build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бизнис со недвижности

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 02-Sep-2008 at 12:56
ОХРИДСКО СЕЛО СТАНУВА ПРИВЛЕЧНО ЗА СТРАНЦИТЕ
Англичани се населуваат во Велестово

Охридското село Велестово на ридот над Охрид, во кое досега познати македонски бизнисмени, уметници, спортисти изградија куќи, по донесувањето на Законот за сопственост, станува интересно и за странците. Првиот чекор го направи Англичанец, кој купи куќа во Велестово и градежно земјиште со површина од околу 2.500 квадратни метри. Неофицијално, тој купил земјиште и во друго охридско село, Шипокно.
Во Велестово и во неговата блиска околина цената на еден квадратен метар градежно земјите изнесува околу 200 евра, што и не е голем износ за странците кои бараат простор за градба подалеку од градската врева, но и на место од каде што убаво се гледа Охридското Езеро и за неколку минути се стигнува до првите охридски плажи, кажуваат мештаните од Велестово, кое добива урбан лик.
"Сакаме Велестово да прерасне во современа, урбана населба.Тоа е влезено во нашата програма, а потврда дека успеваме во тоа е и се поголемиот интерес на странците да купат земјиште на овој простор. Летово јас имав средба со неколку групи Англичани, кои се заинтересирани да инвестираат во Велестово и во неговата близина. Дел од нив покажаа интерес за купување куќи, а другите - за земјиште. Ми беше најавено дека сакаат да изградат и хотели во подножјето на селото. Тоа се сериозни инвеститори со кои очекувам наскоро да започнеме реализација на конкретни проекти", вели градоначалникот на Охрид, Александар Петревски.
Според агенциите за недвижности, странците почнуваат да купуваат имот и во градот. Неодамна еден Шкот купил стан во Охрид, а уште пред донесувањето на Законот за сопственост државјани на соседните земји, кои имаат регистрирано свои фирми во Македонија, купуваа станови.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=156432&idg=8&idb=2464&rubrika=Makedonija
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Sep-2008 at 21:48
Еве една објава од Капитал, не ни носи некои нови информации но да ја имаме










Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Sep-2008 at 13:06
Риал инвестментс - нова агенција за недвижности
 
Засиленото отворање фирми со странски капитал во секторот за недвижности во земјава покажува дека овој пазар полека но сигурно се развива. Најбројни се инвеститорите од регионот, кои врз основа на искуството добро знаат која е следната фаза во развојот во оваа област.
Двајца Словенци неодамна ја отворија фирмата Риал инвестментс, која ќе се занимава со трговија со недвижности и услуги. Капиталот на новата фирма е 5.000 евра, а со неа ќе управуваат Златко Крајнич и Роберт Крижман.


http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=12445&mid=303&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Sep-2008 at 09:12
СЕ ПРЕЦЕНИ ПАЗАРОТ НА НЕДВИЖНОСТИ
Продажбата на станови опадна за 30 проценти Високата цена на становите ја намали продажбата на недвижен имот во последните неколку месеци за 30 проценти, велат податоците на агенциите за недвижности. Нивното искуство покажува дека сега е забележан тренд кога граѓаните што ги продаваат становите, тоа го прават како излез од немаштијата во која се наоѓаат. - Граѓаните се презадолжени во банките, а имаат и огромни долгови поради неплатени комунални услуги. Често се случува да продаваат поголем стан за да купат помал, или да продаваат стан во поатрактивна населба и со помалку пари да купат стан во некоја поодалечена населба. Граѓаните велат дека мораат така бидејќи заглавиле со долговите - објаснува Сашо Поп Илиоски, сопственик на агенцијата за недвижности „Хепенинг“. Според него, на зголемување на вредноста на становите најмногу влијаеше поскапувањето на градежниот материјал, како и тоа што мал дел од становите има имотен лист. Податоците од агенциите покажуваат дека најголем пораст на цените е забележан кај малите станови, до 50 квадратни метри, бидејќи на пазарот со недвижности има недостиг од гарсониери и од еднособни станови. Нивната цена се движи од 980 евра за квадратен метар во Кисела Вода, 1.100 евра во Аеродром, 1.150 евра во Центар и во Карпош до 1.420 евра во Капиштец. Илиоски вели дека 70 проценти од населението сакаат да го продадат станот по нереално високи цени, кои се од 100 евра до 150 евра повисоки од препорачана цена за квадратен метар.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1505&ArticleID=98868
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-Oct-2008 at 11:17

Нова италијанско-кипарска фирма во бизнисот со недвижности

Гео Македонија Инвестментс, е името на новата фирма која минатата недела фирми од Италија и Кипар ја отворија во Македонија. Основната дејност е проширување и продажба на недвижен имот. Сопственици на новата фирма се италијанската Сочета Италиана пер инвестименти и кипарската Џампдог Холдингс Лимитид. Основниот капитал на фирмата е 6,16 милиони денари или 100 илјади евра. Со фирмата управуваат двајца Италијанци Роберт Ди Курси и Андреа Нучера, и словенецот Деан Чендак.



http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=12114
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-Oct-2008 at 13:36

ме интересира мислење да чујам кога е подобро да се пазари стан денес или догодина, иако СК е во постојан дефицит со стамбен простор, а и постојано она што е на пазар е преценето, се прашувам кога е најпогодното време за инвестицја... доколку владата гради нови 1500 стана во 2009 колку тоа ќе ги урне цените на приватниците кои сега се ненормално напумпани а воедно никој од градежниците нема некакво издржано образложение зошто толку скапо за наши услови ги темпираат цените, ниту материјалите се нешто посебни, ниту пак фирмите се нешто екстра стандардизирани, иако за ова сега е исклучок новиот исо-сертификат 9001:2000 на ЈПССДП  кој е навистина нешто освежувачки.

мислам дека цените реално ќе се струполат после иницијативата на владата да засука уште еднаипол илјадарка, но не ми е јасно дали СК има толкава навалица како што се смета, па евентуално сета конкуренција да неможе да влијае на цените, или се работи за евентуалното тактизирање на компаниите за екстра профит бидејки сега со лизингот за градеќништво им се отвори простор за одолговлекување на продажбата како би начекале екстра поволен момент за профит, порано обично или имаа готовина заробено или имаа хипотеки кои мораа брзо да ги ослободуваат како би реинвестирале повторно... значи доколку купање стан во моментов е неисплатливо колку тоа ќе се исплаќа догодина плус што останува простор (теоретски) опасно да се приближиме  до отан и еу (на мала врата)...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Nov-2008 at 15:30

Цените на становите нема да паѓаат

Светскиот тренд на поевтинување на станбениот простор, предизвикан од финансиската криза, засега нема да ја зафати земјава. Цените на становите, кои годинава скокнаа и за 200 евра за квадратен метар и натаму ќе останат исти, велат од градежните компании.

Ниту намалувањето на кредитните пласмани на банките, ниту зголемувањето на каматите за станбените кредити не влијаат врз градежните фирми да ги продаваат новоизградените станови по пониска цена. Станбениот квадрат моментно е најскап во Скопје, каде што цените се движат од 700 евра во периферијата на градот до 1.400 евра во поатрактивните населби. Цените се нешто пониски во другите градови, но таму побарувачката е многу помала од таа во Скопје. Јавното претпријатие за стопанисување станбен и деловен простор пред извесно време најави дека становите што ги гради ќе ги продава по пониска цена од околу 800 евра за квадратен метар во Скопје, со што ќе ги урне цените на приватните градежни компании.

Од градежните фирми објаснуваат дека финансиската политика на банките нема директно да влијае врз цената на становите бидејќи трошоците за изградба се' уште се големи.

- Со цената што ја нуди Јавното станбено претпријатие не може да се покријат трошоците за изградба, така што не очекувам намалување на цената на квадратот станбен простор. Помалите градежни компании се' повеќе се насочуваат на проекти поврзани со објектите што ги гради Јавното претпријатие. Големите компании се' помалку се одлучуваат да инвестираат во високоградби. Ни политиката на банките нема да влијае врз цената, бидејќи директните инвестиции на градежните фирми во високоградбите се' повеќе се намалуваат- вели Лазо Табаков од Здружението за градежништво при Стопанската комора на Македонија.

Градежните компании и проектантските куќи во следниов период се обврзани да извадат лиценци издадени од Министерството за транспорт и врски, за да може да се занимаваат со таа дејност. Лиценците се предвидени со последните измени на Законот за градењето и ќе бидат задолжителни за сите градежни фирми, проектантски куќи и архитектонски бироа. Министерството ќе ги категоризира фирмите според бројот на вработени, машините со кои располагаат, претходното искуство, бонитетот на компанијата и во зависност од тоа ќе им издаде лиценца. Таа ќе одредува во кои проекти ќе може да учествуваат фирмите и на кои јавни огласи ќе може да се пријават. Градежниците и проектантите сметаат дека зголемените финансиски трошоци што ќе ги имаат поради лиценците нема да придонесат за поскапување на проектите и на финалните објекти.

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески смета дека со издавањето лиценци ќе се воведе ред во градежништвото.

- Законските измени ќе придонесат за скратување на времето за издавање градежни дозволи. Со нив ќе се разјасни која компанија може да учествува на одредени јавни огласи - вели Јанакиески.

Здружението на градежниците бара во Законот за јавните набавки да постои инструмент со кој македонските компании што се незначително поскапи од странските да имаат предност пред странските при добивањето на јавните конкурси.

- Законот не пропишува такво нешто. Видовте што се случи. Најкапиталниот објект во последниве 10 години, изградбата на обиколницата околу Скопје, ја доби странска компанија. Домашните компании мора некако да се заштитат - вели Табаков.

ИНФО-Лиценца за градење

Цените на становите, кои годинава скокнаа за 200 евра по квадратен метар, и натаму ќе останат исти. Градежните компании не планираат да ги поевтинат становите и покрај тоа што банките ги намалија кредитните пласмани и ги зголемија каматите за станбените кредити. Градежните компании и проектантските куќи во следниов период мора да извадат лиценци од кои ќе зависи во кои проекти може да учествуваат и на кои јавни огласи може да се пријават.

Дневник - Даница Тунтевска - 03.11.2008

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 18-Nov-2008 at 18:44
Погоре во постовите го имам евидентирано отварањето на агенцијата за недвижнини Altitlan.

На нивниот сајт имаат и доста интересни информации за парцелите кои ги нудат а ги има доста во базата. Дефинитивно убав пристап кон работата и корисен извор на информации за нас.

http://www.altitlan.com/properties
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Nov-2008 at 17:40

да го нотираме и ова! после најавата за учество еве и фиктивни резултати од истото...

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ПОВТОРНО СО НАЈАТРАКТИВЕН ПРОЕКТ НА САЕМОТ „ЕКСПО-РЕАЛ“ ВО МИНХЕН - 10.10.2008

Во организација на ГТЗ (Германска агенција за стручна помош), Министерството за локална самоуправа и Агенцијата за странски инвестиции, Општина Аеродром и годинава ја претстави Македонија на 11-тиот меѓународен саем за комерцијални недвижности „Експо Реал 2008“ во Минхен, кој заврши вчера.

Од вкупно 15 проекти, со кои Општина Аеродром изминатиот период конкурираше, проектот за изградба на трговски центар „Порта на Општина Аеродром“ предвиден во Деталниот урбанистички план за локалитетот „Црква УЕ Б“ е избран како еден од најатрактивните проекти за инвестирање во Република Македонија.

Покрај изградбата на трговскиот центар „Порта на Општина Аеродром“, во рамките на истиот комплекс ќе се градат уште и 47 станбени згради, катна гаража, како и образовни институции.

Претставници од Општина Аеродром од објективни причини не присуствуваа на саемот, но проектот го презентираше ГТЗ, за што Општина Аеродром обезбеди макета и видео презентација.

Инаку, Општина Аеродром годинава по втор пат ја претстави Македонија на најголемиот саем за инвестиции во Европа, откако минатата година се претстави со проектот за административно-деловен објект (општинска зграда). Поголем дел од проектите што Општина Аеродром ги поднесе се содржани во брошурата за инвестиции во Република Македонија, што се делеше на саемот заедно со другите материјали.

www.aerodrom.gov.mk - 10.10.2008



Edited by beTon - 22-Mar-2009 at 17:17
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Dec-2008 at 10:01
neznaev kade ova da go postavam no..

dali nekoj pamti pred nekoj mesec vo kapital ili total imase statija za toa kako se gradele mnogu biznis zgradi vo skopje.. nemozev da go citam na internet ne bese dostapno, dan ja ima nekoj statijata slucajno?
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-Dec-2008 at 02:27

„Ки естејтс“ ќе гради недвижен имот кај нас

Продажба и изградба на недвижен имот во Македонија е главната дејност на новата агенција „Ки естејтс“, британска инвестиција од групацијата ИСИС. Ѓоко Анѓеловски, менаџер на „Ки естејтс Македонија“, рече дека

македонскиот пазар треба да се развива, бидејќи има голема побарувачка, а нема понуда и цените се повисоки од реалното. Очекува цените да се намалат. (МИА)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=00B63202B80BF942A93B87F5A1962C9D

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Dec-2008 at 10:10
Originally posted by GreatMakedon

neznaev kade ova da go postavam no...

dali nekoj pamti pred nekoj mesec vo kapital ili total imase statija za toa kako se gradele mnogu biznis zgradi vo skopje.. nemozev da go citam na internet ne bese dostapno, dan ja ima nekoj statijata slucajno?

GM сега се запнав да побарам, мислам дека оваа е онаа статија што ја имаше pbanks скенирано Никнуваат бизнис згради низ цело Скопје! - Капитал - 25.09.2008 има и во новиот број сличен наслов, но сеуште не е последниот број достапен на нет Новите бизнис згради во Скопје - Капитал - 11.12.2008

патем чисто информативно кажи ми како стои Македонската заедница во Австралија со инвестирањето во недвижности, има некој Македонец што вложува во градежништвото или пак што е доминантен сопствен во некоја градежна компанија?! исто како се платени градежните работници во Австралија - инжињери, проектанти, мајстори, физички работници? колку се исплати да се оди денес на печалба во градежниот сектор во Австралија, знам порано било многу платено имам дедо кој во 50тите има работено за добри пари по хидроградби(брани) по Австралија... 

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Dec-2008 at 21:28


бетон има скенови од таа објава поназад во нишкава, затоа тука и го преместив неговото прашање. А и му пишав ПМ за тоа но се нема појавено ГМ на форум од тогаш
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Dec-2008 at 22:23

еден мозок, не ни рагледав нагоре, а знам некаде ја видов скенирана објавата, но бидејќи скен на срч не ја најдов, а ја барав во Вести во главните теми!

изгледа се спремаат пак за снег во Австралија па GM е зафатен со метеорологија Smile

Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Dec-2008 at 10:38
Originally posted by beTon

Originally posted by GreatMakedon

neznaev kade ova da go postavam no...

dali nekoj pamti pred nekoj mesec vo kapital ili total imase statija za toa kako se gradele mnogu biznis zgradi vo skopje.. nemozev da go citam na internet ne bese dostapno, dan ja ima nekoj statijata slucajno?

GM сега се запнав да побарам, мислам дека оваа е онаа статија што ја имаше pbanks скенирано Никнуваат бизнис згради низ цело Скопје! - Капитал - 25.09.2008 има и во новиот број сличен наслов, но сеуште не е последниот број достапен на нет Новите бизнис згради во Скопје - Капитал - 11.12.2008

патем чисто информативно кажи ми како стои Македонската заедница во Австралија со инвестирањето во недвижности, има некој Македонец што вложува во градежништвото или пак што е доминантен сопствен во некоја градежна компанија?! исто како се платени градежните работници во Австралија - инжињери, проектанти, мајстори, физички работници? колку се исплати да се оди денес на печалба во градежниот сектор во Австралија, знам порано било многу платено имам дедо кој во 50тите има работено за добри пари по хидроградби(брани) по Австралија... 



"niknuvaat biznis zgradi niz celo skopje' <-- za toa prasuvav fala vi.. pbanks mi pratil msg duri sega primetiv, jas idam nekolku pati na nedelata na forumov ama poveke kako 'guest' da procitam nekoj novosti koj gi postirate posto nemam vreme da diskutiram po temite iako bi sakal da diskutiram za poveketo od niv.
Za gradeznistvoto vo Avstralija, bi rekol deka se dobro plateni, no kolku se plateni iskreno da ti kazam neznam.. prosecna plata vo avstralija e $600 cisti nedelno, fizicki rabotnici vo gradeznistvo zemaat sigurno okolu $1000 nedelno. za drugite sferi sto gi spomna, sigurno se plateni poveke od fizickite rabotnici. No poradi svetskava kriza mnogu rabotnici se odpustaat. Zapadna Avstralija e bogata so rudarstvoto no RioTino najavuva 14.000 odpustanja, a polovinata od niv se tokmu vo Zapadna Avstralija kade sto ziveam jas, znaci vo narednive nekolku godini nema nekoe fajde od rudarstvoto i gradeznistvoto bidejki mnogu gradezni zafati se zapreni.
Ako imas "vrski" covek koj ti garantira rabota vo gradeznistvo vo avstralija, togas definitivno ti se isplaka bracko Thumbs%20Up

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Dec-2008 at 12:34

не ми одговори на главнто прашање колку Македонците во Австралија се по бизнисот со недвижности, градежништво, изнајмување... има големи риби од нашите во овој сектор во Австралија?! во Канада и САД знам дека има незнам како е во Австралија! пример Mike Ilic од Битола сопственикот на Red Wings во Aмерика кој мислам дека почнал со недвижности!

едит: почнал со бурек и продавници за бурек - пардон пица Little Caesars pizzaSmile а дури 1996 ја основа Olympia Development, L.L.C.



Edited by beTon - 23-Dec-2008 at 22:23
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-Dec-2008 at 17:23
Кратка анализа на Forton за пазарот на недвижнини во Македонија (за 2007, но во најголем дел се пресликува и за моменталната состојба).

Извештајот не е многу детален, но сепак може да се најдат доста корисни информации.

http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/_Nedviznosti/fortonmacedonia2007.pdf


Највеќе ми привлече внимаие овој графикон. Во неколку нишки и во неколку наврати имаме разглабано околу понудата на вистински деловен/канцелариски простор во Скопје. Еве потврда колку очајно стоиме на ова поле (иако малце ја напумпале популацијата), но во исто време потврда и за тоа колкав потенцијал има оваа област!



Извор:
http://forton.bg/


Edited by Cloverstack - 23-Dec-2008 at 17:32
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 23-Dec-2008 at 17:38


Ако информациите се точни тогаш трговскиот на Веро ќе биде монструм за наши стандарди Eeek2. 40.000м2 или 2.2 пати повеќе од Рамстор ако не се лажам.

И Equest на стара железничка ќе биде скоро 2 пати поголем од Рамстор она што е не очекува на скопски саем поставува скроз нови граници.

Исто така деловната зграда на скопски саем која со душа чекаме да се гради е исто прилично над стандардите на кои сме навикнати, 29.000м2 или од прилика колку Нова Македонија Thumbs%20Up

За споредба НЛБ е 12.000м2

Инаку графиконот што си го постирал освен што е поразителен влева и надеж дека во иднина ќе имаме навистина многу што да дискутираме на форумов


Edited by pbanks - 23-Dec-2008 at 17:43
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 23-Dec-2008 at 17:49

Re/MAX ќе отвара канцеларии во Македонија и Албанија

Светски познатата агенција за управување со недвижности РЕ/МАКС Интернешнл отвори канцеларии во Албанија и Македонија, пренесува Балкан Инсајд.
Албанскиот бизнисмен Саимир Мане е сопственик на франшиза за правото на користење на брендот за Албанија и Македонија, се наведува во текстот на Балкан Инсајт.
Централата ќе биде во Тирана, а сопственикот на франшизата, Моне, планира во блиска иднина да отвори уште неколку претставништва.
Саимир Мане е поранешен сопственик на еден од најголемите трговски синџири, Еуромакс, кои во текот на 2008 година е купена од српскиот Делта Холдинг. Синџирот е продаден за 29 милиони евра. Моне има малцински удел во албанската приватна телевизија ТВ Клан.
Меѓународните инвеститори сметаат, дека на албанскиот пазар на недвижности му претстои бум. Албанија во април доби покана за влез во НАТО.
РЕ/МАКС е основана во 1973 година од Дејв и Гејл Линигр во Денвер. Компанијата вработува околу 100.000 брокери во 65 земји.
РЕ/МАКС веќе неколку години е присутна на бугарскиот пазар и има отворено 60 канцеларии.



http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=14148
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 24-Dec-2008 at 13:24
Originally posted by beTon

не ми одговори на главнто прашање колку Македонците во Австралија се по бизнисот со недвижности, градежништво, изнајмување... има големи риби од нашите во овој сектор во Австралија?! во Канада и САД знам дека има незнам како е во Австралија! пример Mike Ilic од Битола сопственикот на Red Wings во Aмерика кој мислам дека почнал со недвижности!

едит: почнал со бурек и продавници за бурек - пардон пица Little Caesars pizzaSmile а дури 1996 ја основа Olympia Development, L.L.C.



Vo Avstralija za zal nema procueno 'ime' od makedonsko poteklo kako sto gi ima vo Amerika. Pricini ima mnogu... na primer za tie gore spomenatite stanuva zbor za lujge koj se vo amerika poveke od 50godini ili nivnite roditeli se naselile tamu uste pred da se rodat, vo era koga amerika se razvivase posle vtora svetska vojna, vo sredina kade sto sekoj koj posakal i se potrudil, napravil nesto od zivotot.
Vo Avstralija imame totalno druga slika.. mnozinstvoto makedonci se vo Avstralija dojdeni vo 1970s i 1980s dojdeni vo avstralija "bez nisto" i pocnale od nula, a bidejki poveketo od niv ne go ni poznavale angliskiot jazik, otisle pravo vo fabrika kade sto nema covek nikakva perspektiva osven da odplaka kuka celi 30 godini za da stane nejzin 'sopstvenik'.
"vtorata i tretata generacija" makedonci vo Avstralija, onie do 30godisna vozrast se rasteni ili rodeni tuka, poveketo so visa skola ili fakultet, i dosta perspektivni... megu taa generacija ima ogromen broj uspesni mladi makedonci, osobeno so 'nedviznosti' se bavat ogromen broj nasi vamu. Tie lujge se nesto nad srednata klasa no sepak daleku od 'bogatasi'... mislam na raka se brojat makedoncite koj poseduvaat kapital nad 10 milioni dolari. A ogromen e brojot na onie koj poseduvaat megu 1 - 5 milioni.
Mozebi ne ti odgovoriv na prasanjeto konkretno no toa ne moze ni da go storam, nikoj ne znae konkretni brojki koga stanuva zbor za kolku makedonci se bavat so koja bilo svera.


Edited by GreatMakedon - 24-Dec-2008 at 13:27
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.168 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.