра­ве­ни и осум бун­га­ло­ви, ка­ко и на­ци­о­на­лен рес­то­ран. Ќе се про­ши­ру­ва и пар­кин­гот, заш­то од до­се­гаш­на­та по­се­те­ност се ви­де де­ка пос­тој­ни­от е пре­те­сен", ве­ли Куз­ман.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=1C19ECBFFB40DC4BBF3824FBCE1C3EE1
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Apr-2009 at 16:48
Охо, Џуро, си се прошетал. Одлична репортажа во секој случај. Ова е еден од редките проекти на владава. Е сега покрај сите глупости во Скопје, морам да забележам дека во двете влади на ВМРО интензивно се работи на археологијата и туристичката понуда во Охрид. Мора да ги пофалиме сите проекти на владите на ВМРО кои беа реализирани во Охрид (Самуиловите тврдини, Плаошник, Св. Климентов Универзитет, Населба Градиште, полу-автопатот Охрид-Св. Стефан...). Но нависитна не гледам потреба за било какво проширување на овој прокет. Ајде дајте предлози кои уште содржини би ги вклучиле тука и со тоа би оправдале евентуално ширење. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 18-Jun-2009 at 03:31

Заливот на коските крај Охрид е магнет за туристите

Глетката од врвот на Римскиот каструм кон езерото е неверојатно доживување за посетителите

Симеон Илиевски

ОХРИД - Реконструираната неолитска наколна населба Заливот на коските - Миќовград, што се наоѓа во близина на автокампот „Градиште“ крај Охрид, за летово се најавува како ретка туристичка атракција, единствена од ваков вид на Балканот. Од Заводот на музејот на спомениците очекуваат да се зголеми посетеноста, особено на странски гости и да почне да се зголемуваат приходите од влезниците (една е 100 денари) со што проектот би почнал економски да биде одржлив.

За разлика од нив, градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, во неколку наврати коментираше дека проектот во кој Владата вложи околу два милиона евра не мораше да се реализира во овие тешки економски времиња и дека парите можеле порационално да се искористат. Во стручната јавност може да се слушне дека истражувањата на локацијата се почеток на подводната археологија во Македонија и тој факт треба да и' биде презентиран на пошироката јавност.

Музејот на вода или реконструираната неолитска наколна населба свечено беше пуштена на 8 декември минатата година. Се состои од осум реконструирани наколни живеалишта во кои се сместени артефакти пронајдени при подводните истражувања, како и макети кои покажуваат како луѓето некогаш живееле и со каква покуќнина се служеле. Во рамките на комплексот има музејски простор, како и место за нуркачите кои повеќе од една деценија работеле на истражувањата. Со пешачка патека Музејот на вода се поврзува со реконструираниот римски каструм, дел од римската тврдина што се наоѓа на овој простор.

„Станува збор за редок археолошки локалитет кој станува и вредна туристичка атракција. Засега објектот кој е ограден од страната на автокампот Градиште и има постојана чуварска служба. За посетителите е отворен од 9 до 15 часот, а во текот на годинашнава главна туристичка сезона ќе биде отворен од 9 до 22 часот“, вели Тања Паскали-Бунташевска, директор на Охридскиот завод и музеј. Според неа, со стручно објаснување на квалификувани водичи, посетителите можат да видат редок музеј на вода, но и да ја почувствуваат неверојатната глетка од врвот на Римскиот каструм кон езерото.

Туристичката работници тврдат дека за ова лето Музејот на вода го ставиле во своите понуди, но очекуваат во иднина да се засили пропагандата за ретката туристичка атракција.

„Потребно е во општите промотивни материјали, но и во специјализираните да го има Музејот на вода за да ни биде полесно да го ставиме и во аранжманите со странските туроператори, објаснуваат од туристичките агенции. Тие велат дека уште подобро е локалитетот да биде дел од видеоспотовите што ги финансира Владата, а се емитуваат на најпознатите светски телевизиски мрежи.

„Во подводните истражувања на наколната неолитска населба, покрај археологот Паско Кузман, повеќе од една деценија учествуваа и нуркачите од Клубот за подводни активности ’Анфора‘ од Охрид. Тие при нуркањето на овој терен случајно наишле на археолошките остатоци по што го информирале Кузман. Наоѓалиштето е наречено Миќовград според нуркачот Милутин Секуловски, а потоа ставена и додавката Заливот на Коските.

„Од почетокот сме тука и тука остануваме. По добивање соодветна дозвола од надлежните институции, подготвени сме да ги подучуваме посетителите на нуркање и заедно под вода да ги видиме местата од каде што ги вадевме археолошките предмети. Тоа е неповторливо доживување“, вели нуркачот Милутин Секуловски.

За охридскиот Музеј на вода и натаму има препукувања меѓу централната власт на ВМРО-ДПМНЕ што го финансираше проектот и локалната самоуправа на чие чело е градоначалникот Александар Петрески од СДСМ. Реновираните осум неолитски куќи Петрески ги нарече „најскапи сламени колиби“ изградени за предизборни цели. Министерството за култура најави за годинава или за следната година дека ќе реконструира уште неколку куќи со што ќе се комплетира наколното живеалиште. Дали оптимизмот на централната власт дека населбата ќе биде археолошки и туристички одржлива атракција или, пак, скап проект за ова време како што тврдат од локалната власт, ќе покаже токму оваа туристичка сезона.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=B19E328B5ADDB24685DFE5904C9BCB2C
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-Aug-2009 at 19:17









Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 09-Aug-2009 at 19:18









Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 09-Aug-2009 at 19:18
@Andrej

бидејќи знам дека обраќаш внимание на детали, би било интересно да прочитаме твоја кратка рецензија за наколнава населба. Како ти се виде?
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 09-Aug-2009 at 19:19











Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 09-Aug-2009 at 19:24
kade se naoga lokacijata?
mozebi ke go posetam drugata godina
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-Aug-2009 at 19:30
Хм...
Првичниот впечаток беше помалку гневен затоа што никаде нема ниту една ознака. Не се знае каде е точно, каде се паркира... Мене ми беше прва посета и бев изгубен и покрај мојата добра ориентација. Ме нервира чувството на неодреденост и неизвесност. Паркингот е недоволен, многу фушерски направен, Нема ниту асфалт, да не збориме за некакви обележувања и знаци а нема ни банкина, а колите се паркираат на раб до провалија. Потоа на самиот влез имавме мал скандал затоа што ценовникот (мислам дека) беше следен: Студенти 30 ден, Домашни туристи 50 ден и Странци 100 ден. Види богати, каде го виделе тоа дека странците треба да се дерат до гола кожа?!? Со мене беше мој пријател од австрија исто така студент. Е да ама не признавале туѓи странски студентски легитимации па морал да плати 100 ден. И мене ме фати инат од невидената простотија не заради парите туку заради чувството дека си во некоја изолирана сиромашка земја.
Внатре пријатно се изненадив од хортикултурното уредување. Се беше зелено и со цвеќиња, дури и во екот на најголемите жештини. Влеговме прво во музејот на населбава каде има-нема 10 предмети кои биле најдени во заливот на коските. Мене музејчето ми се виде донекаде непотребно и смешно. Треба да има музеј ама не таков ефтин и празен.
Поминуваме кон самите колипки коишто се доста интересни. На сите ни се виде населбава како едно интересно доживување. Имам забелешка што сите куќички изгледаат малтене исто, но што друго би ставиле се чудам и самиот. Нема никакви ознаки! Не само надвор туку и во комплексот и во куќарките. Можеш слободно да се чудиш што е и зошто е.
Морам да напоменам дека комплексот беше стварно добро посетен, им парира на Самуиловите и Плаошник по овој критериум. Мислам дека проектот е исплатлив и корисен, а истовремено сум апсолутно против било какво проширување на истиот (за што веќе има најави од Владата). Содржината е исцрпена и веќе покажана.
Убава идеја, на која и фалат детали за да се целосно искористи и претстави пред јавноста.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 16-Mar-2010 at 12:38
Има слушнато некој како се справува објектов со надојденото езеро, брановите и тсунамите? Постои уште?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Mar-2010 at 13:45
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 16-Mar-2010 at 14:57
Originally posted by lslcrew

GM ti iskreno mislish deka arheologija i istorija privlekuvaat turisti?! Nema veze vakvata teorija! Tusristite doagaat po hoteli po restorani, po ubavo jadenje po ubava banja. Nikoj u svet ne se zanimava aktivno so istorija. Tamo site takvi arholoshki naodi se samo propraten dekor, a ne glaven dvigatel! Shto dubai da ne ima nekoja arheologija?! Od pustina se napravija hoteli pa sega lugjevo dusha davaat da otidat!

Nakolnava naselba moze da bide od interes za turizmot samo vo potesniov region, poshto vakvo neshto ima samo ushte vo Grcija vo Kostur! Tuka go gledam interesot na regionov. A toa deka kje se potepaat lugje da dojdat poradi naselbava teshko! Ova sega mi izgleda kako "kelner daj ushte 20!".
 
Доцнам со репликиве, ама некои нишки уште ги откривам и среќавам за првпат. lsl иако главно се сложувам со твоите коментари, во случајов коментаров ти е убитачно погрешен. Историјата и археологијата и тоа како можат да преставуваат двигател на туризмот. Се зависи од тоа каде ќе се позиционираш на пазарот и што ќе понудиш, согласно твоите потенцијали. Значи ние немаме море, немаме облакодери, итн. Остај Дубаи - дубаи е друга планета, има и камили и скијачки терени. Во Египет се оди само за камили !? Или има уште нешто... Во нашево окружување сите имаат море, ние немаме (и Србија), па нудиме она што имаме, историја и археологија. Големо ДА за куќаркиве, ама ме интересира дали има пат, тоалети, сигнализација, информативна служба итн.. дали се води грижа во континуитет или ќе се запостави за кратко време.
 
И друга работа, пошто гледам дека се буните малце. Туризмот е комплесна работа, неговите чинители (во делот- даватели на услуги) се и хотелиери и ресторатери и такси служби и јавен транспорт и градежништво и земјоделство и конфекција итн итн.. СИТЕ!  Значи кога се решава да се стимулира туризмот, треба од старт да се биде спремен за делување во повеќе области (на пример некој спомена изградба на сместувачки капацитети) , пошто ако некоја од нив ја потцениш и запоставиш, ке ти се одрази (негативно) на целиот проект и замисла. Од друга страна, ако успешно ја менаџираш работата, ќе имаш бенефит во сите тие набројани дејности - па ти види.
 
Ги молам надлежните да ангажираат стручни лица ако сакаат да имаат развиен ПРОФИТАБИЛЕН туризам. И нека сфатат дека туризмот не е, дојди - ама, разочарај се - оди си. Ако продолжат со несериозен однос, на долг рок со импровизации (од типот, треба тоалети и одморалишта на патни правци, ама нема пари сега, ај следната година, а се пуштиле скапи реклами на CNN и се очекува наплив) ќе го упропастат и постојниот потенцијал, па и да дојдат после постручни лица, ќе имаат проблеми да ја оправат негативната перцепција и искуство, стекнато во државава.
 
Негативен пример: Грција - штрајк на земјоделци (мада таму се живо е незадоволно) може да предизвика реперкусии (главно на краток рок - пошо сепак е Грција).
 
Позитивен пример: Црна Гора - почна со летен, ама за кратко време се активираше и на зимски туризам. Наводно, би можела да егзистира само од туризам.
 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.