build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Bamberg, Германија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Bamberg, Германија
    Posted: 04-Jul-2018 at 09:31
Бамберг е град во северна Баварија со околу 75.000 жители. Надалеку познат по врвниот универзитет во градот, градот изобилува со типично германска архитектура и изглед. Распослан е на 7 ридови и на секој од нив има прекрасна црква поради што уште и се нарекува германскиот Рим. Голем дел од градот е заштитен од Унеско како историско наследство.

Вреди да се проба познатото димено пиво (Rauchbier) и бамбершкиот кромид (Bamberger zwiebel).
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Jul-2018 at 09:32
Железничката во БамбергEdited by ironm - 04-Jul-2018 at 09:35
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Jul-2018 at 09:33

Michaelsberg

Edited by ironm - 04-Jul-2018 at 09:59
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Jul-2018 at 09:34
Jakobsberg
Сцена од Гладијатор LOL


Низ шумата до Altenburg


AltenburgEdited by ironm - 04-Jul-2018 at 09:35
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Jul-2018 at 09:36

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Jul-2018 at 09:40
Alte Hofhaltung
Neue Residenz
Rosengarten
Bamberger Dom
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Jul-2018 at 09:41


Таканаречена Мала Венеција


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Jul-2018 at 09:42


Altes Rathaus


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Jul-2018 at 09:42


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jul-2018 at 10:57
Супер репортажи, убаво освежување Cheers
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Jul-2018 at 14:05
Заборавив да спомнам дека сретнав многу Македонци во Бамберг, што не се случило досега на други места што сум патувал. Се чини мнозинството од нив беа иселеници во Германија, а не дојдени од МК, бидејќи мешаа германски со македонски додека зборуваа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.