build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Ранковце - Крива Паланка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 91
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 28-Jan-2022 at 15:16
Originally posted by The Wild BoyБарем овој експресен пат за почеток нека го продолжат, нека направат целосен експресен пат од Куманово (Клучка со автопат А1, и нова обиколница на Куманово) до граница со Бугарија и решена работа. Па после како ќе се зголемува сообраќајот да се надогради во автопат.
 


Точно така. Кључката во моите очи е кај Романовце.

Имаче мисирон на враќање отишол да проверува градбата која не е мрдната со години откако Петков у Софија го напраил говно зошто само крадат и нишо не праат.

Шлам , измет се овие гнаси ја потонаа земјата до неоправија.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 28-Jan-2022 at 17:23
Јас никогаш не разбрав зашто кога се копаат пример косините се вложува во нивно стабилизирање и озеленување, ако после некоја година тоа одново се руши и пак се копа. Ајде да речеме кај копање тунел или изградба на мост, работата само по себе е future-compatible и нема нешто што би требало да го рушиш од стариот за да изградиш втор паралелелн. Ама ова со косиниве, барем за нив да се потрудеа и да ги ископаат заедно со првиот правец, па кога биде нека биде другиот. Секако тука во игра се и насипите да се направат заради кубикажата за земјиштетото кое би се земало од косините.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 17-Apr-2022 at 16:49
Ова гледам не беше објавено овде, незнам како беше пропуштено но еве:

Значи наводно се планира автопат од Крива Паланка до Деве баир??? Тоа го видов овде:
https://vlada.mk/node/25443
Како што објавив и за експресниот пат од Радовиш до Струмица, незнам сега ова колку е точно нели, бидејки во плановите на власта (барем од пред неколку години) неможев да видам никакво спомнување за ваков автопат. А гледам баш каде што завршува, т.е каде што треба да завршува експресниот пат кај Крива Паланка (на таа мапата што беше објавена во темава), може да се види некаква си (најверојатно трубна) клучка, што укажува дека се планира во иднина да се продолжува овој пат. Како што имам гледано по други држави, обично кога е во план некој пат да се продолжува во блиска иднина, се остава еден мал дел за продолжеток. А ако некој пат не е во планови да се продолжи во блиска иднина едноставно завршува нај - обично. Ако таа трубна клучка (или што и да е) кај Крива Паланка е доволно широка за да собере автопат во полн профил, и ако се направи обиколница на Крива Паланка во профил на автопат, тогаш тоа ќе биде навистина одлично.

Со тоа едино би останале делницата од Ранковице до Куманово, кои што мислам има план да се направат целосно во 1+2 профил, со минимална брзина од 70 км/ч што е сосема доволно, барем за почеток.

Секако во иднина ќе треба да се размислува и за обиколница на Куманово. Мислам Cloverstack имаше постирано слика од трасата на Кумановската обиколница. Ако не е проблем, може пак да се постира овде? Неможам да ја најдам, а знам дека ја имав видено овде некаде.Edited by The Wild Boy - 17-Apr-2022 at 16:50
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 17-Apr-2022 at 17:15

Obicna politicka propaganda. Nadueno za mediumsko plasiranje. 100 pati videna rabota.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 17-Apr-2022 at 20:37
Добро, тоа е и очекувано. Мислат дека има будали кои што ќе им поверуваат, кога истите сами си кажаа во нивните планови што ќе исполнат. Повеќето од тие планови не ни им соодејствуваат со тоа што го имаат напишано овде. Бидејки јас во тој план за патишта пред неколку години, никаде не видов автопат спомнато од Крива Паланка до Деве Баир, но се гледа по самата траса дека има можност да биде, па макар барем и продолжување како експресен пат до самата граница, но со оставен простор за во иднина таа делница да прерасне во автопат.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 17-Apr-2022 at 22:07

A zosto vo idnina a ne sega!? Uste kolku treba da se ceka za normaliziranje na odnosite so Bugarija a so toa i najvisoko soobrakajno povrzuvanje na dvete zemji!?
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 17-Apr-2022 at 22:41
Originally posted by Denko


A zosto vo idnina a ne sega!? Uste kolku treba da se ceka za normaliziranje na odnosite so Bugarija a so toa i najvisoko soobrakajno povrzuvanje na dvete zemji!?


Е ајде де... и јас сакам уште веднаш да има целосен автопат од Куманово до Бугарија... ама тоа како нашите тромави политичари ја водат политиката спрема Бугарија си е сама по себе приказна... они барем се одлучија дека Автопат ќе градат, а нашиве овде за ништо не ги бива...

Револуција, само револуција... нема друго чаре.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 17-Apr-2022 at 22:56
Originally posted by The Wild Boy


Originally posted by Denko


A zosto vo idnina a ne sega!? Uste kolku treba da se ceka za normaliziranje na odnosite so Bugarija a so toa i najvisoko soobrakajno povrzuvanje na dvete zemji!?

Е ајде де... и јас сакам уште веднаш да има целосен автопат од Куманово до Бугарија... ама тоа како нашите тромави политичари ја водат политиката спрема Бугарија си е сама по себе приказна... они барем се одлучија дека Автопат ќе градат, а нашиве овде за ништо не ги бива... Револуција, само револуција... нема друго чаре.
Ne deka Bugarite se cvekinja, ama nasite se epten izgubeni vo vremeto i prostorot.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 18-Apr-2022 at 02:20
Originally posted by Denko

Originally posted by The Wild Boy


Originally posted by Denko


A zosto vo idnina a ne sega!? Uste kolku treba da se ceka za normaliziranje na odnosite so Bugarija a so toa i najvisoko soobrakajno povrzuvanje na dvete zemji!?

Е ајде де... и јас сакам уште веднаш да има целосен автопат од Куманово до Бугарија... ама тоа како нашите тромави политичари ја водат политиката спрема Бугарија си е сама по себе приказна... они барем се одлучија дека Автопат ќе градат, а нашиве овде за ништо не ги бива... Револуција, само револуција... нема друго чаре.
Ne deka Bugarite se cvekinja, ama nasite se epten izgubeni vo vremeto i prostorot.

Тоа да. Никој не кажа дека Бугарите се цвекиња. Таа политика што ја тераат они и ние никаде нема да не одведе...

Инаку вака сега се далеку пред нас, бидејки они си испланираа автопат до граница, а ние ништо... барем за сега.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 18-Apr-2022 at 08:57
Originally posted by The Wild Boy


Originally posted by Denko

Originally posted by The Wild Boy


Originally posted by Denko


A zosto vo idnina a ne sega!? Uste kolku treba da se ceka za normaliziranje na odnosite so Bugarija a so toa i najvisoko soobrakajno povrzuvanje na dvete zemji!?

Е ајде де... и јас сакам уште веднаш да има целосен автопат од Куманово до Бугарија... ама тоа како нашите тромави политичари ја водат политиката спрема Бугарија си е сама по себе приказна... они барем се одлучија дека Автопат ќе градат, а нашиве овде за ништо не ги бива... Револуција, само револуција... нема друго чаре.
Ne deka Bugarite se cvekinja, ama nasite se epten izgubeni vo vremeto i prostorot.

Тоа да. Никој не кажа дека Бугарите се цвекиња. Таа политика што ја тераат они и ние никаде нема да не одведе... Инаку вака сега се далеку пред нас, бидејки они си испланираа автопат до граница, а ние ништо... барем за сега.
Se e politika. Da ne pisuvam dolgi politicki cetiva oti ke me obvinat za sirenje politika, iako za ovaa tema najvazen e napredokot na politickiot proces na pomiruvanje pomegu MK i BG. Za zal makedonskoto opstestvo premnogu zaglavi vo jugo-komunjarskiot svet i nikako da sfati deka Belgrad ne e veke glaven grad na nasata drzava!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 18-Apr-2022 at 16:24
Originally posted by The Wild Boy


Револуција, само револуција... нема друго чаре.


Каква револуција братче? Македонија нема капацитети, и да се случи револуција кој ќе ја раководи државата? Еве видовме една револуција како заврши.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 18-Apr-2022 at 18:28
Зашто уште дебати, каде колку што треба? И тоа све од политички аспект. Па мајку му, не сме централна Азија да правиме атопати со 7 ленти "пријателство" кои ќе седат празни.

Има ПГДС, има crowdsource податоци и за патишта и за точка-точка матрици, модерни решенија, само треба да се уклучи памет. Експресен пат е сосема доволен со Бугарија. Тоа е буквално автопат според повеќе критериуми, радиуси, нагиби, лента за застанување, органичен прстап по клучки, максимални ограничени брзини. По све е автопат, само по профилот не е е автопат зашто нема 3 ленти. Одлично компормисно решение.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 18-Apr-2022 at 21:10
Originally posted by user8642

Зашто уште дебати, каде колку што треба? И тоа све од политички аспект. Па мајку му, не сме централна Азија да правиме атопати со 7 ленти "пријателство" кои ќе седат празни.

Има ПГДС, има crowdsource податоци и за патишта и за точка-точка матрици, модерни решенија, само треба да се уклучи памет. Експресен пат е сосема доволен со Бугарија. Тоа е буквално автопат според повеќе критериуми, радиуси, нагиби, лента за застанување, органичен прстап по клучки, максимални ограничени брзини. По све е автопат, само по профилот не е е автопат зашто нема 3 ленти. Одлично компормисно решение.
wow... Ekspresen pat e vsusnost avtopat! Vakvi zameni na tezi retko se citaat. Vo 2022 god. da kazes deka ekspresen pat pomegju dva glavni grada e dovolno treba navistina da ne si upaten vo problematikata.
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 17-Aug-2022 at 11:18
Ima li nesto novo od ovaa delnica, ili i tuka se stopirani rabotite.Na sential seuste stojat gredite od strana.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.